אחינועם ניני מירה עוואד אירוויזיון מוסקבה 4 (צילום: Oleg Nikishin, GettyImages IL)
נתנו ביצוע מושלם | צילום: Oleg Nikishin, GettyImages IL

בתום לילה ארוך והצבעה שכללה 42 מדינות הגיעו נציגות ישראל לאירוויזיון 2009 במוסקבה, אחינועם ניני ומירה עוואד, רק למקום ה-16 עם 53 נקודות בלבד, שניתנו לשיר "עינייך" ("There must be another way").

את המקום הראשון והניצחון קטפה בענק נורבגיה עם 387 נקודות, שהוענקו לשיר "אגדה", שביצע הזמר אלכסנדר רייבק. רייבק, ממוצא ביילרוסי, כבש את לב השופטים והצופים תוך נגינה בכינור בעל מיתרי קשת קרועים. השיר שביצע כלל מוטיביים אתניים וריקודי-עם נורווגיים ייחודיים. רייבק ו"אגדה" זכו לכמות הגדולה ביותר של ציון מקסימלי "12 נקודות" ("דוז פואה"), ממרבית המדינות.

למקום השני, בפער ניכר מנורווגיה, הגיעה איסלנד עם 218 נקודות וזמרת בלונדינית יפהפיה. למקום השלישי הגיעה אזרבייג'ן עם 207 נקודות. האכזבה הגדולה של הערב היתה מלטה, לה ניבו הצלחה גדולה, אך היא הצליחה להשיג רק את המקום ה-20.

זהו ניצחונה השלישי במספר של נורבגיה לאחר הראשון ב- 1985 והשני ב-1995 שכלל אף הוא אלמנטים אתניים, תוך נגינה בכלים אינסטרומנטליים של להקת "Secret garden". נתראה בארוויזיון 2010, כנראה באוסלו.

סיקור ערב גמר האירוויזיון

0:42 - ההצבעה בעיצומה
ההצבעה באירוויזיון הגיעה למחציתה - 22 מדינות מתוך 44 כבר הצביעו. נורבגיה, כצפוי, מובילה בבטחה בראש עם מעל ל 200 נקודות. ישראל במקום ה-12 עם 47 נקודות.

בטרם הקראת התוצאות הופיעה להקת מחול במופע ייחודי שטרם נראה כמותו תוך שימוש במשטחי מים צפים ומוארים שהורדו בכבלים עד לקהל עצמו. ניתן לומר כי זהו אחד ממופעי הארוויזיון המושקעים שנראו אי פעם על המסך.

00:05 ההצבעה החלה
25 המדינות המתחרות סיימו לבצע את שיריהן וההצבעה באירוויזיון 2009 יצאה לדרך. מיליוני צופים ומעריצים של התחרות יכריעו בשעה הקרובה מי יזכה. האם יהיו אלו אחינועם ניני ומירה עוואד? ומה הסיכויים של שתיהן?

שיטת הניקוד השנה שונתה לעומת שנים עברו. 50 אחוזים מהניקוד יינתנו על ידי קולות הצופים המצביעים בטלפון וב SMS, ו-50 אחוזים מדירוג שיעניקו לשירים צוות שופטים. השינוי נערך כדי לנסות ולמנוע את ההצבעה של מדינות קרובות אחת עבור השנייה (הצבעה "פנים-גושית"), שבלטה מאוד בשנים האחרונות ופעלה בעיקר לטובת מדינות מזרח אירופה ו"חבר העמים", ברית המועצות לשעבר.

לצפייה בשידור החי באתר האירוויזיון

 22:15 - שבוע שלם בשלוש דקות

אחינועם ניני מירה עוואד גילי דור אירוויזיון מוסקבה (צילום: Oleg Nikishin, GettyImages IL)
אופטימיות זהירה | צילום: Oleg Nikishin, GettyImages IL

מעט אחרי השעה 22:00 עלו לבמה אחינועם ניני ומירה עוואד, מלוות בצוות הנגנים הקבוע שלהן וביצעו בפעם השניה על הבמה את "עינייך" ("There must be another way") מול עינייהם של מאות מיליוני צופים ברחבי העולם ואלפים באולם ה"אולימפיסקי" במוסקבה. השתיים לבשו את אותן שמלות שלבשו בחצי הגמר, השינוי היה בתסרוקת של עוואד, שהלכה על פוני במקום על שיער משוך לאחור. האולם היה מלא עד אפס מקום באנשי תקשורת, נציגי משלחות ואוהדים מכל רחבי אירופה.

ניני ועוואד הופיעו בגאווה ובבטחון ושרו את שירן ללא תקלות תוך העברת מסר הפיוס והסובלנות בין העמים. "כי ישנה דרך אחרת" לעיני אירופה והעולם כולו. דגלי ישראל רבים הונפו בקרבת הבמה לאורך כל השיר. את השיר סיימו השתיים בהרמת ידיים משותפת כחלק מההעמדה כאשר חיוך של אושר והקלה נסוך על פניהן והן מודות לקהל.

