אפרוג'ק, פריס הילטון (צילום: Gettyimages IL, getty images)
הבריא במפתיע וטס ללאס וגאס. אפרוג'ק והחברה פריס הילטון | צילום: Gettyimages IL, getty images

המסיבה עם הדיג'יי ההולנדי-הבינלאומי אפרוג'ק היתה אמורה להיות מסיבת ראש השנה המרכזית, בשיתוף פעולה של המועדונים האומן 17 (ראובן לובלין) ו-TLV (רל נדל) עם המפיק הותיק איתן סלימי, בהפקה שכללה גם את הדיג'ייז בובי ברנס, מאט זו ואסקימו. אפרוג'ק (ניק ואן דה וול), אחד הכוכבים הגדולים במוזיקה האלקטרונית בשנים האחרונות ומקום שביעי בעולם על פי "Dj Magazine", היה צפוי לעלות לעמדת הדיג'יי בביתן 1 בגני התערוכה בתל אביב בשעה אחת בלילה (הלילה שבין ה-17 ל-18 בחודש), אחרי שכבר כיכב כאן במסיבה בחודש מרץ האחרון.

חולה חולה, אבל טס ללאס וגאס

אלא שבשעה שבע בערב, שש שעות לפני המופע, הודיע אפרוג'ק באופן סופי למפיקים הישראלים שהוא חולה ולא יוכל להגיע. שעה אחר כך פרסם אפרוג'ק הודעה בטוויטר שלו: "מצטער, תל אביב, אני לא יכול להגיע. כבר שלושים שעות אני חולה במיטה ולוקח תרופות. אפצה אתכם בפעם אחרת". יש לציין שעל פי לוח ההופעות שלו ערב קודם לכן ניגן אפרוג'ק באיביזה, מרחק של כ-4 שעות טיסה מהארץ, והיה אמור להגיע ארצה במטוס פרטי. ואילו אמש בשתיים בלילה (שעון ישראל, בלילה שבין ה-18 ל-19 בחודש) כבר פרסם אפרוג'ק בפייסבוק שלו תמונה מהופעה בלאס וגאס וכתב שהיה מעולה. כלומר, לפי מה שאפרוג'ק טוען, הוא הצליח תוך פחות מיממה להבריא מהמחלה (ששיתקה אותו ל-30 שעות), לעלות על טיסה ללאס וגאס, להופיע, ולדווח על זה. כנראה לא מדובר בדיג'יי בינלאומי, אלא בנס רפואי, ממש הולנדי מעופף.

אין תמונה
תל אביב לא, לאס וגאס כן. אפרוג'ק
המעריצים של אפרוג'ק בישראל, שהתאכזבו מאוד מההברזה שלו, מפנים את זעמם להפקה המקומית. הם הקימו ביממה האחרונה קבוצת מחאה בפייסבוק בשם "איפה אפרוג'ק? גם אנחנו לא פראיירים". כמה מהם טוענים שההפקה ידעה מראש שאפרוג'ק חולה והסתירה עובדה זאת מהמעריצים כדי למנוע מהם לבטל את הכרטיסים שעלו בין 170 ל-220 ש"ח ולמעשה להביא לסגירת האירוע כולו. אחרים טוענים שההפקה היתה יכולה להודיע להם בכניסה למתחם ביתן 1 על כך שאפרוג'ק לא מגיע, ואחרים דורשים את הכסף בחזרה. מפניות שהגיעו ל-mako עולה כי המאבטחים בכניסה לביתן 1 קרעו את הכרטיסים ותלשו את צמידי ה VIP כדי שלא ניתן יהיה להוכיח שהכרטיסים נקנו ולבקש את הכסף בחזרה.

