אביב גדג', גבריאל בלחסן (צילום: רונן ללנה, נועם נתן)
גבריאל בלחסן ז"ל ואביב גדג' מלהקת "אלג'יר" | צילום: רונן ללנה, נועם נתן

במלאות עשור שנים לאלבום "מנועים קדימה" של להקת אלג'יר, יתקיים ערב מחווה ללהקה ולאלבום, על במת ה"אוזן-בר" בתל אביב, ב-25 בדצמבר בשעה 20:00. באירוע ישתתפו זאב טנא, אמיר גבריאל והשותפים, אבי עדאקי, סיון טלמור, עמירם עיני, רעות יהודאי, מאי והלביאות ורחל ירון, שיבצעו את ל השירים מהאלבום "מנועים קדימה".

"הושפעתי מאוד מהאלבום 'מנועים קדימה'", אומר אמיר גבריאל. "בעיני הוא אלבום הרוק הטוב ביותר שהיה כאן. לא יכולתי לתת לנקודת הציון של עשור לעבור מבלי לציין אותו כמו שצריך. אספתי עוד אמנים והרכבים שכמוני אוהבים ומוקירים מאוד את האלבום הזה ויצאנו לדרך. אחרי ערב המחווה לגבריאל בלחסן ז"ל שארגנתי לפני שנתיים. הערב הזה הוא סוג של סגירת מעגל בשבילי".

האלבום "מנועים קדימה" נחשב לאחד האלבומים הטובים שיצאו ברוק הישראלי בעשור הקודם, כשהוא מנקז אליו נושאים, טקסטים ואנרגיות יוצאי דופן, עם שירים כמו "דם על הים", "דבר אלי", "קיטש", "הביאו את הנגרים", שיר הבתולים", "מנועים קדימה", יום אחד", "בתוך הצינורות" (בביצוע גבריאל בלחסן ז"ל), "מול הים עם תפילין" ועוד.

האלבום זכה לביקורות משבחות, התקבל באהדה גדולה גם אצל הקהל ונמכר בכמויות מפתיעות. הודות לאלבום ולשיריו נחשבת כיום להקת "אלג'יר" לאחת מלהקות הרוק הטובות שקמו בישראל, ומנהיג וסולן הלהקה, אביב גדג', לאחד מהאמני הרוק החשובים והמוערכים בארץ. גדג' צפוי לצפות במופע המחווה לאלבום.

האירוע לזכר גבריאל בלחסן הופך למסורת

שבוע אחרי ערב המחווה ל"מנועים קדימה", ב-1 בינואר 2015, יתקיים במועדון "בארבי" בתל אביב אירוע לזכרו של גבריאל בלחסן ז"ל, בו יבצעו משיריו אמנים ומוזיקאים כמו ברי סחרוף, שולי רנד, אביב גדג', יוסי בבליקי ("פונץ'"), אבי בללי ("נקמת הטרקטור") וערן צור.

זו היא הפעם השנייה בה מתכנסים אמנים בערב מחווה לזכרו של גבריאל בלחסן ז"ל, אשר פיתח קריירה מוזיקלית משלו במקביל ואחרי התפרקות "אלג'יר" ב-2006, עד שהלך לעולמו באוגוסט 2013. הפעם הראשונה היתה ב-1 בינואר 2014, גם היא במועדון בארבי", באירוע שהיה סגור לתקשורת.