מיי פיינגולד בקליפ Be Proud (צילום: טל אזולאי)
מיי פיינגולד בקליפ Be Proud | צילום: טל אזולאי

מיי פיינגולד, נציגת ישראל לאירוויזיון בדמנרק, נבחרה להיות שיר מספר 2 בסדר המדינות שמתחרות בחצי הגמר השני של התחרות בו היא עתידה להשתתף, ב-8 במאי עם השיר "Same Heart". פיינגולד לא הוגרלה להיות השנייה בסדר המבצעים - הפקת האירוויזיון מחליטה על סדר השירים לפי סגנונם המוזיקלי.

המיקום "שיר מס' 2" כבר מוכר היטב לחובבי האירוויזיון בישראל - בועז מעודה (2008) והראל סקעת (2010) ייצגו את ישראל מהמקום השני והשלשי בסדר השירים, והצליחו להעפיל לגמר האירוויזיון - מעמד שנציג ישראלי לא הגיע אליו בשלוש השנים האחרונות - דנה אינטרנשיונל, איזבו ומורן מזור, היו במיקומים 12 ו-10 בסדר השירים ולא העפילו.

גורמים בתעשיית מוזיקה הביעו שביעות רצון מההגרלה של סדר השירים. גורם מקורב אומר: "התיאוריות שאומרות שעדיף להופיע בחלק האחרון של סדר השירים בגלל זיכרון קצר-כביכול של השופטים והקהל - התבררו כלא נכונות. אולי עם המיקום שסידר לבועז מעודה והראל סקעת העפלה לגמר - גם למיי פיינגולד יש השנה סיכוי טוב יותר".

ברשות רוצים לחתוך החוצה את סגן יו"ר המשלחת אודי בצלאל

ההכנות של המשלחת לאירוויזיון נמצאות בעיצומן, אבל עלולות לספוג מכה כואבת, כיוון שברשות השידור שואפים לקצץ עד כמה שיותר בהוצאות, ולשלוח לקופנהאגן כמה שפחות פונקציונרים. מי שתוכנן לנסוע לאירוויזיון מטעם ועל חשבון הרשות, היא יו"ר המשלחת עידית בן-אליהו (שהחליפה את רינה חכמון, שהחליפה את יצחק זוננשיין) וסגן יו"ר המשלחת אודי בצלאל.

כעת מדברים ברשות על קיצוץ של חמישים אחוזים, וכמו שאומרים "הגשש החיוור": "אנחנו פה זה שניים, וחמישים אחוז זה כמעט אחד". המשמעות היא שאודי בצלאל יישאר בבית, ועידית בן-אליהו תיסע בראש המשלחת, למרות שהיא בימאית במקצועה, שנסעה לאירוויזיון כבימאית דוקומנטרית, וחסרת ניסיון בניהול משלחת לאירויזיון, בעוד שלאודי בצלאל זהו האירוויזיון השלישי.

מנגד, אודי בצלאל נפסל בועדת האירוויזיון בהצבעה הראשונה על השירים שהיו מועמדים, על ידי השופטת המפקחת ברכה אופיר תום, כיוון שהיה אחראי על הבאת השירים בפני הועדה. כמו כן בצלאל הוא חבר אישי של חן מצגר, ששיר שלו נבחר בועדת האירוויזיון להיות אחד משלושת השירים המועמדים. שלישית, בצלאל, יחד עם יו"ר הועדה הקודמת רינה חכמון, נושא באחריות למחדל השיר "Same Heart", שחרג פעמיים מהתקנון - במינון המאסיבי של האנגלית שבו לעומת העברית, ובכך ששונה אחרי שנבחר, באישורם.

רמי תלמיד: "כשאני שומע את מיי שרה אני שומע את עצמי שר"

מי שכן צפוי להמריא לקופנהגן הוא רמי תלמיד, יוצר השיר "Same Heart", שאמור להגיע עם שני חברים שאחד מהם הוא איש הפקה ויחסי ציבור. ברשות השידור כבר הביעו תרעומת על המהלך: "עם המשלחת לאירוויזיון יוצא איש יחסי הציבור עופר מנחם כיחצ"ן של מיי פיינגולד, יש לרשות השידור מחלקת דוברות משלה ויש את משרד 'גלאי תקשורת' שמשלמים לו הרבה כסף כדי ליחצ"ן את הרשות, למה צריך שגם לרמי תלמיד יהיה יחצ"ן?".

רמי תלמיד (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
שומע את עצמו. רמי תלמיד | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

אבל רמי תלמיד לא מתרגש מה"עליהום": "מדובר בעומרי ששון, בעל חברת ההפקות 'פרולוג', שקידם את השיר 'same Heart' פה בארץ. אני נוסע איתו ועם חבר מאמסטרדם שהמליץ לי לשלוח את השיר לועדה. שלושתינו נוסעים על חשבונינו. עומרי סיים את תפקידו כיחצן והוא בא על תקן חבר ולא יחצן. אני את התרומה שלי כבר עשיתי. כשאני שומע את מיי שרה את 'same Heart' אני שומע את עצמי שר, ויש לי עוד הרבה שירים טובים כמו השיר הזה שמחכים לצאת".

הימורים: מיי פיינגולד וישראל במקום ה-15

שישה שבועות לפני האירוויזיון ומיי פיינגולד עדיין לא צילמה את הקליפ החדש עם חסויות מסחריות ו/או צילום אולפן לשיר "Same Heart". גם מהלך דרמטי של יחסי ציבור באירופה לא מתוכנן כרגע, עקב ההתחייבויות הקודמות של מיי פיינגולד לתאטרון.

עם זאת, פיינגולד השלימה את בניית ה"נאמבר" הבימתי והיא ומי שסביבה מרוצה מאוד מהתוצאות. במחנה פיינגולד סומכים על טיבו של ה"נאמבר", על יכולותיה הגבוהות והמוכחות כזמרת ועל טיבו של השיר, כגורמים המרכזיים שישפיעו על גורלו בחצי הגמר.

אתרי ההימורים, המחשבים את סיכויי הזכייה של ישראל באירוויזיון, מציגים את מיי פיינגולד כמי שתכבוש את המקום ה-15 בדירוג הסופי. האתרים מנבאים העפלה של מיי פיינגולד לגמר, מהמקום הרביעי, מבין 15 מדינות המתמודדות מולה בחצי הגמר השני.