סטלוס (צילום: דורון פסקינו)
"סטלוס זה מגיל 15. אשתי הכירה אותי בשם הזה. אני 37 שנה במקצוע, ניגנתי בוזוקי ב'אלינור של זוהר" | צילום: דורון פסקינו

אחרי שחברו לצמד אורן חן הוציא שיר סולו חדש רק אתמול, היום הגיע תורו של סטלוס להוציא גם הוא שיר סולו חדש, בשם "אין אחת אחרת", שיר יווני מתורגם לעברית, עם עיבוד והפקה מוזיקלית של תמיר קליסקי ואהרון קמיגרוב (אהרוניקו), כסינגל ראשון בדרך לאלבום סולו ראשון אחרי 12 שנה של זוגיות קרייריסטית עם אורן חן. סטלוס, שהיה מחלוצי המוזיקה היוונית בארץ עוד בשנות ה-70' וה-80', מתכנן להגשים בקרוב את חלומו ולהעלות מופע משלו עם להקה וזמרות ליווי.

-סטלוס איך זה מרגיש בלי אורן?
"מרגיש טוב. אני קיים כבר 25 שנה לפני אורן חן. אני בן 53, מבוגר מאורן ב-12. היתה לי תקופה ענפה שבה הוצאתי 24 אלבומים, חלקם בעברית, הרוב ביוונית. השתתפתי בכל תוכנית טלוויזיה אפשרית. בשנת 2000 הכרתי אותו ונולד חיבור נהדר. התחלנו ב'ריח מנטה' של ירון אילן כזמרי הבית ומשם זה המשיך לחמש שנים. הפכנו להצלחה מסחררת ועד 2010 הטרפנו את כל המדינה בעברית וביוונית. אין זמר שלא נגע בעברית ויוונית והתחבר למה שאנחנו הבאנו. היינו בארץ, בעולם, חרשנו כל במה".

-ואז?
"בשנתיים האחרונות הרגשתי פנייה של קהל לחזור ליוונית. הרגשתי שהקהל רוצה אותי קצת לבד. אמרתי את זה בזמנו לרפי בסקון המנהל שלנו. המשכנו לעבוד, העבודה היתה גדולה, ביקוש עצום, היתה לנו תוכנית משלנו בטלוויזיה, בערוץ 24. בחצי השנה האחרונה העניין הלך והתגבר, נוצרו חילוקי דעות על קו מוזיקלי. אגב, את כל הלהיטים של סטלוס ואורן חן זה הכל אני הבאתי מיוון, דאגתי להביא אותם למיקסים, את כל השירים. היתה לי עבודה קשה. בלי לזלזל באורן ורפי המנהל. אז היו חילוקי דעות על השירים, היה מין נתק ביני וביניהם. הם היו יותר מחוברים ביניהם, אורן היה של רפי עוד לפני".

-אולי החיבור בין יוונית לעברית מיצה את עצמו?
"אולי. תראה, יש ביקוש להופעות בחודשים הבאים. את השיא שלנו עברנו. אנחנו יכולים עוד לעבוד. זה מיצה את עצמו. עשינו מאות ואלפי הפעות. תחשוב, 12 שנה יחד. עשינו לפעמים 2-3 הופעות בערב, זה טירוף. היו גם חילוקי דעות. החזקנו הרבה שנים ומי שרוצה אותנו יחד יקבל בהופעות. לא נקליט ביחד אבל ננסה לחוד. הייתי מאוד רוצה להצליח גם סולו, אבל אני לא קובע את ההצלחה, הקהל יחליט".