המפיק: נתנו לקהל אפשרות לבחור אם לקבל את הכסף חזרה

המפיק איתן סלימי, שאחראי לאירוע, שולל טענות אלה מכל וכל: "משנת 98' הפקתי מאות מסיבות, הופעות ואירועים עם הדיג'יים הכי גדולים בעולם, וזו פעם ראשונה ששלוש שעות לפני מסיבה דיג'יי מודיע שהוא לא מגיע. ניסינו למצוא לו מחליף. התקשרנו להארדוול ומיקי רומרו. רומרו היה עם דיוויד גואטה באולפן בלונדון. הארדוול היה באיביזה. עורך הדין שלנו אמר לתלות שלטים בכניסה שאפרוג'ק לא מגיע ושמי שרוצה את הכסף בחזרה יקבל אותו. חשוב לציין ששאר הדיג'יי בובי ברנז, מאט זו ואסקימו הופיעו וכל אדם יכול היה להחליט אם הוא נכנס למסיבה. מי שלא נכנס יש טלפון ושיבקש את הכסף. 6000 איש נכנסו למסיבה. בשעה 1 בלילה, שעת העלייה המתוכננת של אפרוג'ק, עצרנו את המסיבה והודענו ברמקולים שאפרוג'ק לא מגיע כי הוא חולה ושאנחנו מתנצלים, אמרנו שזה נודע לנו בשבע בערב ושהמסיבה ממשיכה כרגיל ושמי שלא רוצה יכול לצאת ולקבל את הכסף בחזרה. אולי. 10 או 15 איש יצאו, נרשמו וביקשו כסף בחזרה. היום הסוכנת שלו ואפרוג'ק עצמו עובדים על תאריך חלופי. אנחנו נכנסים לנובמבר ודצמבר וזה קשה אבל הוא מבין את דחיפות ועוגמת הנפש שנגרמה".

אין תמונה
השלט בכניסה לביתן 1: אפרוג'ק לא יגיע
-קהל שהגיע למקום טוען שהשלט לגבי הביטול שלו היה בתוך המתחם ולא בחוץ.
"זה לא נכון. השלטים היו בשערי הכניסה בחוץ, בדלתות בכניסה, לפני שקורעים את הכרטיסים. אין לי ספק שכולם ראו וכדי להיות יותר בסדר מבסדר עצרנו כאמור את המסיבה והודענו בכריזה. שותף שלי אמר במיקרופון כדי שגם אם מישהו לא ראה, ועובדה שיצאו 10 או 15 איש החוצה וביקשו את הכסף. עוגמת הנפש ברורה לי, אני מבין את הקהל. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה שקהל ייצא מאוכזב מזה. אנחנו כל חודשיים מפיקים אירוע גדול אז אין לנו עניין שהקהל ייפגע. מיום ראשון הקרוב ניקח טלפונים של כל מי שמרגיש שנפגע וכשאפרוג'ק יבוא נציע לו כרטיס במחיר מוזל, שיבין שלרגע לא זונחים את עניין האכזבה. אני ניהלתי היום שיחות עם כמה הורים, עם אבא עורך דין ואבא להורים מראש העין והילדים אמרו שהיתה מסיבה מצוינת. מבאס שאפרוג'ק לא הופיע, אבל היתה מסיבה מעולה, יש דברים שאין לי שליטה עליהם".

-טוענים שהמאבטחים לקחו את הכרטיסים והצמידים בכניסה כדי שלא יוכלו להוכיח שהיו במסיבה ולא יוחזר הכסף.
"זה לא נכון. את הכרטיסים בכניסה חותכים לשניים ושמים צמיד על היד ואז אין בעיה. העניין הוא שנכנסת, היית במסיבה, שמעת שלושה דיג'ייז מחו"ל ובסוף להגיד 'תחזירו את הכסף' - זה לא הוגן. מי שרוצה מוזמן להתקשר אלינו ולהירשם ויקבל את ההופעה של אפרוג'ק כשהוא יבוא במחיר נמוך, אולי 30 אחוז הנחה או קופון שתייה חינם. אנחנו לא נגד, אבל לקחו את זה למקום שרוצים את הכסף אחרי שהיו במסיבה, וזה לא מקובל עלינו. מי שהיה ונכנס ונהנה - אני בטוח שנהנו. מי שבוגר ושומע את ההכרזה ברמקולים יכול היה לצאת החוצה. והודענו את זה בתיאום עם המשטרה. המשטרה נכנסה פנימה מחשש למהומה והמסיבה נמשכה".