18:05 הערב הגדול של מירה ואחינועם

הערב מגיע הרגע הגדול של אחינועם ניני ומירה עוואד, נציגות ישראל לתחרות האירוויזיון ה-45 שמתקיימת הלילה במוסקבה. אחרי שבוע ארוך ומותח, שכלל הופעה בחצי-הגמר, הצבעות, חזרות ותקלות טכניות רבות של צמד הזמרות הישראליות, תשודר בשעה 22:00 התחרות, בה יבצעו השתיים את השיר "עינייך" ("There must be another way").

מי שמאמין בגורל יכול למצוא חיזוק בכך שהאירוויזיון מתקיים השנה באולם ה"אולימפיסקי", האולם במוסקבה בו זכתה מכבי תל-אביב בגביע אירופה לאלופות האחרון שלה בשנת 2005.

התחושה במשלחת הישראלית היא טובה ואף אופטימית. אחרי שאחינועם ניני שבה לרוסיה מהביקור הקצר בארץ, קיימו אתמול ניני ועוואד חזרה גנראלית מוצלחת למדי. זאת לאחר שכאמור נאלצו להתמודד עם שלל בעיות טכניות בחצי הגמר ובחזרות: השתיים הסתבכו עם שמלות ההופעה וכל אחת מהן בתורה שמטה מיקרופון.

אחינועם ניני מסיבת עיתונאים
נמאס מהתקשורת. אחינועם ניני בביקור הקצר בארץ ביום רביעי | צילום:

כעת מביעות ניני ועוואד שביעות רצון רבה יותר ושמחות משיפור ההעמדה והפקת הלקחים מהכשלים הטכניים. השתיים מנצלות את השעות האחרונות בעיקר למנוחה לפני ההופעה הגדולה הערב. אתמול דווח כי סר פול מקרטני הביע בשתיים תמיכה במכתב ששלח לנשיא ארצות הברית ברק אובמה. ניני ועוואד השיבו ל"חיפושית" במכתב תודה נרגש.

השנה מתמודדות בתחרות 25 מדינות. 20 מתוכן עלו משני חצאי הגמר שנערכו השבוע, עשר מדינות מכל חצי גמר. אליהן הצטרפו רוסיה המארחת וארבע המדינות שהן המממנות הגדולות של איגוד השידור האירופאי, שמקומן מובטח: צרפת, ספרד, גרמניה ובריטניה. השיר הישראלי הוגרל כשני בסדר השירים המושמעים, מיקום בעייתי לכל הדעות, כיוון שמתוך 25 שירים לא בטוח שבסיום יזכרו את השיר שהופיע שני.

שיטת הניקוד שונתה לטובתנו; אחינועם כוכבת בצרפת

מיהם הפייבוריטים השנה לזכייה? מירה עוואד, כזכור, הביעה את דעתה השבוע ואמרה שמרבית השירים בתחרות הם ברמה נמוכה מאוד. אלא שמיד אחרי ניני ועוואד תעלה לבמה פטרישה קאז מצרפת, שמתהדרת בקריירה מפוארת ובמכירות שיא של אלבומיה. קאז פופולרית ביותר בעיקר ברוסיה ובמדינות מזרח אירופה ונחשבת לאחת המתמודדות החזקות השנה.

הצד השני של המטבע הוא שאחינועם ניני שלנו נחשבת לכוכבת מצליחה בצרפת (עם השם "Noa") וצפויה לקבל מהצרפתים ניקוד גבוה. שיר נוסף שבולט בתחרות הוא השיר הנוורבגי, שמתאפיין במוטיבים עממיים ובנגינה של כנר צעיר ומוכשר, ומנבאים לו סיכויי הצלחה גבוהים.

הרוסים השקיעו

האירוויזיון מתקיים כאמור במוסקבה, רוסיה, אחרי שבשנה שעברה ניצח באירוויזיון הזמר דימה בילאן עם השיר "Believe", בתחרות שנערכה בבלגרד בירת סרביה. זו הפעם הראשונה בה זוכה רוסיה בתחרות, מאז החלה להשתתף בה בשנת 1994.

הרוסים לקחו את התחרות ברצינות רבה והתגייסו לפרויקט כאילו אין בעולם מיתון כלכלי. הם השקיעו במסע יחסי ציבור ובבמה מעוצבת ומחליפת צבעים מרהיבים. בנוסף, נבחרו להנחיית התחרות שני זוגות נפרדים של מנחים. צמד שהנחה בשני חצאי הגמר, אותם כבר הספקנו להכיר השבוע, וזוג מנחים נוסף לגמר שייערך הערב: הזמרת הרוסייה המצליחה אלסו, שייצגה את רוסיה באירוויזיון בעבר והגיעה למקום השני, והמנחה והשחקן הרוסי הפופולרי איוואן אורגנט.

עוד לינקים:

התחזית הפסימית של דנה אינטרנשיונל: "הסיכויים השנה קלושים".

אחינועם ניני בראיון: "התקשורת מחכה שנגיע אחרונות כדי להתנפל עלינו".

עשר הפאדיחות הגדולות של ישראל בתולדות האירוויזיון.