-מי למעשה הקהל שלך היום?
"מגיל שנתיים עד גיל שמונים. רואים אותי ילדים ועוצרים אותי ברחוב, גם את אורן עוצרים. במקביל שאני מוציא שיר בעברית ארני עושה קליפ של יוונית בלבד שייצא בעוד חודש. אני יורה חיצים לכל המקומות. סטלוס זה אומר יוונית אבל אוהבים אותי גם בעברית. שמע, היינו שלושה חודשים מקום ראשון ברשת ג'. אז אוהבים שאני שר ביוונית ובעברית, הקהל לא מוותר לי על יוונית, אז אני שר בשתי השפות. אני אביא לארץ גם שירים ביוונית של פעם שלא נכנסו לפה עדיין, בסגנון ישן. בעברית זה כיוון חדש, כמו שעשיתי עם אורן. אני מקווה להביא להיט עצבני. יוונית היום זה אין. כל המזרחית באה משמה. הצליל של הגיטרה בא מאריס סאן. פוליקר, גולן חדד, דודו - כולם עושים יוונית, אין כמו יוונית".

-השיר החדש של אורן נשמע כמו שיר ישן של חיים משה.
"בניגוד לאורן שמתאים לאופנה של הרטרו של המוזיקה התימנית נוסח 'הפרויקט של רביבו', אני לא מתכוון לחזור אחורה בכלל. במוזיקה היוונית יש כמה סגנונות. היוונית המתקדמת היא מה שאני עושה עכשיו. מוזיקה עכשווית. הלהיט שלנו 'מפונקת' זה מודרני, להיט ענק, חמישה וחצי מליון ציפיות ביו טיוב, וככה גם 'עפה על עצמך' ו'לחם ומים', זה היוונית המתקדמת. אז הבאתי עכשיו את היוונית כי מתקדמת ביוון בשיר החדש. קיבלנו אישור מהמלחנים ואנחנו משלמים אקו"ם לפי אישורים. אני ממש לא הולך אחורה, לא נכנע לרטרו".

סטלוס ואורן חן – איך את מאמי (איתן אשכנזי) (תמונת AVI: mako)
"לאורך זמן הקטע עם הבחורות בקליפים פגע בנו והרחיק אותנו מהקהל האותנטי שהתבאס". סטלוס ואורן חן בקליפ | תמונת AVI: mako

-ומה דעתך על האופנה הזו?
"נעים להיזכר בלהיטים ישנים. עשינו את זה בשני הדיסקים הראשונים. מהדיסק השלישי רק שירים חדשים שקידמו אותנו קדימה. 'הפרויקט של רביבו' זה שירים מלפני 30-40 שנה וזה מתאים לזמרים תימנים. אני ביוונית וזה קהל אחר, שלא שומעים את המוזיקה של 'רביבו'. אני מתכוון לרוץ קדימה - דבר חדש, סגנון חדש, מעניין וחדיש וזה יתפוס".

-ומה יהיה עם הבחורות בביקיני בקליפים?
"(צוחק) זה התחיל מ'מפונקת'. הבמאי איתן אשכנזי עשה לנו את הקליפ ובהמשך עוד קליפים בסדרה. הוא צילם אותנו בחוף הים עם בחורות בביקיני ולא ייחסנו לזה חשיבות. פתאום יצא הקליפ ואתה רואה שנכנסו בעריכה קלוז-אפים קרובים על ציצים ותחת ואז התחיל עניין. אולי ראו אותנו, המרובעים, פתאום מוקפים בציצי וטוסיק ולקחו קשה. זה עשה רעש, אבל הרעש עשה טוב והשיר נהיה להיט. חלק לעגו לנו, חלק פרגנו, וקיבלנו תוכנית טלוויזיה. בקליפ הבא זה כבר היה יותר רציני, במוסך, הבחורות נהיו עוד יותר סקסיות ואנשים התחילו להשתגע. אבל אני לא הבאתי את זה, רק עשיתי מה שאמרו לי. אמרתי שזה נראה לי זול, אבל זה הצליח, לא יכול להתווכח. אולי זה קצת פגע בנו בשלבים מאוחרים. זה עשה טוב שנה וחצי, אבל לאורך זמן זה פגע בנו והרחיק אותנו מהקהל האותנטי, העממי, הרגיל, שראה בחורות רוקדות חשוף והתבאס. אותי בחיים לא תראה יותר רוקד עם בחורות על שפת הים. את הקליפ לשיר החדש צילמתי באולפן עם קליסקי ואהרוניקו, קליפם של צחוקים".

