סטאלוס ואורן חן 1 (צילום: אלוני מור)
"אנחנו כמעט כמו זוג נשוי". סטאלוס ואורן חן על הבמה | צילום: אלוני מור

סטאלוס ואורן חן, שחוגגים בימים אלה עשור לפעילותם המשותפת, הם צמד שלא היה צריך את המהפכה הים תיכונית של השנתיים האחרונות כדי להוכיח הצלחה מוכחת בשטח לאורך שנים. עם הופעות בארץ ובכל העולם, מכירות של למעלה ממיליון דיסקים (לדבריהם), מתשעה אלבומים - האחרון, עם המיטב שלהם מהתוכנית "יאסו" אותה הגישו בערוץ 24 - אפשר כבר לדבר על סוג של מוסד במוזיקה הישראלית.
מהו סוד ההצלחה? הראיון הזוגי איתם גילה שמדובר בשני שותפים לדרך שמשלימים אחד את השני גם מוזיקלית וגם ביחסים ביניהם, כמעט כמו זוג נשוי, כמו שטוען חן, עם ההומור שלהם, הסיפורים והחוויות מעשר שנים יחד.

"שלא יטעו", אומר סטאלוס, "האלבום החדש הוא לא קאברים לעצמנו ששרנו בטלוויזיה, אלא שירים חדשים שאותם חשפנו בתוכנית 'יאסו', שעל שמה הוא נקרא. אנחנו מקווים שהם יהפכו ללהיטים, מקווים שזה יצליח".

סטאלוס: אייל גולן, קובי ומשה פרץ קיבלו מהתקשורת יותר מאיתנו

-מקווים? אתם אמורים להיות באנקר.
אורן
: "להצלחה אין גובה מסוים שנמדד. אתה תמיד רוצה עוד למכור ועוד הופעות".
סטאלוס: "אתה רוצה ששיר יתבלט יותר ויותר חזק, שתרגיש את הכוח של הדיסק בהופעות באירועים. אנחנו מוכרים ואהובים אבל בגלל המרוץ של כל הזמרים אנחנו רוצים להיות תמיד בפרונט".

-אתם מקבלים את הכבוד שמגיע לכם לעומת אייל גולן, קובי פרץ, משה פרץ?
אורן:
"תמיד אתה רוצה יותר כי ברגע שאתה עושה דברים טובים זה מתפוצץ, אבל אנחנו שומרים על פאסון, צנועים".
סטאלוס: "לפי דעתי חסר לנו עשרה אחוז. התקשורת נתנה מה שנתנה לשמות שהזכרת והם קיבלו קצת יותר מאיתנו. חסר לנו קצת כדי להגיע אליהם. הם בשיא הפירמידה לנו יש עוד קצת לתת גז להגיע למקום הזה".

-מה חסר לכם?
אורן:
"לא חושב שחסר לנו משהו. הפער בין מה שקורה בשטח לבין התקשורת הוא עצום. אנשים ברדיו ובטלוויזיה לא יודעים מה קורה בשטח, נקודה. זה בעייתי כי יש עוד המון כמונו שלא מקבלים חשיפה".
סטאלוס: "יש זמרים שמקבלים את כל הכוח ומגיע להם, ויש כאלה שעשו מהפך אנחנו משנת 2000 עשינו מהפך, רק חסרה לנו החתימה עם הפלומבה כדי להרגיש טוב. היינו בתקשורת ובטלוויזיה, לא מתלוננים, אבל חסר עוד קווץ'".
אורן: "הבאנו המון להיטים בלי השמעות ברדיו. זה קטע הזוי".
סטאלוס: "היינו ארבעה שבועות מקום ראשון במצעד, אחרי שהדחנו את ארקדי דוכין עם 'מי אוהב אותך יותר ממני'. יש לנו 6-7 להיטים ענקיים של מזרחית ויוונית, צילמנו קליפים, החזקנו עשר שנים. הרבה זמרים התחילו בעשור הזה יחד איתנו ובלי להזכיר שמות הם נעלמו. אנחנו מרגישים טוב שהצלחנו להחזיק מעמד".

