דיוויד גואטה (צילום: Ethan Miller, GettyImages IL)
שווה יותר מ-1.4 מליון שקלים להופעה? דיוויד גואטה | צילום: Ethan Miller, GettyImages IL

דיוויד גואטה עומד לקבוע שיא חדש בישראל. הדיג'יי היהודי ממוצא צרפתי, שנחשב למס' 1 בעולם, עומד לקבל (ככל הנראה) את השכר הגבוה ביותר ששולם לדיג'יי בישראל אי פעם. הסכום הוא 300 אלף יורו, כלומר יותר מ-1.4 מליון שקלים להופעה אחת, כמעט מליון וחצי שקלים, עבור המסיבה הענקית עם דיוויד גואטה שצפויה להתקיים ב"היכל מצדה" שליד ים המלח ב-17 באוקטובר (כפי שפורסם לראשונה ב-mako).

מאחורי הבאת גואטה לישראל עומדת חברת "פורום באר שבע" של האחים שוורץ, בשיתוף עם חברת ההפקות של "זאפה". הם ניצחו בתחרות על הבאתו לארץ את ראובן לובלין (האומן 17), רל נדל (לשעבר ה-TLV) ואיתן סלימי, שהיו אלה שהביאו את גואטה לארץ לפני שלוש שנים. הצעת המחיר שנתנו ה"פורום" וה"זאפה" למנהלי ה"טור" של גואטה היתה גבוהה יותר מזו שקיבל מקבוצת השותפים השנייה, שמקורב אליה טוען כי "דיוויד גואטה לא שווה את הסכום הזה. גואטה היה יקר מדי לטעמם, בדיוק כמו שריהאנה עולה למי שמביא אותה סכום מסוים. התמודדו עליה ארבעה מפיקים שונים, ושוקי וייס, למשל, שהתחרה עליה, החליט לוותר".

"מלחמת מפיקים"? לא בטוח

אבל לובלין ושותפיו לא נכנעים, וב-19 באוקטובר, יומיים אחרי שגואטה ירקיד במצדה, מביאים את דיג'יי טייסטו להופעה באילת, בסכום כסף שמוערך בכ-250 אלף יורו, סכום גבוה במונחים מקומיים, אבל לא מתקרב ל-65 מליון דולר לשלוש שנים שטייסטו קיבל כדי להופיע שלוש שנים בלאס וגאס (יחד עם "דד מאוס").

אלא שבירור מעלה כי לא מדובר ב"מלחמת מפיקים" שבה אלה שהביאו את גואטה בעבר "מחזירים" לאלה שמביאים אותו כעת ומביאים להם על הראש את טייסטו יומיים אחר כך. מקורב להפקה של טייסטו טוען שבעולם הסופרסטאר דיג'ייז, שגואטה וטייסטו משתייכים אליו, ההופעה בישראל נקבעת לפי תאריך פנוי בלוח הזמנים של אותו דיג'יי, ולא מתי שמתאים למפיק להביא אותו. "שנתיים הם רדפו אחרי טייסטו שיגיע לארץ, סוף סוף הוא הסכים, במקרה זה נפל יומיים אחרי גואטה".

טייסטו (צילום: Ethan Miller, GettyImages IL)
חיכו לו שנתיים. טייסטו | צילום: Ethan Miller, GettyImages IL

שאלה מעניינת נוספת היא מיקום האירוע, כיוון שהצלחת מסיבה בכזה סדר גודל של תקציב נקבעת לא פעם בבחירת הלוקיישן. טייסטו מגיע לאילת, שלמרות התקפות הטילים בזמן האחרון, נחשבת למקום בטוח יחסית. המסיבה צפויה להתקיים בנמל אילת, טייסטו פונה לקהל יחסית מבוגר, והבליינים שרוקדים אותו כבר 20 שנה, מורגלים ברכישת חבילות נופש, הכוללות לינה בבתי המלון של העיר הדרומית, כפי שעשו לאחרונה בהופעה של ארמין ואן ביורן בפסטיבל "בלו 4 דאנס".

האם דיוויד גואטה יביא 12 אלף איש למצדה?

דיוויד גואטה, לעומתו, כבר הוכיח שהוא יכול למלא את הדשא בגני התערוכה בתל אביב, כמו שעשה ב-2010. השאלה המעניינת היא האם הוא יצליח לסחוף אחריו כעשרת אלפים בליינים צעירים ל"היכל מצדה" שלמרגלות ים המלח. מדובר, כזכור, בקהל שעלול לסבול ממצוקה תחבורתית, ואלה שנוהגים עלולים למצוא את עצמם בסיום האירוע ללא יכולת להתנייד עקב רמת אלכוהול גבוהה מדי בדם. האם אנשי ה"פורום" וה"זאפה" מתכננים להקים גם מתחם לינה בסמוך לאתר ההופעה של דיוויד גואטה? עדיין לא ברור.

המחשבה שעומדת מאחורי הבאתו של גואטה למצדה ולא לתל אביב היא השאיפה ליצור אירוע מסיבתי במקום חדש, "יוניק", שטרם נכבש על ידי הבליינים, מעין חלוציות עם אפיל מגניב ורומנטי. עכשיו נותר לראות אם אותה רוח חלוצית אכן תחלחל גם למעריצים של גואטה, שישקיעו עבורו בנסיעה למדבר יהודה.

מה שמביא אותנו לשאלת השאלות - האם האירוע של דיוויד גואטה יכסה את עצמו כלכלית ויהיה רווחי? לצד עלות הבאתו לארץ עומדת עלות ההקמה של מתחם המסיבה במצדה, המוערכת ב-1.2 עד 1.5 מליון שקלים נוספים. כמו כן, כדי למשןך קהל, סביר להניח שגואטה לא היה האמן היחידי שמופיע, מה שיוסיף לעלויות. במצב הנוכחי של שוק מסיבות הענק, עומד מחיר כרטיס ממוצע על כ-200 עד 220 שקלים. בהנחה שיגיעו ל"היכל מצדה" כ-12 אלף איש (מקסימום), תגיע ההכנסה מכרטיסים ל"ברייק איבן" וההפקה תהיה תלויה בחסויות מסחריות כדי לצאת ברווח. אפשרות אחרת היא להעלות את מחירי הכרטיסים מעבר למקובל.

מ"פורום באר שבע" נמסר: "ההפקה של דיוויד גואטה צריכה להיסגר בימים הקרובים". מ"זאפה" סרבו להגיב. מההפקה של טייסטו לא נמסרה תגובה.

>> מי יהיה זמר השנה? כנסו והצביעו למצעד של ישראל