"אולי אני ראיתי קדימה מה שהוא לא ראה"

אין תמונה
"מי מאיתנו יצלח? הקהל יחליט". סטלוס ואורן חן

-אתה בן 53, עשית כסף, מתי תנוח?
"אני 37 שנה במקצוע. התקליט הראשון שלי יצא ב 77' לפני חיים משה וזוהר ארגוב. אני ניגנתי בהקלטה של 'אלינור' את הבוזוקי. תקשיב ל'אלינור', הבוזוקי שם זה אני. ולחיים משה ניגנתי ב'הקולות של פיראוס'. הרבה זמרים ושירים עברו תחת הבוזוקי שלי. אני לא יכול להפסיק ולנוח. לא חסר לי כלום, אבל אני לא נוחי דנקנר. אם יהיו לי שניים-שלושה אירועים בשבוע אני אודה לאלוהים. אני לא יכול לשבת בבית, גם אם יהיה לי כסף אני חייב לעשות משהו, תעסוקה. אני לא אפסיק להופיע עד היום האחרון, עד המוות, אשתדל לפחות".

-רגע אחד עם אורן שלא תשכח?
"היתה לי חוויה גדולה להופיע יחד איתו. אני ואורן צחקנו כל הזמן על הבמה. היתה כימיה והיו הרבה צחוקים ולפעמים זה לא עזב. הייתי נתקף בצחוק ומפסיק לשיר והוא גם. הוא בחור מוכשר, זמר מצוין. אולי אני ראיתי קדימה מה שהוא לא ראה. אני מאחל לו בהצלחה. הוא מפרגן, הכל טוב ויפה. אני לא נלחם ולא מתחרה. אנחנו זמרים שונים, קולות אחרים, כששרים יחד יש חיבור שמתאים וכשכל אחד שר לבד זה עולם אחר. בוא נראה מה הקהל יגיד, הוא יתן את המילה האחרונה. אולי הגורל ירצה שנמשיך. בינתיים מי שישחק אותה שיהיו לו לבריאות".

"אני רוצה שיגיעו לשמוע רק אותי סולו מבלי שיאכלו עוף"

-תגיד, זה נכון שאשתך קוראת לך סטלוס?
"סטלוס זה מגיל 15. אשתי הכירה אותי בשם הזה אז ככה היא קוראת לי. השם שלי הוא שמעון מזרחי, אבל אף אחד לא קורא לי ככה. רק ההורים שלי קוראים לי 'שמעון' וגם אצלם אני 'שימי'. לפעמים חושבים שאני שמעון מזרחי של מכבי תל אביב ואני מסביר שזה לא אני. איך הגעתי לסטלוס? בזמנו הלכתי על רק יוונית ולא יכולתי לעלות לבמה ולשיר יוונית עם שם ישראלי. אתה מתאר לך מועדון של מוזיקה יוונית שמזמינים לבמה את 'שמעון'? זה לא עובד. אז חבר נתן לי את השם 'סטליוס', אחרי זה זה נהיה 'סטלוס'. אגב, סטלוס זה בכלל שם איטלקי. חיפשנו 'סטלוס' ביוון ולא מצאנו".

-חלום מקצועי שטרם הגשמת?
"יש לי חלום לעלות כיתה במוזיקה. חרשתי כל פינה ואני רוצה שיגיעו לשמוע רק אותי סולו מבלי שיאכלו עוף ויסתכלו עלי בחצי עין. אני רוצה הופעה של סטלוס, שיקנו כרטיס ויבואו להופעה של שירים נטו. החלום שלי זה להופיע בקופה פתוחה עם כרטיסים, ואת זה קצת פספסנו. אז היו ימים אחרים. היום יש קהל שמוכן לקנות כרטיסים לזמר מזרחי או יווני, אתה רואה את השיגעון לפניך. אז מגיע לי אחרי כל השנים האלה להופיע בהאנגר או בקיסריה או ברידינג, ואני אעשה את זה, אני מקווה".