אורן חן: המצב שלנו זה לא רחוק מזוג נשוי

סטאלוס ואורן חן 2 (צילום: אלוני מור)
"אם אחד מאיתנו הולך ברחוב שואלים מיד איפה השני. לא רגילים לראות אותנו בנפרד". סטאלוס ואורן חן | צילום: אלוני מור

-לא נמאס לכם קצת אחד מהשני?
אורן:
"במינון נכון זה טעים. אנחנו ראשון עד חמישי יחד, שישי שבת נחים בבית עם המשפחה. כיף לי עם סטאלוס על הבמה. אני לא עובד במפעל, זה מוזיקה, אני עושה דברים שאני אוהב".
סטאלוס: "חוץ מזה זה פרנסה, לא לפי חשק. אפילו אם יש נקודת מיאוס זה העבודה שלך ואתה הולך להביא את הכסף, גם אם אתה במצבי רוח או עצבני".
אורן: "זה לא רחוק מזוג נשוי".
סטאלוס: "כל אחד מאיתנו היה רוצה לכבוש את האולימפוס, אבל אנחנו יודעים להעריך את מה שיש ביד, את אהבת הקהל. אי אפשר לזרוק ולהמר על קריירה לבד, אנחנו כבר לא צעירים. אם ניפרד מי משנינו יהיה תותח? אין הבטחות, לכן עדיף לשמור על מה שיש מאשר לשחק באש".

-הפכתם למותג בלתי ניתן להפרדה?
סטאלוס:
"לפני אורן הייתי 25 שנה במוזיקה היוונית, הוצאתי דיסקים בלי סוף. גם אורן היה לבד לפני. היינו בסרט הזה".
אורן: "אם אני הולך סתם ברחוב שואלים מיד איפה סטאלוס. לא רגילים לראות אותנו בנפרד".
סטאלוס: "אני הולך לחנות ושואלים איפה השותף שלך, כאילו הוא חייב להיות איתי כל הזמן".

סטאלוס: אם רוצים אחד מאיתנו לבד צריך לבוא עם הצעה גדולה וחבילה טובה

-ואם מישהו מכם יקבל הצעה לפרויקט סולו?
אורן:
"אף מפיק רציני לא יבוא לצמד כמונו שמצליח ויגיד בוא לבד".
סטאלוס: "בינתיים לא פנו. הוא צריך לבוא עם הצעה גדולה וחבילה טובה".

ב-22 בנובמבר יופיעו סטאלוס ואורן חן בארבעה שירים עם התזמורת הפילהרמונית בבית האופרה בתל אביב, באירוע הצדעה למלחינים דובי זלצר ונחום היימן, שזכו השנה בפרס ישראל. "כבוד לנו לשיר שירים שלהם", אומר סטאלוס, "זה לא בדיוק הקטע שלנו אבל נעשה את זה עם טעם יווני-ים תיכוני עם בוזוקי ואני מאמין שזה יצליח".
אורן: "לפי החזרות זה מאוד יפה. בינתיים עבדנו על 'שיר ישן (אניטה וחואן)' של נחום היימן ו'רוזה רוזה' שזלצר הלחין ליהורם גאון".

-קחו אותי לרגע שיא אחד בקריירה.
סטאלוס:
"כשהבן שלי אוראל מזרחי הצטרף לעבוד איתנו אחרי 4 או 5 שנים יחד. אורן הכיר אותו כנער והוא בא לנגן איתנו בבוזוקי. יש לו כבר מעריצים. ריגש אותי באמצע הקריירה לראות אותו יחד איתי על במה".
אורן: "אני זוכר שהתחלנו בתוכנית 'ריח מנטה' ואחרי החודש הראשון הבנו שהולך לקרות משהו. יום אחד יצאתי לקניון במרכז ומאבטחים הוציאו אותי משם כי רדפו אחרי אנשים בהיסטריה. אז הבנתי שקרה פה משהו, שהתפרסמתי על אמת, מה שנקרא".

אורן: "עם מה שעשינו בעשר שנים - באמריקה יכולנו לנוח"

-מסודרים בחיים?
אורן:
"לא רע לנו, מתפרנסים בכבוד, יש מה לאכול, אבל לא מיליונרים".
סטאלוס: "זמר מיליונר קשה מאוד להיות בארץ. אנחנו קצת מעל הממוצע, אבל זה לא אמריקה של מאות מליוני אנשים. הכל זה בקטנות. אתה לא נהייה מסודר בתקליט אחד או שניים, אבל ברוך השם הכל טוב".
אורן: "עם מה שעשינו בעשר שנים - באמריקה יכולנו לנוח".

-שאיפה אמנותית לעתיד?
אורן:
"מדברים על היכל תרבות וקיסריה. אולי מופע שלם עם הפילהרמונית. אנחנו לא נרדמים בשמירה תמיד יוצרים ועושים".
סטאלוס: "יש שאיפות אבל צריך להביא פגז כי המלחמה לא קלה. לפעמים מביאים פגז ולפעמים בקטן. חושבים שזה קל - זה לא קל, זה כמו בלוטו. השאיפות הן להישאר בפרונט".

-תסכמו עשר שנים יחד במשפט אחד.
אורן:
"עוד עשרים שנה תסכם אותנו".
סטאלוס: "זו חוויה גדולה לעבוד עם שותף כזה, עם נגנים. נהיינו משפחה ויש ריגושים אחרים מאשר זמר שעובד לבד, וזה פרנסה גם".