מילים ולחן: רמי פורטיס

האיחוד של פורטיסחרוף עורר את התאבון שלנו לעוד מהטירוף של רמי פורטיס, והתשובה לא איחרה לבוא: אנו מתבשרים היום על אלבום חדש של פורטיס, שייצא בקיץ הקרוב. וכמו שאפשר היה לצפות מאחד המוזיקאים הכי מיוחדים בנוף הישראלי, גם הפעם זה לא הולך להיות משהו רגיל.

הבשורה על האלבום החדש, שייקרא "תולדות הכותרת", מגיעה לצד שיר ראשון מתוכו: "מעיר נעלמים". פורטיס חולק עמנו את הסתכלותו המוארת והנרגשת על חייו בעת זו כשהוא שר "זו פריחה מאוחרת תעלול נהדר/ כל חלקיק מהטבע והצליל במיתר/ חש חופשי ומשוחרר". משמח להיווכח שהאיש שעורר מהפכות במוזיקה הישראלית עוד אי שם בשנות ה-70, נמצא כעת במקום טוב בחייו. עוד יותר משמח לדעת שהשיר הזה הוא הראשון מאלבום שלם של היוצר שייצא ממש בחודשים הקרובים. 

יחד עם ההתעוררות האישית, פורטיס חובר באלבום זה להתעוררות עולמית שלא פסחה גם על ישראל: החזרה לתקליטים. האלבום החדש שלו יודפס על גבי ויניל בלבד, ולא יהיה נגיש לחובבי הסטריאו שבינינו. הבחירה להמשיך ולהדפיס תקליטים עונה על ביקוש מהקהל שהופך ליותר ויותר רלוונטי, ואמנם בבחירה להימנע מפורמטים אחרים יש אמירה נועזת. פורטיס מבקש מהמאזין להשתתף בריטואל מוזיקלי שדורש ממנו להאזין ללא הסחות דעת, לעצור את השגרה האינטנסיבית כדי להקדיש את כל הקשב למוזיקה שלו. הוא מדגים בדיוק כיצד היה רוצה לראות את מאזיניו ניגשים לאלבומו בסרטון שיצרו נועם סרנה ויהלי קורן, בו פורטיס עצמו מאזין ומגיב לשירו החדש. תוכלו להצטרף למכירה המוקדמת של התקליט כבר היום.

פורטיס הוציא את אלבום הבכורה המהפכני שלו "פלונטר" ב-1978. מאז הוא ממשיך לחולל מהפכות בהרכבים רבים וחשובים, ממינימל קומפקט ועד לפורטיסחרוף, וגם בעבודותיו האישיות. האלבום האחרון של פורטיס, "החבר אני", חשף צד אישי יותר של הזמר הידוע בשגעון שהוא מביא לבמה, כששירים כמו שיר הנושא הציגו הסתכלות פנימית ומרגשת של הזמר על חייו. לפי השיר החדש מהאלבום ניתן לראות שהקו הזה יתקיים גם באלבומו החדש, אך הפעם בגישה חיובית יותר המתעדת את הפריחה וההארה היצירתית שהוא חווה בימים אלו. 

תוכלו לתפוס את אחת מהופעותיו הקרובות כדי לקבל הצצה לשירים החדשים אך גם להשתגע יחד עם פורטיס על הבמה בבארבי ב-3.7, ב-16.7 בפארק אשכול, ב-23.7 במושב טל שחר וב-20.8 באמפי שלחוף נתניה.