איציק קלה הופעה 1 (צילום: עודד קרני)
מהמועדונים להיכל התרבות. איציק קלה | צילום: עודד קרני

היה זה ערב בו היכל ה"תרבות" התגלה כשייך לכלל התרבויות, במופע של אחד מענקי הזמר המזרחי איציק קלה. ראיתי אותו לראשונה בגיל 18, בימים בהם המוזיקה המזרחית היתה הארד-קור אמיתי, שהתרכז במשולש המועדונים ה"פלקה", ה"פליקס" ו"הבה נגילה", מקומות שבהם יכולת לראות איך צומחים הכוכבים של היום מלמטה, מהשורש. כבר אז קלה היה גדול ונשאר כאחד השרידים האחרונים מהתקופה ההיא.

30 אלבומים, רפרטואר עשיר ומגוון

כיום, עומדים מאחורי איציק קלה 30 אלבומים, מה שאפשר לו להעמיד מופע עם רפרטואר עשיר ומגוון עם 22 שירים, מ"מתגעגע" ועד "אינתה עומרי", מטורקית, דרך ים-תיכונית ומזרחית עד ישראלית.

איציק קלה הופעה 5 (צילום: עודד קרני)
11 נגנים, 2 זמרות ליווי, אורחים מטורקיה | צילום: עודד קרני

לבמה של היכל התרבות הוא הביא איתו 11 נגנים, שחלקם מנגנים איתו באופן קבוע כבר כ-15 שנה. אליהם הצטרפו שתי זמרות ליווי וצמד אורחים אורגינל מטורקיה, אב ובנו, נגנים של איברהים טטליטאס הגדול. האב, מומין ססנם, ניגן על קנון קטעי סולו מלהיבים. על כולם ניצח המנהל המוזיקלי עמית הראל ופה המקום להעיר שהעיבודים בחצי הראשון של המופע היו סטנדרטיים, ביחס להרכב כה גדול.

זמר נטו, בלי יחסי ציבור, רכילות וטלוויזיה

הקהל של קלה שהגיע להיכל התרבות הוא בגילאי ה-40 פלוס, כולל משפחות שלמות. ממש מופע לכל המשפחה, שהתחיל בישיבה על הכיסאות ומחיאות כפיים סוערות, עם שירה של הקהל שהכיר את כל מילות השירים בעל פה. במעמדו כיום צבר קלה מסה של קהל שהולכת אחריו כבר שנים, מבלי שיזדקק ליחסי ציבור, הופעות בטלוויזיה ותמונות במדורי הרכילות.

איציק קלה הופעה 4 (צילום: עודד קרני)
הקהל שר איתו את כל המילים | צילום: עודד קרני

איציק קלה הוא אמן אחר בז'אנר הים תיכוני. במופע שלו, גם כשהוא בהיכל התרבות, לא תראו רקדניות סקסיות המפזזות בטייטס צמודים, או אפקטים מרהיבים ומבוימים. התאורה סטנדרטית, כך גם הסאונד, ומי שעושה את המופע הוא קלה עצמו. נטול גינוני כוכבות, פשוט וצנוע, אמנותו היא שירה ובזה הוא מתרכז, לא בג'ל שבשיער (שאין לו) או בקליפ עם כוסיות. קלה מתרכז בשירים טובים והופעות מצוינות ואלה מביאים אליו אהבת קהל אמיתית, לה הוא זוכה נטו בזכות שיריו והשקעתו, אחרי שנים של כיתות רגליים באותם מועדונים ותיקים.

הכנר ילמז נותן סולו בטורקית ואז מגיעים הלהיטים

דוגמה לצניעות ולפתיחות של קלה ניתנה בשיר "מחפש", בו השאיר את המיקרופון לילמז, הכנר ממוצא טורקי שמנגן בארץ כבר שנים בשלל הקלטות והפקות. ילמז הנעים בשירה בטורקית וקלה נראה מרוצה. אין לדעתי הרבה זמרים שהיו חולקים כך את המיקרופון במופע מהסוג הזה, אבל כבר אמרנו שקלה הוא משהו מיוחד.

ברבע האחרון של המופע ביצע קלה להיטים נבחרים מרפרטואר השנים האחרונות שלו. נדמה היה שההרכב המלווה שמר כוחות דווקא לקטע הזה. הקהל מצדו יצא מגדרו בלהיטים כמו "מותק", "אישה יפה" ו"מחפש" הישן והטוב, והצטרף לקלה בשירה רועמת. לפני ההדרן, במעמד כה מרגש, עלו לבמה נכדותיו של קלה, זכו לנשיקה והעניקו לו זר פרחים.

במופע של איציק קלה תקבלו את פרנק סינטרה המזרחי של שנות האלפיים. בלי מניירות של כוכב, עם שירה מרגשת ונוגעת, רפרטואר עשיר, קהל אוהב, ערב איכותי ואיציק קלה אחד על הבמה. אשכרה בילוי לכל המשפחה, נתראה בקיסריה.

איציק קלה הופעה 3 (צילום: עודד קרני)
פרנק סינטרה המזרחי | צילום: עודד קרני