"האמת היא שמאז 'אומרים ישנה ארץ' מהסדרה 'בנות בראון' לא שרתי", אומרת ירדן בר-כוכבא, שמוציאה היום את "מה שבאור נעלם", שיר שני שלה יחד עם המוזיקאי דידי שחר בדרך לאלבום משותף שייצא בעוד חודש. הדואט הראשון בין השניים, "יש מישהו שסולח",  יצא לפני כחודשיים. בר-כוכבא, כזכור, היתה שותפה לרביעיית "לולה", בה שרה את להיט הרדיו "ימים של שקט" יחד עם עידן אלתרמן, אבי גרייניק ויסמין קידר.

-עד כמה התגעגעת לשיר?
"לא מאוד. יצא לי לשיר בפרויקט תיאטרלי שנקרא 'חיותה' של שירי חנוך לוין ובעוד שיתופי פעולה. התשובה היא בסוף 'כן', אבל זה חלק מסוג של עולם שאני מגלה מחדש בשנים האחרונות שכולל ביטוי דרך חרוזים ומוזיקה, שזה יותר מתומצת מתאטרון. אני גם מתחילה לשים לב לתפקידים של כלים כמו גיטרה בס".

-כתבת את מרבית שירי האלבום, ממה את מ'קבלת השראה כיום?
"שמונה מתוך העשרה טקסטים הם שלי, שניים הם של דידי וככל הלחנים שלו. אני מקבלת השראה מהסבל. כל מה שכרוך בלחיות, פרידות, תסכולים. חלק מהשירים נכתב לפני שבע שנים ובשבע שנים האלה מתו ונפרדו ממני כמה אנשים שהכרתי כמו בני משפחה וחברים. חוויתי הרבה געגועים. מאז שאבא שלי (האלוף משה בר-כוכבא שכונה "בריל") נפטר לפני הרבה שנים הצטרפו עוד כמה אנשים".

ירדן בר-כוכבא: "ההופעות זה פיצוי על זה שלא הופענו עם 'לולה'"

ירדן בר כוכבא ודידי שחר
"דידי מוציא ממני איכות, אינטימיות ורוגע". ירדן בר-כוכבא ודידי שחר | צילום:

-התחלתם כבר להופיע?
"כן, היינו בזאפה ובלבונטין. המופע קצת יותר שמח מהדיסק כי אנחנו מבצעים שירים קודמים שדידי כתב לאייל גולן כמו למשל 'מציאות אחרת', שמקבל ביצוע צרפתי הורס. אנחנו עושים גם את 'פיקה', שיר הנושא של הסדרה 'משמורת'. המפיק המוזיקלי של המופע זה נדב ביטון, שהוא גם המפיק של עמיר בניון. הוא מופיע איתנו, אימץ את הפרויקט ומקדם אותו. נהיינו סוג של להקה. ב'לולה' לא הופענו וזה היה תסכול גדול אחרי 15 אלף עותקים שמכרנו מהדיסק".

-למה לא הופעתם ב"לולה"?
"
זו שאלה טובה ואין לי תשובה עליה. אבל עכשיו זה פיצוי ותיקון על 'לולה'. כשאנחנו שרים את 'ימים של שקט' כל הקהל מצטרף. זה הפך להיות שיר לימים מיוחדים שתמיד שרים עליהם והם אף פעם לא מגיעים".

ירדן בר-כוכבא: עבורי המוזיקה החליפה את הסטנד-אפ כמקום להביע בו אמירה

-חסרה לך ההתרסה של התקופה בסטנד-אפ?
"אני שמחה שאתה שואל את זה, כי האלבום הזה ממקד רצון שלי להגיד משהו שכבר לא יכולתי להגיד בסטנד-אפ, כי שם הייתי צריכה להתרכז בבדיחות. אני מביעה כאן אמירה על העולם, מעין מראה כזו על מה שקורה והשיר 'מה שבאור נעלם' זו דוגמה מצויינת לאמירה שיכולה לצאת רק בדרך הזו".

-מה יותר משחרר אותך המוזיקה או המשחק?
"
אין לי עוד במוזיקה את השחרור שיש במשחק, אבל יש בה את הריגוש שכבר אין במשחק. שיתוף הפעולה עם דידי מביא איכות ואינטימיות ורוגע שלא הייתי מעזה להגיע לזה בעצמי. יש לו תפקיד חשוב ביחד, בשיתוף על הבמה ובדיסק. הוא נותן לי אומץ להוציא את עצמי במוזיקה".

-כמעט שכחתי לשאול איך הכרתם.
"
הופענו יחד בערב במה פתוחה, הוא עם השירם שלו ואני באתי עם מונולוגים שעבדתי עליהם אז. התחברנו, מצאנו חן אחד בעיני השני ונוצר קשר של חברות, שמרנו על קשר ולפני שנתיים הוא הרים טלפון ואמר 'בואי נעשה דיסק'. זה היה יום ההולדת שלי וזו היתה המתנה הכי טובה שיכולתי לקבל. בעוד שבועיים שוב יש לי יום הולדת והאלבום שייצא עוד חודש עוד מתנה".