מיי פיינגולד (צילום: ליאור נורדמן)
מיי פיינגולד | צילום: ליאור נורדמן

השיר "Same Heart" נבחר לייצג את ישראל באירוויזיון 2014, והוכרז הערב כשיר אותו תבצע הזמרת מיי פיינגולד על הבמה בקופנהאגן, דנמרק, בחצי הגמר השני של תחרות האירוויזיון, שיערך ב-8 במאי.

את השיר "Same Heart" כתב והלחין רמי תלמיד, ועיבד והפיק מוזיקלית אבנר חודורוב. הוא זכה ב-55 אחוזים מקולות המצביעים וגבר על שני השירים האחרים שהיו מועמדים מולו, "נשארת איתי" שהגיע למקום השני עם 40 אחוזים מהקולות, ו-"Be Proud", אותו יצרה מיי פיינגולד עצמה, שהגיע שלישי עם 5 אחוזים בלבד. תהליך ההצבעה לשירים נמשך מיום חמישי בערב בשבוע שעבר ועד הערב (רביעי).

הזמרת מיי פיינגולד הגיבה לבחירה בשיר: "אני מברכת על בחירת הציבור בשיר 'Same Heart'. כמו גם את כל מי שלקח חלק בקדם-אירוויזיון. אני מאוד שמחה ומתרגשת ומודה לכולם על המעורבות וההשתתפות. המסע רק החל, עוד המון לפנינו, ותמיכתכם חשובה לי מאוד. אני מתכוונת לייצג את ישראל בכבוד".

השיר נבחר למרות שהוא חורג מתקנון רשות השידור

 "Same Heart", זכה במקום הראשון למרות שנמצא חורג מתקנון האירוויזיון של רשות השידור, בגלל מינון חריג מאוד של השפה האנגלית במילותיו (80 אחוז אנגלית, 20 אחוז עברית, במקום חצי חצי), וכיוון שמילותיו שונו, אחרי שכבר אושר בועדת האירוויזיון, מבלי שניתן לכך אישור בכתב. למרות החריגה החליטה ועדת האירוויזיון לאשר את השיר מחדש, בישיבה מיוחדת שהתקיימה לפני יומיים, ובניגוד לחוות הדעת המשפטית שקיבלו בכירים בערוץ 1 מהלשכה המשפטית של רשות השידור.

עוד ב-mako מוזיקה:

יוצרי השיר המתחרה, "נשארת איתי", לורן דה-פז וחן מצגר-אדר, דרשו לפסול את השיר "Same Heart" ואיימו לפנות לערכאות משפטיות, אם הוא לא ייפסל על ידי הרשות. השניים החליטו להמתין לתוצאות ההצבעה הערב, וכעת צריכים להחליט האם לפנות לבית המשפט בבקשה לפסול אותו. עורך דינם, אלעד רט, אמר הערב ל-mako: "טרם התקבלה החלטה".

חן מצגר (צילום: רפי דלויה)
האם הוא יפנה לבית המשפט? חן מצגר-אדר, מיוצרי השיר המפסיד "נשארת איתי" | צילום: רפי דלויה

אם אכן יחליטו יוצרי "נשארת איתי" לפנות לבית המשפט, הם יצטרכו לקחת בחשבון שהם עושים זאת כאשר הם בעמדת מיעוט. כיוון ש"Same Heart" זכה לתמיכת הקהל, תמיכת רשות השידור (שלא פסלה אותו), ותמיכתה של הזמרת המבצעת, מיי פיינגולד, שמקורביה אמרו שהיא מעדיפה לנסוע לאירוויזיון עם "Same Heart", ולכאורה רוצה אותו אפילו יותר מאת "Be Proud", אותו היא עצמה כתבה והלחינה.

מכבש לחצים על יוצרי "נשארת איתי"

בימים האחרונים הופעלים על יוצרי השיר "נשארת איתי", חן מצגר-אדר ולורן דה-פז, לחצים כבדים מכמה כיוונים, במטרה לגרום להם לשבת בשקט, ולא לפנות לבית המשפט. מפעילי הלחצים השתמשו בטקטיקות שונות וניסו לשכנע את השניים שלא לפעול בניגוד לדעת הקהל, הרשות והזמרת.

אם וכאשר יחליט בית משפט להיענות לדרישת יוצרי "נשארת איתי" ויפסול את "Same Heart" אחרי שנבחר, עלולה פסילה שכזו להביא לזעזוע מגזרת מיי פיינגולד, שעלולה למצוא את עצמה נוסעת לייצג את ישראל באירוויזיון עם שיר שהיא פחות מאמינה בסיכויי ההצלחה שלו.

ראש המשלחת לאירוויזיון הוחלפה שוב

אגב, ברשות השידור החליטו הערב להחליף את ראש המשלחת לאירוויזיון, ולמנות לתפקיד את הבמאית עידית בן-אליהו, במקום הבמאית והמפיקה רינה חכמון, שהחליפה את יצחק זוננשיין, אשר כיהן גם כיושב ראש ועדת האירוויזיון, שבחרה את מיי פיינגולד ואת שלושת השירים המועמדים. זאת אחרי שחכמון לא הותירה את חותמה בתפקיד. הספק יפה לרשות השידור - חודשיים לפני האירוויזיון וכבר הספיקו שם להחליף פעמיים את ראש המשלחת הישראלית לתחרות. סגן יו"ר הועדה וסגן יו"ר המשלחת אודי בצלאל נותר בתפקידו.