פליאה בתעשיית המוזיקה וברשות השידור: הרשות החליטה להחליף בפעם השלישית תוך חודשיים את יושב ראש המשלחת לאירוויזיון ומינתה לתפקיד את אודי בצלאל, במאי כתבות במקצועו. בצלאל היה הסגן של שלושת ראשי המשלחת הקודמים - יצחק זוננשיין, רינה חכמון ועידית בן-אליהו. הוא מונה לתפקיד אחרי שעידית בן אליהו, שמונתה רק לפני כחודש, לא הסכימה לנסוע כראש המשלחת ללא סגן. לבסוף החליטו ברשות לשלוח את בצלאל במקומה. עוד לא ברור מי, ואם בכלל, יהיה הסגן שלו בראשות המשלחת.

עזיבתה של בן אליהו את ראשות המשלחת לאירוויזיון ומינויו של בצלאל במקומה, מגיעים על רקע מהלך של קיצוצים ברשות השידור. במוסדות הרשות החליטו לקצץ חמישים אחוזים מהנציגות במשלחת. כלומר לשלוח לאירוויזיון בקופנהאגן רק אדם אחד. ברשות היה מי שניסה להוביל מהלך לפיו בן-אליהו תיסע כיו"ר משלחת ללא סגן. אך היא התנגדה. "אני זו שלא הסכמתי לנסוע כיו"ר משלחת לבד לאירוויזיון, כי זה המון עבודה, עבודה קשה, לשני אנשים, ואי אפשר לעשות את זה לבד", אומרת בן-אליהו ל-mako. "זה לא אחראי לנסוע לבד, כנציגה של מדינת ישראל וכנציגה של רשות השידור, שאני עובדת בה שנים. זו החלטה מקצועית לגמרי. נלחמתי כדי שגם אני וגם אודי ניסע לאירוויזיון, לצערי לא קיבלו את דעתי", היא מוסיפה.

ביקורת על מינוי בצלאל

לאודי בצלאל ניסיון כסגן ראש המשלחת באירוויזיון הקודם (2013), ושנה לפני כן נסע לתחרות על חשבונו כחובב. עם זאת, גורמים בתעשיית המוזיקה וברשות מותחים ביקורת על המהלך. "אודי בצלאל הוא עובד רשות השידור מזה ארבע שנים בלבד", אומר ל-mako גורם בכיר. "הוא חסר ניסיון ניהולי ממשי, ובמקצועו הטלוויזיוני הוא בסך הכל תחקירן ובמאי כתבות, שהתקדם דרך קשרים ברשות". גורם אחר, מתוך תעשיית המוזיקה הישראלית, מוסיף: "אודי בצלאל היה סגן יו"ר ועדת האירוויזיון, שמורכבת מאנשי מקצוע בתחום המוזיקה, מעורכי מוזיקה, בעוד שהוא לא דמות בכירה בתחום".

זה המקום להזכיר שאודי בצלאל נפסל בועדת האירוויזיון בהצבעה הראשונה על השירים שהיו מועמדים, על ידי השופטת המפקחת ברכה אופיר תום, כיוון שהיה אחראי על הבאת השירים בפני הועדה. כמו כן בצלאל הוא חבר אישי של המוזיקאי חן מצגר-אדר, ששיר שלו נבחר בועדת האירוויזיון להיות אחד משלושת השירים המועמדים. בנוסף, בצלאל, יחד עם יו"ר הועדה הקודמת קודמת רינה חכמון, נושא באחריות למחדל השיר שמייצג את ישראל ""Same Heart", שכמעט ונפסל, כיוון שחרג פעמיים מהתקנון - במינון המאסיבי של האנגלית שבו לעומת העברית, ובכך ששונה אחרי שנבחר.

את תגובת אודי בצלאל לא ניתן היה להשיג.

מרשות השידור טרם נמסרה תגובה.

 

מיי פיינגולד: "אם אחשוב על הפוליטיקה והסקרים - אאבד פוקוס"

אין תמונה
"לא מתייחסת לפוליטיקה". מיי פיינגולד בתאטרון הקאמרי

מיי פיינגולד, נציגת ישראל לאירוויזיון שיתקיים בעוד פחות מחודש בקופנהאגן, נתנה לאחרונה ראיון מצולם לאתר "esc today", שצוות מטעמו ליווה אותה לעבודתה בתאטרון ה"קאמרי", שם היא מככבת בהצגה המצליחה "קזבלן" בתפקיד רוזה.

"אני לא מתייחסת בכלל לסקרים שמקדימים את האירוויזיון, כי הם משתנים בכל יום, וכל יום אנחנו במקום אחר. יום אחד אנחנו ראשונים, יום אחד חמישיים ויום אחד במקום החמש עשרה, אז אני מנסה לא להיות מושפעת. אבל זה אומר שאוהבים אותנו וזה מדהים", אמרה פיינגולד.

