״לפי איך שהקיץ נראה, תוך עונה או שתיים לא יהיו הופעות באמפי קיסריה, האמפי ישאר פתוח לתיירים בלבד״, מספר לי בכיר ברשות הטבע והגנים. האמפי, שהפך עם השנים לסמל סטטוס עבור אמני ישראל, עומד לפני סגירה למופעים. לטענתם של מפיקים בכירים, זמרים ועובדי המקום, הכל בגלל התנהלות מנכ"ל האתר יואב כהן. ״יואב אמר לי לא פעם שהוא מעדיף שהמקום יהיה אך ורק לתיירים ושכל ההופעות והמופעים לא טובים לאתר״, מספר לי בעל עסק שעובד מול האמפי.

לעובדים הוותיקים קשה שלא לראות את שלמה ארצי באמפי בחודשי הקיץ: ״הריחוק של שלמה ארצי מאיתנו עצוב, הוא מהראשונים שחנכו את קיסריה ובאופן טבעי המקום היה בית עבורו. שלמה היה מופיע אצלנו מספר פעמים בקיץ ועכשיו הוא כמעט ולא בא״ מספר לי בכיר באתר. ״40 שנה עבדתי בתאטרון, אנשים עמדו בתור כדי להופיע אצלנו. מהאופרות הכי טובות, עד שלמה ואייל גולן. כולם״, מוסיפה בת קיבוץ שדות ים שעובדת באמפי 40 שנה.

מה קורה עכשיו, איך כמות ההופעות?

״לצערי ירדנו מ-24 הופעות באוגוסט או ספטמבר ל-3 הופעות בחודש בלבד״.

מה הסיבה לכך?

״תשאל את העובדים הבכירים. אני לא רוצה להיכנס לזה, אבל האמנים והמפיקים ממורמרים מאוד ונראה לי שהגיעו מים עד נפש, וזהו, האמנים עוזבים את קיסריה״.

שוחחתי עם שלושה מפיקים בכירים בתעשיה ששמחו להתראיין אך פחדו לעשות זאת בגלוי. ״האמן שלי אוהב את קיסריה, בשבילו היא המון, אבל יואב הקצין את הדרישות ואנחנו נאלצים ללכת לראשון לציון ולמקומות אחרים״, סיפר לי אחד המפיקים.

אתה יכול להסביר איך זה בא לידי ביטוי?

״כשיואב הגיע לפני 6 שנים הבנו שהגיע מישהו קשה, שלא מבין את היופי של השילוב בין המוסיקה לים, לשקיעה ולעתיקות. משנה לשנה הוא הקצין את הדרישות, מכספיות ועד טכניות״.

בשיחה עם המפיק הוא העלה בוועידה את איש ההגברה שלו ושאל איך זה להרכיב ציוד בקיסריה. ״סיוט, אני כבר 10 שנים בקיסריה ובשנתיים האחרונות זה ממש בלתי נסבל, מגבילים אותנו בשעות. אם אני מגיע מוקדם כדי להספיק ולא לעבוד בלחץ מייבשים אותי בחוץ עד לשעת הפתיחה שהם החליטו עליה, למרות שהצוות שלהם נמצא שם. הם אומרים שיואב לא מאשר, ואתה מתייבש שעה ושעתיים ואז עובד בלחץ וכשמגיע האמן גם הוא נכנס ללחץ. אני מעדיף כמה שפחות לעשות הגברה בקיסריה, לא כיף שם״.

״יש החלטה גורפת במשרד שלא עושים יותר קיסריה, מלבד אירועים פרטיים״ מספר לי מפיק בכיר נוסף שמעלה את האמן שלו לשיחת ועידה: ״קיסריה היא אהבה, היא חלום, היא כיף, אבל זהו. אני במצב הזה לא חוזר לשם. מבחינתי - שלום ולא להתראות קיסריה״, מספר זמר שהופיע לא מעט פעמים באמפי.

למה?

