אלן פרסונס, הופעה 1 (צילום: אלעד דיין)
הוא חוזר. אלן פרסונס בהופעה בישראל ב-2010 | צילום: אלעד דיין

כמעט חמש שנים עבר מאז צמד ההופעות של "אלן פרסונס פרוג'קט" בהיכל התרבות בתל אביב, וכעת אפשר לבשר שפרסונס ולהקתו ישובו אלינו להופעה אחת גדולה. זה יקרה ב-10 בפברואר 2015 בהיכל נוקיה בתל אביב. אלן פרסונס עצמו כבר פרסם את ההופעה בישראל באתר הרשמי שלו.

בהרכב של פרסונס מופיע, בין היתר, הבסיסט הישראלי גיא ארז, שחי בלוס אנג'לס, לימד מוזיקה באקדמייה הרשמית למוזיקה של עיר המלאכים, ועבד עם הג'יפסי קינגס, שרה בריילס, מרדית' ברוקס, סולנית קייס צ'ויס שרה בטנס וג'ניפר לאב יואיט. לצידו מופיעים על הבמה הסולן פי ג'יי אולסון, הגיטריסט אלסטייר גרין, המתופף דני תומפסון, הקלידנים מני פוקרצו וטום ברוקס, הסקסופוניסט טוד קופר, וכמובן שאלן פרסונס בעצמו.

זמר ליווי, אלן פרסונס, הופעה (צילום: אלעד דיין)
סולן ההרכב, פי ג'יי אולסון | צילום: אלעד דיין

רוק מתקדם ובלדות פופ אייטיז

ההופעות שנתנו כאן פרסונס ולהקתו הוכתרו בהצלחה, ולמרות שהם לא הוציאו אלבם חדש כבר מאז 2004, הם נחשבים למופע שמושך קהל. רונן צומר כתב עליו אז כאן ב-mako: "ההיכל התמלא במגוון אנשים מכל הגילאים. כאלה שגדלו על תקופת הפרוגרסיב-רוק שלו משנות ה-70' ואלה שרקדו לצילי יצירות הפופ שלו משנות ה-80'. כאלה שלא ידעו שעם פרסונס מנגן הבסיסט הישראלי גיא ארז, שחי כבר שנים בארה"ב. "הפרויקט החי של אלן פרסונס" מציע לקהל מבחר להיטים מהקטלוג העשיר של הלהקה, כאשר הוא מדלג בקלילות בין ז'אנרים וסגנונות מוזיקאליים שונים, בהם נגע במהלך שנותיו".

אלן פרסונס הוא האדם היחיד ששמו מופיע ברשימת הקרדיטים כמהנדס הסאונד של שניים מהאלבומים החשובים ביותר בעולם המוזיקה - "Abbey Road" של הביטלס, ו"Dark Side Of The Moon" של פינק פלויד, עליו הוא היה מועמד לפרס ה"גראמי". הסיפור של פרסונס ו"הפרויקט" מתחיל בראשית שנות ה- 70', אז הכיר באולפני "אבי רוד" את נגן הפסנתר, המלחין והזמר אריק וולפסון. יחד החליטו להקים פרויקט מוזיקאלי ייחודי, שיושתת על נגנים קבועים וזמרים מתחלפים, כאשר שניהם אחראים על היצירה.

הלהיט הכי גדול בעולם לא עבר פלייליסט בבריטניה

בשנים הראשונות התרכז ההרכב בהקלטות ולא יצא להופעות חיות. הקו המוזיקלי התחיל כמעיין פרוגרסיב-רוק ("רוק מתקדם") קל, בהשפעת עבודתו של פרסונס עם הפינק פלויד. שני האלבומים הראשונים של "הפרויקט" היו אלבומי קונספט, שנכתבו בהשפעת סופרים ידועים כמו אדגר אלן פו ואייזיק אסימוב.

בשנות ה-80', השתנה הקו המוזיקלי ונטה להיות יותר פופי, כשב-82' זכה הפרויקט להצלחה מסחרית ענקית, עם שיר פופ פשוט יחסית בשם "Eye in the sky". השיר, שהיה להיט ענק בארה"ב, לא זכה להצלחה בבריטניה, מולדתו של פרסונס, ואת ההסבר הוא נתן בזמנו בראיון ל-mako: "בשנות ה-80' תחנת הרדיו השולטת בבריטניה הייתה רדיו 1 של הבי.בי.סי, והם לא הכניסו את השיר לפלייליסט. ככה יוצא שאני כמעט בלתי מוכר בבריטניה. בשאר אירופה דווקא הצלחנו והשיר היה להיט במדינות כמו גרמניה, ספרד ואיטליה, אבל בבריטניה בקושי מכירים אותי". להיט גדל נוסף של פרסונס משנות השמונים הוא "Old and wise".