פיינגולד התייחסה גם לנושא ההצבעות הפוליטיות בתחרות: "כן, הרבה אנשים אומרים שמדינות שכנות מצביעות אחת לשנייה ושיש הרבה פוליטיקה שמעורבת בהצבעות. אני מנסה לא לחשוב על זה בכלל. כשאתה מתחיל לחשוב על הסקרים, הפוליטיקה ועל מה שיש כל אחד להגיד, אתה מאבד פוקוס. זה מה שלמדתי כשהפכתי לאמא - להקשיב לאינטואיציה שלך. כי אם תקשיב למה שיש לכל אחד להגיד לך ולא לאינטואיציה שלך - אתה תאבד את זה".

 

מיי פיינגולד תופיע עם להקת הקאברים לאירוויזיון "יורופאלש"

לאון קיכלר מוסיף: מיי פיינגולד לא עושה פרומו-טור ברחבי אירופה לקראת האירוויזיון, אבל היא בהחלט עושה זאת בארץ. ביום ראשון הקרוב, 13.4, תגיע מיי לליין האירוויזיון הותיק של פיני זילבר ולהקת ה"יורופאלש" בבר "אוויטה" בתל אביב, לביצוע מיוחד של השיר "Same Heart".

יורופאלש (צילום: תומר יעקובסון, מתוך הסרט Eurofalsh של דניאלה איזנמן ורועי עברון)
ייצגו אותנו בכבוד ב"יורוקלאב" ויארחו את מיי פיינגולד בארץ. "יורופאלש" | צילום: תומר יעקובסון, מתוך הסרט Eurofalsh של דניאלה איזנמן ורועי עברון

ה"יורופאלש" היא להקה שהוקמה כבר ב-1999, כשזילבר התחיל את ליין האירוויזיון בבאר הגייז השכונתי OUT. לאחר שנסגר המקום הליין התארח במקומות שונים בעיר ולבסוף נחת ב"אוויטה", שם ה"יורופאלש" עושים הרבה שמח כבר למעלה משמונה שנים. הלהקה, המונה 12 חברים, מבצעת גרסאות במה ללהיטי אירוויזיון מכל הזמנים ומכל המדינות, כשחבריה רוקדים על הבמה את הכוריאוגרפיות המקוריות כפי שבוצעו על הבמה באירוויזיון, לפעמים בדיוק מושלם ולפעמים מוסיפים אלמנטים משעשעים או "פאלשיים" כהגדרתם.

השנה יגיעו ה"יורופאלש" לשיא חדש בפעילותם - הלהקה כולה קיבלה הזמנה להיות להקת-הבית של מועדון מעריצי האירוויזיון הכלל-אירופאי הרשמי, ה"יורוקלאב", במהלך התחרות בקופנהגן. הלהקה תטוס ותשהה בעיר על חשבון הדנים ותופיע כל ערב החל מיום חמישי, ה-1 במאי ועד האפטר פארטי של הגמר ב-10 במאי, למעט יום ראשון, בו יחול ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל.

מדובר בפסגה חדשה עבור ה"יורופאלש" בדרך רצופת הישגים - בשנת 2011 נסעו חברי הלהקה לאירוויזיון בדיסלדורף והשתלטו בספונטניות על המסיבות שם. ערוץ "יס דוקו" כבר הפיק עליהם סרט תיעודי, וההפקה הדנית של האירוויזיון שמעה עליהם ואף שלחה "מרגלים" מטעמה ל"אוויטה".

ערן לונה, ממקימי ה"יורופאלש", מספר: "אנחנו מאוד גאים ושמחים ומאוד מתרגשים, למרות שאנחנו מבצעים את השירים האלה כל שבוע כל כך הרבה שנים, לקראת הנסיעה אנחנו מתכוננים, נפגשים לעשות חזרות כל יום בשביל להתמקצע יותר, אבל זה לא יהיה בדיוק אחד לאחד, וגם אם לפעמים אני מבצע זמרת, זהו לא מופע דראג, הפאלשיות זה הייחוד שלנו".

מיקי ישראלי, מותיקות הלהקה, מספרת מה צפוי בקופנהאגן: "יהיו שני סוגים של הופעות שלנו. בערבים יתארחו ביורוקלאב הזמרים שמתמודדים השנה, וביניהם יהיו פריצות של היורופאלש לנאמברים מדוייקים כולל תלבושות. בלילה, לתוך המסיבה, נופיע עם הלוגו שלנו עם הרבה 'פאלשיות' כמו באוויטה".

בנוסף, ביום חמישי, ה-24 באפריל, חמישה ימים לפני שהמשלחת הישראלית תמריא לדנמרק, תתארח מיי פיינגולד במפגש השנתי של מועדון החובבים הרשמי של האירוויזיון, ,OGAE ומיד לאחר מכן במסגרת מסיבת האירוויזיון של ליין ה"אופוריה" יבוצע השיר "Same Heart" לראשונה בביצוע חי. בנוסף, יוצא האח הגדול לאון שניידרובסקי יבצע את השיר שייצג את אוסטריה כמחווה לזמרת עם הזקן, קונצ'יטה וורסט.

*ליאון קיכלר היה חבר ועדת האירוויזיון שבחרה את מיי פיינגולד ואת השיר "Same Heart".