עידן עמדי, יובל דיין, עקיבא, אברהם פריד ומוטי שטיינמץ על במה אחת, אלו דברים שקורים רק ב"צמאה". המיזם המוזיקלי מנגיש ניגונים חסידיים עתיקים בעיבודים מחודשים עם אמנים כמו ישי ריבו, אביתר בנאי, רמי קליינשטיין, ברי סחרוף, עידן עמדי, עקיבא, שולי רנד, אמיר דדון, נתן גושן ועוד.

לדברי המפיקים, להצלחה של "צמאה" יש סוד: המוסיקה בו היא מוסיקת נשמה שמתמקדת במכנה המשותף לישראלים ולא בשונה. מוסיקה חסידית עתיקה עם אמנים מקצוות שונים מאוד של החברה. היופי הוא שכל הזמרים והזמרות שלקחו חלק - לא ביצעו אף שיר שלהם, אלא רק ניגונים.

"חנוכה הוא חג של אור, הסימן הכי חזק של החג מעבר לסופגניות ולסביבונים הוא הנרות", מספרים יוזמי הפרויקט, הרב משה וברכה שילת. "אור הנר מסמל את אור הנשמה, הנפש שמפעמת בתוך הגוף הניצחון בחג החנוכה היה בעיקר נצחון הרוח. כולנו יודעים שהיה שם סיפור של מעטים מול רבים וחלשים מול חזקים. אבל היתה בהם הרוח. הנשמה. וזה מה שהביא את הניצחון".

פסטיבל "צמאה" (צילום: חיים טויטו עקיבא שיינברגר)
עידן עמדי ב"צמאה" | צילום: חיים טויטו עקיבא שיינברגר
פסטיבל "צמאה" (צילום: חיים טויטו עקיבא שיינברגר)
אודיה ויובל דיין בפסטיבל "צמאה" | צילום: חיים טויטו עקיבא שיינברגר

"הרוח והנשמה היא מה שמאחדת אותנו. והיא מאפשרת לנו להתאחד. אם נתמקד באיך שאנחנו נראים, נראה שונות גדולה. אבל אם נתמקד ברוח, בנשמה נזכור שאנחנו אחים, בני אותו עם וזה יחזיק אותנו ביחד".

את פסטיבל "צמאה" יזמו ברכה שילת ובעלה לפני 14 שנה. הוא התחיל כמופע אחד והשנה מכר כבר 14 מופעים - סולד אאוט. בקהל היו 60 אלף איש, אישה ונוער, כולל לא מעט סלבס: יעל שלביה, אודיה, סינדי צ׳אדי, נטלי דדון, שרון אדם, המעצבת שיראל אברהמי, חנוך דאום, עופר חדד, עודד מנשה ועוד.