רובי לוי (צילום: רונן אקרמן)
"זה אבסורד. יש לך כל כך הרבה להיטים, עשרות ואתה מקליט את הלהיט הבודד שלי?". רובי לוי | צילום: רונן אקרמן

רובי לוי הוא הזמר הים תיכוני הכי מצליח שאתם לא מכירים. בן הדוד המוכשר של ישי ונתי לוי, שבמשך הרבה שנים חסה בצילם, פרץ לחיינו עם "מתוקה שלי", הדואט עם שלומי שבת מהאלבום "חברים" והיה שותף משך שנים לצמד הצנוע "רובי וזרח" שלא התרומם לרמת כוכבות. עד שנמאס לו מהזוגיות בקריירה וניסה ללכת סולו. ניסה והצליח בגדול, אבל הבאסה הגדולה היא שההצלחה הזו נלקחה ממנו, ועוד בכפפה של משי - את הלהיט של החיים שלו "מלאת אהבה", אייל גולן הקליט לאלבומו הקודם ומאז פותח איתו את ההופעות שלו, אותו אייל גולן שהתעקש שרובי לוי ישיר בחתונה המיתולוגית שלו עם אילנית לוי.

אז לרובי לוי נמאס להיות זה שדורכים עליו. לפני שלוש שנים הוציא את הלהיט "מת לחבק אותך", ועוד חודש ייצא אלבום הסולו הראשון שלו. היום הוא מוציא מתוכו סינגל שישי בשם "אולי", שכתבה והלחינה תמי ארמוני. קדמו לו "מלאת אהבה" , "אהבה מהשמיים" בקצב רגאיי, ,"יש לי אותך", "לא מוותר" וקאבר ל"מוכר הגרעינים" של בעז שרעבי.

-רובי לוי, השיר החדש שלך נשמע מיוחד.
"כן, זה לא שיר ים תיכוני במאה אחוז. העיבוד של משה דבוש מביא אותו לאמצע, למקום הכי כיפי, עם שירה נקייה שיר שלא צריך להתחכם בו יותר מדי. תדע לך שהיוצרת תמי ארמוני לא רצתה אף זמר אחר. היא אמרה לי 'אני רוצה רק אותך'. אז הורדתי את הראש מבחינה מוזיקלית. היא רצתה משהו לייט, מגניב, וזרמתי איתה, אני נהנה מזה".

-מהי המשבצת שלך?
"אני אוהב את ההגדרה הזו. המשבצת שלי היא באמצע, לא למעלה ולא למטה. אני אגדיר את זה בצורה פשוטה - אני לכל כיס, לאנשים הנורמלים, שיכולים להביא אותי לאירוע בלי לקחת משכנתה, לא 50 אלף ולא 70 אלף, לא רוצה לקפוץ ביום אחד למעלה".

-התכוונתי לסגנון.
"בסגנון אני באמצע. אני שר בהופעות שלמה ארצי, אייל גולן, ישי לוי, אני לכל אוזן. באים להופעה שלי גם התימני הכבד וגם האשכנזי הקליל, אתה יכול למצוא הכל, אני מכוון לכולם. אני לא בים תיכוני נטו, שר בהופעות הרבה ישראלי ושר לייט, לא כבד. הקהל שלי מגוון - ועדי עובדים, אירועים של אנשים מכל המגזרים. אני שמח שיש לי רפרטואר מגוון, בשירים ובקהל".

"לקריירה המקצועית שלי ישי לא תרם ולו כחוט השערה"

ישי לוי, פסטיבל הפסנתר (צילום: ענבל צח)
"ישי לוי ב דודי האהוב לא תרם כחוט השערה לקריירה שלי, לא עזר לי בכלום" | צילום: ענבל צח

-יש תחושה ששנים היית בצילם של אחרים.
"לצערי ולשמחתי לגבי ישי בן הדוד שלי אהובי - לקריירה המקצועית שלי הוא לא תרם ולו כחוט השערה. גם לא הפריע. הרבה לא יודעים שהוא בן דוד שלי. ישי לא עזר לי ולא הפריע, לא מדבש ולא מעוקץ, לא פרגן וגם לא לא פרגן".

-אתה מצליח להבין מה קורה בין ישי ושיר?
"תראה מה זה, זו משפחה שלי ואני לא יודע מה קורה שם. ישי הבן דוד האהוב שלי, אני אוהב אותו אהבת נקייה, אהבת אמת, אין אינטרס של תעזור לי בשיר. ישי אדם מאוד לבבי וחמים, אדם מאוד טוב. זה מה שמחבר אותי אליו".

-תופיע יחד ארבעתכם, אתה, ישי, נתי ושיר?
"מבחינתי הכל פתוח. הופענו שלושתינו, ישי, נתי ואני על במה משפחתית באירוע. אני יודע שישי מעריך אותי מוזיקלית, גם אם הוא לא אומר לי. לפני חודש הוא שלח אותי להחליף אותו בהופעה שלו. זה כמו שאייל גולן ביקש שרק אני אופיע בחתונה שלו. זה קרה מזמן, אבל אלה מחמאות שמראות שאתה מכובד בז'אנר".

-אם אייל גולן כל כך מכבד אותך, למה הוא לקח לך את "מלאת אהבה"?
"הוא לא סתם לקח את השיר, הוא פותח איתו את ההופעות שלו. זה שאייל הקליט את 'מלאת אהבה' החמיא לי מאוד. הוא הקליט אותו כשהשיר בביצוע שלי תפס תאוצה. הוא עזר לי במובן חיובי ושלילי, כי יש כאלה שבכלל לא יודעים שהשיר שלי".

