אין תמונה
באיזו שנה נולד הרבי ג'ו כפרה? להקת טיפקס באחד מגלגוליה

כנסיית השכל מוציאים אלבום חדש, מטיפקס שהתפרקה נשארו הפיוטים של קובי אוז ולהקת שפתיים חוזרת כפרויקט אישי של חיים אוליאל ובניו, אבל מעתה תילמד ההיסטוריה של שלוש הלהקות משדרות לבחינות הבגרות.

סיפוריהן של שלוש הלהקות המפורסמות יותר ועוד שלוש להקות מפורסמות פחות, יילמדו השנה בבתי הספר במסגרת יחידת לימוד חדשה העוסקת בעיירות הפיתוח, כחלק מתוכנית הלימודים הרגילה לבגרות בגיאוגרפיה, כך מתפרסם הבוקר בעיתון"ידיעות אחרונות".

היחידה מציגה לתלמידים את תרומתן של עיירות הפיתוח למדינה ואת הקשיים והמצוקות שחוו תושביהן, אולם בניגוד לתדמית הבעייתית של נחשלות שדבקה בהן בעבר מושם דגש בתוכנית הלימודים על תרומתן לחברה בתחומי המוזיקה והתרבות.

תרומה תרבותית ייחודית

במסגרת זו מוקדש פרק נרחב לצמיחת הלהקות של בני שדרות, המבוסס על מאמר שכתבה ד"ר גליה סעדה-אופיר ושקבוע כי הפעילות המוזיקלית בשדרות הושפעה ממערכות היחסים המורכבות שניהלו בני העיירה עם תושבי הקיבוצים והמושבים שסביבה - יישובי שער הנגב במהלך שנות ה-60' וה-70'. כזכור, בטיפקס היו חברים לצד קובי וז ם גל פרמן מקיבוץ נחל עוז ותמיר ימיני מקיבוץ רוחמה.

התלמידים יאזינו לשירי הלהקות וילמדו עליהן, על הסולנים חיים אוליאל מ"שפתיים" וקובי אוז מ"טיפקס", על הרקע להקמת הלהקות, האופן בו שילבו מוזיקה מזרחית, רוק ופופ לתוך יצירה חדשה של מוזיקה ישראלית - מוזיקה ייחודית שהחלה להתעצב בשדרות בשנות ה-70' ופרצה ללב מפת התרבות הישראלית בשנות ה-90'.

>> טיפקס עזרו לשרית חדד לפרוץ, והיום היא שוב כוכבת