הזמרת יפה ירקוני, בת 84 בחודש הקרוב, נאבקת מזה תשע שנים במחלת האלצהיימר ובשנתיים האחרוות החמיר מצבה, כך חשפה בסוף השבוע בתה, אורית שוחט, בראיון לעמיקם קימלמן ברשת ב' של "קול ישראל".

ירקוני, כך סיפרה בתה, אינה מזהה את סובביה, כבר אינה זוכרת שהיא זמרת ונזקקת למטפלת פיליפינית צמודה. היא כבר לא יודעת לשיר וכשמשמיעים לה שיר היא כבר לא שומעת, אבל נשאר לה חוש קצב טוב מאוד והיא מתופפת כל הזמן על השולחן, לא יותר מזה, כך מפרסם הבוקר עיתון "ידיעות אחרונות" שמצטט את הראיון ברדיו.

"אמא שלי די פרשה מהחיים בשנים האחרונות בגלל האלצהיימר", אומרת שוחט בראיון. "היא מתקשרת, אבל היא לא מזהה אותנו ולא אף אחד אחר. כולם יודעים מה אלצהיימר, אבל אולי בגלל שזו יפה ירקוני אז... ואולי בגלל שזו אמא שלי... היא היתה כמו נערה עד שהיא חלתה. תמיד אמרתי שאמא שלי יותר צעירה ממני. היום היא כבר לא נשמעת. היא לא זוכרת שהיא היתה זמרת והיא גם לא יודעת לשיר".

"זמרת המלחמות" והיריבות עם שושנה דמארי ז"ל

יפה ירקוני במופע ההצדעה לכבודה (צילום: הילה רוטברג )
עוררה סערה בזמן "חומת מגן". יפה ירקוני | צילום: הילה רוטברג

יפה ירקוני כונתה "זמרת המלחמות", על שום ששרה לחיילי צה"ל בחזיתות השונות שירי גבורה כמו "באב אל- וואד" ושירים לעידוד המורל כמו "האמיני יום יבוא" ו"אל נא תאמר לי שלום", עוד מימי מלחמת העצמאות בשנת 1948 ואף לפני כן.

ירקוני התגלתה כנערה בתאטרון הבידורי "לי לה לו" שפעל בתל אביב בשנות ה-40'. ברפרטואר שלה, לצד שירי המלחמות, היו גם להיטים "סלוניים" בסגנון הטנגו וכמובן שירי ילדים מפורסמים כמו "עגלה עם סוסה", "הדובון יומבו" ו"פו פו פו".

משך שנים ארוכות עודדה התקשורת מאבק סמוי וגלוי בין ירקוני לבין שושנה דמארי ז"ל על התארים "הזמרת הלאומית" ו"זמרת המלחמות". בסוף שנות ה-80' השתיים השלימו ואף שרו יחד. עם מותה של דמארי ב-2006 חלקה לה ירקוני כבוד ושיבחה אותה.

בשנת 1998, שנת היובל למדינה, זכתה יפה ירקוני  בפרס ישראל לזמר עברי על הישגיה כזמרת, ובין היתר על אומץ ליבה להגיע אל החיילים ולשיר להם בחזית.

סערת "חומת מגן"

ב-2002, בזמן מבצע "חומת מגן" בתקופת האינתיפאדה השנייה, התראיינה ירקוני לגלי צה"ל ואמרה דברים בגנות השליטה על הפלסטינים בשטחים, שהתפרשו כהשוואה בין מעשי צה"ל לבין מעשי הנאצים בשואה. התבטאות זו עוררה סערה גדולה ובקרב חוגי הימין תבעו להחרים את ירקוני ואת שיריה.

בשנת 2005 כיכב השיר של ירקוני "כל היונים" באלבום "אז היה אז" שהוציאה להקת "היונים" וכלל גרסאות מחודשות לשירי פופ ישראלים ותיקים. באותה שנה הופיעה ירקוני בתוכנית "שישי בגאון" של יהורם גאון, שצולמה בבסיס חיל הים באשדוד ושוב שרה בפני חיילים כמו בימים הטובים ההם.

באפריל האחרון קיים ערוץ המוזיקה החדש 24 תוכנית הצדעה מיוחדת ליפה ירקוני (ראו בקטע הוידיאו המצורף). כמו כן, בסוף השבוע האחרון הוציאה בתה אורית שוחט לתחנות הרדיו שיר שלה בשם "עכשיו עברו שנים", שהוקלט בשנת 2000. "כיוון שהיא כבר לא שרה מרגש לשמוע אותה פתאום, מה גם שלא ידעתי על קיומה של ההקלטה הזו", אמרה.

בוחרים את ה-שיר של שלמה ארצי