יעקב שוואקי (צילום: ברוך עזגאווי)
"מקדישים המון למען החיילים". יעקב שוואקי | צילום: ברוך עזגאווי

יום לאחר רצח החייל גל קובי ז"ל בחברון, ובזמן שהמרדף אחרי רוצחיו עדיין נמשך, תתקיים היום (שני) החל מהשעה 13:00 במערת המכפלה, חגיגת סוכות של היישוב היהודי בחברון, בהשתתפות שורה של אמנים מובילים מהמגזר הדתי.

בין השמות נמצאים הזמרים יעקב שוואקי, יניב בן משיח, ישי לפידות וההרכב החדש שלו "מועצת השירה היהודית", התאומים יעקב ויוסף בן שבת מ"בית ספר למוסיקה", מנדי ג'רופי, מתי שריקי, משה מור, שלמה כץ, להקת "פרחי ישראל" ועוד.

האמנים שמגיעים, וצפויים להופיע בפני עשרות אלפים, מסתמכים על כך שהרצח התבצע באזור הערבי של חברון, ושתושבי חברון הערבים יהיו היום בעוצר, כפי שנוהגים כוחות הביטחון בימי חול המועד סוכות. מצה"ל, כך הם אומרים, נמסר שאין שום חשש להגיע למערת המכפלה, וכל הדרכים אליה מאובטחות. מדובר באתר ההופעות בו הופיעו לאחרונה גם עמיר בניון, אברהם פריד ומרדכי בן דוד.

אין תמונה
"נתפלל לעילוי נשמתו". סמ"ר גל קובי ז"ל

יעקב שוואקי, זמר ישראלי-חרדי שמתגורר מאז ילדותו בארה"ב, נחשב לאחד הכוכבים הגדולים בז'אנר, ועד כה מילא הופעות באמפי קיסריה ובהיכל נוקיה בתל אביב. התחושה שלו לגבי ההופעה היום בחברון היא קשה, אבל הוא לא מוותר: "זה באמת קשה ואין לי מילים שמישהו יהודי מאחינו נהרג, זה ממש משפחה", אומר שוואקי. "זה מאוד כואב, אבל אנחנו חייבים להראות לרוצחים הארורים הללו שאנחנו לא עוצרים, והם לא ישנו את סדר היום שלנו. אפילו שאנחנו לא מכירים באופן אישי את ההרוג, ההרגשה היא שזה ממש משפחה שלנו".

-תקדיש שיר לזכרו של סמ"ר גל קובי שנהרג?
"יש לי את השיר 'טאטע', שיר שכתב הרב שלי, על המקום המיוחד הזה מערת המכפלה וקברי האבות. ויש את השיר 'מי שברך לחיילים', ששרתי בהופעה בהיכל נוקיה. זו התפילה שלקחנו בשביל החיילים שמוסרים את נפשם ממש ועומדים בחזית מול האויב. אנחנו מקדישים המון למען החיילים. המופע בנוקיה כולו הוקדש לחיילים".

-יש בכלל מקום לקיים היום את האירוע הזה, יום אחרי שנהרג בחברון חייל?
"האירוע הזה מתקיים כבר עשרים שנה. אנחנו לא עושים מזה מסיבה וריקודים, השירים שלנו הם תפילה בשביל הנשמה וזה מאחד את העם. אני חושב שיש בזה ערך מוסף לשירה הזו ועוד במקום ההיסטורי הזה. כאמור נקדיש שיר לעילוי נשמתו של החייל, ובמעמד הזה שעשרות אלפים יחשבו עליו ויזכרו אותו, זה הדבר הכי טוב שאפשר לעשות לזכר ההרוג הקדוש הזה. אני שולח תנחומים למשפחתו היקרה של הנרצח".

-איך התחושה לבוא להופיע בישראל ולחזור לניו ג'רזי?
"ממש לא קל לחזור אחרי שאתה בארץ הקודש, ההרגשה פה היא אחרת לגמרי".

-עולות מחשבות לגור בארץ הקודש?
"כל הזמן, אבל המשפחה מארה"ב וזה קשה, אבל תמיד חושבים על זה".

-איפה נמצא הבית שלך, בארה"ב או בישראל?
יש לי שיר שנקרא: 'לבי במזרח ואנכי בסוף מערב', למילים שכתב רבי יהודה הלוי. כולם צריכים לחשוב שהבית שלנו הוא כאן ומקווים שבע"ה כולם יחזרו לארץ הקודש".