-זה ממש "כבשת הרש". יש לו עשרות להיטים ולך יש אחד, אז למה לקחת לך אותו?
"זו השאלה שכולם שואלים ולאף אחד אין תשובה. זה אבסורד. יש לך כל כך הרבה להיטים, עשרות ואתה מקליט את הלהיט הבודד שלי? אייל זמר תותח, אבל הוא לא הביא משהו חדש בשיר. אני מכבד אותו ואוהב אותו, מכיר אותו שנים ,עוד מלפני היותו סופר-סטאר".

-אתה ממורמר?
"לא. כמו שאמרת, הרבה שואלים למה זה קרה וזה בסדר, כל אחד ייקח את זה לאיפה שהוא רוצה. אני לא שופט אותו בפייר או לא פייר. אין לי מושג למה הוא עשה את זה, אני מקווה שבכיף ולא כדי לגנוב לי את ההצגה. אני מאמין במי שלמעלה ואומר שהכל לטובה. אני לא שופט אנשים. כנראה שהוא אהב אותו חזק, זה הצד החיובי. אני לא מחפש מלחמה וויכוחים".

 "הימורים, בגידות, מס הכנסה, סמים. כוכבים אחד אחד"

בעוד חודשיים רובי לוי יהיה בן 44. נשוי פלוס שלושה (בת 13 ושני בנים 11 ו-4), גר בראש העין, בירת המוזיקה התימנית והגת. "בשבילי הבית זה הכותל", הוא אומר. "זה לפני הכל, לפני כל דבר שאני יכול לחשוב עליו. זה מה שגורם לי להיות עם הרגליים על הקרקע, מה שאין הרבה בתחום שלי, לצערי הרב".

-ראית אנשים שהסתחררו?
"אני ראיתי? כולם ראו. חסר? הימורים, בגידות, מס הכנסה, סמים. כוכבים אחד אחד. צריך להיות שפוי ולא להשתולל".

-אתה מזכיר לי את דני רובס, שאמר שהוא לא רוצה להיות כוכב כמו שלמה ארצי.
"יש בזה משהו, כנראה שזה נכון".

רובי לוי (צילום: רונן אקרמן)
"מבחינתי זמר זה עבודה, כמו בסופר או בבניין. אני רוצה בגיל 50-60 לצאת לפנסיה". רובי לוי | צילום: רונן אקרמן

-אולי בגלל זה נשארת כל השנים עם זרח ולא פרצת לבד? היה לך נוח, כמו אצל סטאלוס ואורן.
"היתה בזה נוחות זה נכון, אני מסתכל על זה היום ויכול להגיד שזו היתה טיפשות להישאר בצמד, אבל היתה פרנסה יפה. היה טוב, נהנו, עכשיו ממשיכים הלאה. הייתי רדום בעשייה. בשנים אחרונות אני מקליט, עומד להוציא אלבום עם 14 שירים. כנראה שהניהול שלי לא היה נכון, אבל זה השתנה, אני עובד על זה, מסדר את העניינים. לבד דברים קרו. הוצאתי כמה שירים, ואחד מהם נהיה להיט גדול. יש לי עוד כמה שירים טובים מאוד בדרך".

-מתי ייצא האלבום?
"תוך חודש מהיום בעזרת השם. בדיסק יהיה אוסף שירים ישנים שהקלטתי וחדשים. הרבה בלדות יהיו בו. זה מה שיוצא לי. שיר שאני לא מתחבר אליו זה בעיה. לאחרונה אין להיטים קצביים בשוק, כי כנראה שהבלדות מחזיקות טוב. אני אוהב שהשם שלי נתפס על השקט ולא על הקצבי. אני מאמין ש'מלאת אהבה' זה שיר לשנים, לדורות".

"הופעתי בקיסריה, אתה לא רואה את הקהל ומופיע כמו רובוט"

-אוקיי, לא כוכב, אבל מהן בכל זאת השאיפות?
"אני מסתכל קדימה ונקווה לטוב. אני רוצה פרנסה טובה לי ולכולם שיאהבו אותי ואספק יצרים של הקהל בקטע המוזיקלי. אני לא אגיד שאני רוצה לשיר עוד 20 שנה. מבחינתי זמר זה עבודה, כמו בסופר או בבניין. אני רוצה בגיל 50-60 לצאת לפנסיה, לפרוש, לשים רגל על רגל. צריך קרן פנסיה וקרן השתלמות, זה שומר על הזמרים. כי בז'אנר שלנו הרבה נפלו למקומות לא נעימים".

-אתה מתכוון לג'קי מקייטן ז"ל? ליהודה קיסר?
"בלי שמות. יש זמרים מבוגרים במצב לא נעים. צריך שיהיה לך פנסיה, ביטחון, ביטוח. אין לי עיניים גדולות, אני לא אדפוק את העולם ביום אחד. לא רוצה לטפס על העץ בשביל לרדת עוד שנתיים עם סולם גנבים שאתה תעשה לי. אני בכיף שלי, מתפרנס בכבוד ומכבד את העבודה, את הלקוחות, את הקריירה שלי אני בונה לאט לאט. לא רוצה קיסריה ונוקיה".

-נתפשר על הרידינג?
"לא מתפשר. הייתי בקיסריה עם שלומי שבת ולא היה נעים לא לראות אף אחד מהשורה הרביעית והלאה. ברור שכיף לשיר לשלושת אלפים איש, אבל זה אומר לשיר כמו רובוט, בלי כימיה, אין כיף בזה. אני מופיע בימי ראשון ב'דבלין' בהרצליה, 200-300 איש, מקום מפוצץ, יושב איתם, נוח לי להיות בעמך. אני יודע מאיפה באתי, מי אני, ולאן אני הולך".