"אנשים באו, עיקמו פרצוף, אבל נכנסו, רקדו, נהנו"

אין תמונה
"גם הוא מבין את עוגמת הנפש". אפרוג'ק
-לא חשבתם לבטל, או להודיע מראש שהוא לא יגיע, אפילו כמה שעות קודם?
"איך נודיע בראש השנה? הוא היה אמור לעלות ב 1 בלילה וידענו על זה בשבע בערב".

-תחשוב על קהל שבא מרחוק, נניח מחיפה או מאשקלון במיוחד בשביל אפרוג'ק. אם היית מודיע בשמונה בערב שהוא לא מגיע חצי מהם היו נשארים בבית. האינטרס שלכם כאן ברור.
"בגלל שהיו עוד דיג'ייז שפונים לקהלים שונים, לא היה מקום לבטל. אם טייסטו היה מגיע או דייויד גואטה והוא מנגן לבד אז לא הייתי פותח את האירוע, כמו שקרה לנו לא מזמן עם אביצ'י. אבל פה היו ארבעה דיג'יים והליינאפ כיוון לכל סוגי הקהל. אסקימו לטראנס, מאט זו לקלאב טראנס, אפרוג'ק מיינסטרים. אם הוא היה לבד וכל הקהל היה בא אליו אתה צודק, אבל היה ליין אפ של 4 דיג'יים ולקהל של האחרים - לא היתה בעיה שהוא לא הגיע. לקהל של המיינסטרים אני יכול להבין, אבל השלטים היו לפני קופת הכרטיסים. ראיתי אנשים שבאו, עיקמו פרצוף, אבל נכנסו, רקדו, נהנו וקיבלו הפקה כמו שאנחנו יודעים מבחינת סאונד, תאורה ורקדנים. לבוא היום אחרי שנהנו ולבקש כסף זה לא הוגן".

"ההופעה לא פורסמה בלוח הזמנים כי אפרוג'ק חשש מאיומים"

-למה ההופעה בתל אביב לא הופיע בלוח ההופעות הרשמי של אפרוג'ק?
"כי בפעם שעברה במרץ כשהוא פרסם את ההופעה בישראל הוא קיבל איומים מארגונים פרו-פלסטיניים שאתה לא מאמין. הוא מרוויח ים כסף בדובאי, בחריין וביירות והוא לא רוצה להסתכן בביטולים שם. ותיקים כמו ארמין ואן ביורן וטייסטו לא רואים אף אחד ממטר, ארמין רקד עם דגל ישראל ביום העצמאות. אבל אביצ'י, אפרוג'ק ואיוקי אין להם סנטימנט אלינו כמו טייסטו, בשבילם זו בעיה לבוא לפה והם לא רוצים לפרסם. היה ברור שאפרוג'ק צריך להגיע לארץ, אין על זה ויכוח. אני אומר לך שאני פועל דרך הפקות גדולות מאוד כבר המון שנים ובחיים לא קרה לי שדיג'יי לא הגיע. שים לב שבאביצ'י בפברואר ביטלנו 3 ימים לפני. אם אפרוג'ק היה מבטל יום לפני הייתי מביא מחליף, זה גם יום שני, יותר קל להביא מישהו, אבל שבע שעות לפני אי אפשר היה".

-מתי הוא כן יגיע?
"עובדים על זה. חשוב לי לציין שקשה להביא פה כוכבים. אנחנו מכריחים אותם, משלמים להם המון, יותר מבמדינות אחרות כדי שיבואו. גם ככה קשה לנו. אז הוא לא בא, אבל יש דברים גרועים יותר. אני מצטער, מתנצל, אבל בוא ניכנס לפרופורציות. מיום ראשון שירשמו אצלנו ונפנה ראשונים למי שנפגע ויקבל הנחה משמעותית כשהוא ינחת פה".