״כשלצוות לא טוב והם לחוצים ועצבניים גם לי לא טוב. תבין, כשאתה עושה קיסריה אתה פחות מחפש שם את הכסף, אלא את ההרגשה. החיבור לקהל ולים זה מושלם, אבל ההתנהלות של החברה שם הורסת הכל ולאחרונה אפשר אפילו להפסיד כסף בגלל דרישות חדשות״.

״באוגוסט יש שני מופעים ובספטמבר שלושה, ביניהם שני אירועים פרטיים שאייל ועומר מופיעים בהם. האמפי שומם, השמחה והקצב נגמרו פה״, מספר לי עובד במקום. מתברר שרשות הטבע והגנים זיהו את הבעיה עם המנכ"ל וניסו בעבר להזיז אותו מתפקידו. ״אני זוכר שמנכ"ל הרשות לא אוהב את מה שיואב עושה ולפני שנתיים ניסה להעביר אותו. הוועד שמר עליו ואז הם התקפלו״ מספרת לי עובדת ברשות הטבע והגנים.

בסיור במקום ובשיחה עם העובדים מתברר שגם העובדים נפגעו: ״פעם היינו מקבלים מקומות ישיבה, היום זה כבר לא ככה״, מספר אחד מהם. ״פעם אייל גולן שהיה בא להופיע פה היה יורד לקיוסק כאן ושותה איתנו. היום לא רואים אותו, כי לא כיף לו כאן. הכל השתנה״. בבדיקה שערכנו מתברר שלוח ההופעות אכן הצטמצם משמעותית. מיומן הופעות מלא ל-2-4 הופעות בלבד בחודשי הקיץ הלוהטים. ״את השירותים יואב החליט לשפץ בשיא העונה של המופעים, אנשים מגיעים, יש רק שירותים ניידים והם לא מספיקים״ מספר לי סדרן במקום. "אנשים שבאים לבלות באים מרחוק וצריכים לעשות את הצרכים שלהם בדיונות של קיסריה, כי אין אישור לפני תחילת ההופעה. זו החלטה מיותרת שפוגעת בבליינים".

״לא תעזור לך הכתבה", אומר לי בן קיבוץ שדות ים. ״שוחחתי על כך עם יואב והסברתי לו שזה פרנסה גם לקיבוץ, גם לתושבי האזור, וגם לרשות. הוא אמר לי שאותו מעניין שימור המקום וארכיאולוגיה. ממש ראש בקיר״.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "אמפי קיסריה הוא מהיכלי ההופעות הפתוחים המרהיבים בארץ ואבן דרך חשובה במסע ההופעות של מיטב אומני ישראל. הקשר עם חברות ההפקה סביב ההופעות באמפי מתנהל באופן מקצועי בהתאם ובהקפדה מלאה לנהלי הרשות, הנחיות משטרת ישראל, רשות הכבאות ותנאי רישיון העסק של האתר. זאת בראש ובראשונה לטובת בטיחות ובטחון הצופים בהופעה והמבקרים בכלל בגן הלאומי, שהינו הפופולרי ביותר בין הגנים הלאומיים עם אלפי מבקרים ביום. אין לראות את הירידה במספר ההופעות בקיסריה בחודשיים שצויינו בעקבות הסיבות שתוארו ,שכן לא ידוע על ביטול הזמנות מצד מפיקים לקיום הופעה בגלל תנאים אלו או אחרים. יתכן בהחלט וכי ההשפעה העיקרית לכך היא היצע חדש יחסית של מתחמי הופעות לקהל רב בתוך ערים נוספות בשנים האחרונות דוגמת רעננה, באר שבע ומודיעין. חשוב להדגיש כי גן לאומי קיסריה משלב ערכי מורשת ונוף עתיקים, יחודיים וחשובים שיש לשמרם ונכון כי צוות הגן הלאומי יפעל בראש ובראשונה לשמור על ערכים אלו למען הציבור כולו תוך יצירת חווית ביקור מהנה ובטוחה למבקרים באתר."