אחד ממקרי הרצח הזכורים במדינה בשנים האחרונות הוא של דיאנה דדבייב ז''ל, שנרצחה על ידי בעלה לפני כשנתיים וחצי. שרון לויט, בוגר קבוצת קריית גת של עמותת "רואים רחוק" של קשת, ראה את התחקיר שנעשה על דיאנה ב"עובדה" והחליט לכתוב שיר על הנושא. אתמול (רביעי) הוא הוציא את הסינגל "הסנדלר הולך יחף", כאות מחאה נגד האלימות הגוברת בחברה נגד נשים, לא לפני שביקש את אישור משפחתה של הנרצחת.

בשיחה עם אחותה של דדבייב ז''ל, מריאנה, היא חושפת את הקושי שחוותה בהתחלה בנוגע לשיר: "יש שם דברים שלא פשוטים לי. שרון לקח את סיפור החיים של המשפחה שלנו, שהוא לא הכי קל, ההורים שלי היו צריכים לעבוד קשה ודיאנה הייתה הדמות האימהית בבית. אבל יחד עם זאת, גם בתוצר הראשוני של כל התהליך הזה, אמרתי לו: 'אנחנו לא יכולים להסתיר את האמת'. יש פה את חופש הביטוי שלך, של איך שאתה רואה את הסיפור הזה ספציפית ברצח נשים. ואני חושבת שאם אנחנו לא נתחיל לספר את זה בצורה שלפעמים היא לא כזאת נעימה לכולם והיא לא בהכרח 'סקסית' אז לא יהיה שינוי. זה חייב להיות בוטה".

ועכשיו כשזה יצא ואת שומעת אותו?
"זה טיפה שונה ממה שהיה. עדיין קשה לי, כי השיר מגולל את הסיפור שלנו. יחד עם זאת, אני שמחה שזה נכנס לתחום הזה ומביאים את זה ככה כמו שזה, לאוזניים שלא בהכרח ישמעו או יתעניינו בזה, בסיפורים האלה או בדיאנה בפרט. אם יש משהו שחשוב לי מהרגע שהיא נרצחה זה לפמפם את הרצח שלה ואת מי שהיא הייתה. שידעו את הסיפור שלה בכל בית בישראל כנורת אזהרה, כי זו יכולה להיות כל אישה אחרת. זה לא המקרה הקלאסי שאנחנו שומעים עליו בעיתונים, או איזה סיפור בחדשות שהוא רחוק מאיתנו. דיאנה הייתה אישיות, אמא עם ארבעה ילדים עם קריירה. מישהי שדומה לכל אחת מאיתנו. להביא את זה בצורה של שיר שמגולל את הכל זה, הערכה אצלי הרבה יותר גדולה".

את חושבת שהיא הייתה אוהבת את השיר?
"לא יודעת להגיד, היא הייתה מעריכה מאוד את העשייה. חשוב רגע לשים דגש על העשייה והדרך ולא רק על התוצר. בגלל שהתחום הזה לא סקסי, עצם העובדה שיש פה זמר ויוצר מתחיל שבחר ליצור ספציפית סביב הדבר הזה, סביב רצח ואלימות כלפי נשים, בעיניי זה מוערך באותה מידה של התוצר".

המוזיקאי לויט שמכנה את עצמו "מלון", מסביר שבחר את נושא השיר מתוך משהו בער בו: "אני תמיד כותב על דברים שמפריעים לי. בזמנו כשיצאה הכתבה על המקרה, משהו פשוט בער בי. ראיתי אותה פעמיים, כשהיא עלתה ופעם אחת כשכתבתי את השיר. זה נכתב ממש מזמן, אבל הוא עבר מלא שפצורים ומריאנה הייתה חלק מהתהליך. רציתי שהיא תשמע אותו ראשונה ותגיד את דעתה, זה זעזע אותי".

לויט שלמד בבית הספר למוזיקה "רימון", הוא בוגר של עמותת "רואים רחוק" שהקימו שידורי קשת. העמותה מאתרת בני נוער מוכשרים בתחומי האומנות שמגיעים מפריפריה כלכלית, חברתית או גיאוגרפית וסוללת את דרכם קדימה אל לב היצירה הישראלית.