אין תמונה
" ביוון וקפריסין לא מאמינים שאני ישראלית, בטוחים שאני יווניה". אליקי

אליקי אוהבת לספר שכאשר נולדה לפני 39 שנה, כבת האמצעית לשני הורים יוצאי עיראק שגרו ברמת השרון, הם קראו לה על שם הזמרת היווניה האגדית אליקי, שבינתיים כבר הלכה לעולמה. מי ידע אז שאליקי הישראלית תצמח להיות זמרת ששרה ביוונית ומצליחה בזכות עצמה ביוון, טורקיה ובולגריה, אחת הזמרות הישראליות שעשו בשנים האחרונות את הפריצה המשמעותית ביותר לשוק בחו"ל.

הרזומה של אליקי ביוון ושכנותיה מרשים, לפחות ברמה התקשורתית. ההופעה הראשונה שלה ביוון התקיימה בשנת 2005. אחריה הגיעה התארחות בתכנית הפופולרית של "Semina" בערוץ אלפא בטלוויזיה היוונית. הופעות באתונה, רודוס, לוטראקי וקפריסין, לצד שמות כמו קוקוטס דימיטריס, פגי זינה, מיטרופנוס דימיטריס ויורגוס פפדופולוס. אלבום הבכורה שלה "תעתועי אהבה" יצא לפני שלוש שנים, שילב עברית ויוונית וקיבל חשיפה גבוה ברדיו "ביירות נייטס" בלבנון. הלהיט שלה מתוכו היה "Seviyorum", הגיע בתחנה הלבנונית למקום הראשון במצעד. "סביורום" הוא שיר שמשלב עברית, יוונית וטורקית. אליקי הקליטה בארץ עם יובל לב-טוב מ"כוכב נולד", כקאבר לזמרת היווניה אנג'לה דימיטריו. הקליפ שצילמה לו אליקי שודר בארצות הבלקן.

מכאן החלו לזרום אליה הצעות מפתות: חברת תקליטים טורקית האזינה לאלבום ליקי הוזמנה ע"י המפיק Shain Ozer להופעה וראיון בטלוויזיה, בערוץ "Euro Star" באיסטנבול, בנוסף למופע מיוחד במשכן לאמנויות בנוכחות ראש העיר של איסטנבול. ערוץ החדשות הטורקי שמשדר באנגלית שידר כתבה בכיכובה. בשנה שעברה קיבלה אליקי הצעה מחברת התקליטים היוונית "לובי מיוזיק" להקלטת אלבום עם שירים מקוריים של מיטב היוצרים ביוון, ולסיבוב הופעות.

ב-8 באוגוסט תהיה לקהל הישראלי האפשרות לבחון את היכולות של אליקי מקרוב. זה יקרה בקונצרט מיוחד שכותרתו "מאתונה בחזרה לתל אביב", אשר יתקיים בהיכל התרבות בחולון, ובו תלווה אותה התזמורת האנדלוסית של אשקלון עם 30 נגנים, בניצוחו של תום כהן. ב-29.8 יגע המופע למועצה המקומית להבים. אליקי מתכננת לבצע שם ביוונית, עברית וטורקית שורה של להיטים שהתאזרחו בישראל בביצוע של זמרים ים תיכוניים כמו אייל גולן, יואב יצחק ושמעון בוסקילה.

-אליקי, מה תשירי במופע שלך?
"את הגרסאות המקוריות לשירים כמו 'כשאת איתו', 'זה אני', 'הוזה אותך מולי', 'פני מלאך', 'יא יראח' שמוכר ממרוקאית, 'מחפש את הדרך' בשלוש שפות, קלאסיקות כמו שירי קזנג'ידיס אגלופולוס, ועד הפופ המודרני, וכל המקצבים - רמבטיקו, רומבה, בלדות, כל הסגנונות, ושירים מהאלבומים שלי".

אין תמונה
"חשוב לי להצליח בישראל. אני אשמח לקבל את אותה הכרה במדינה שבה נולדתי". אליקי

מי שיחסר לאליקי במופע הזה הוא אביה, חיים יוסף, שכבר אינו ביןהבחיים. "הייתי שמחה שהוא היה בחיים, לראות את בהצלחה שלי, הוא נפטר לפני עשר שנים, בגיל 65", היא אומרת. "אני זוכרת שהופעתי באניה בלב ים ביוון, אמא שלי היתה איתי, כי היא ניהלה את הקריירה שלי. ושם קיבלנו בשורה מרה יום, אחרי שהופעתי. ישבתי עם אמא והנגנים ושמענו שאבא מת מדום לב. האנייה המשיכה לקפריסין ולא יכולנו לרדת ולחזור לישראל. זאת היתה טרגדיה".

-איך את זוכרת את אבא?
"הוא היה עניו, צנוע, עם לב זהב, היה גאה בי ולא הבין איך אני שרה ביוונית. הוא הוקסם ולא הבין. הייתי רוצה שהוא יראה את ההצלחה שלי, שאני מעלה מופע בארץ עם הנגנים כמו בחו"ל. הייתי רוצה לראות אותו בקהל עם אמא והוא חסר לי. הוא זה שנתן לי את השם אליקי, שם ווני, וכשהוא נפטר הייתי ביוון וזה כואב. לפחות חיכו עם הלווייה. זו טרגדיה קשה. אני בטוחה שהוא היה גאה בי. הוא חסר לי במיוחד כשאני אני שרה "הכל מזכיר לי אותך" של חאריס אלכסיו. אני שרה את זה ונזכרת באבא שלי. כשאני מתכוננת להופעה אני מרגישה אותו".

אליקי, כאמור, נולדה ברמת השרון. אחיה הוא המוזיקאי שולי יוסף (יצר לקדם אירוויזיון האחרון את השיר של מורן מזוז). בילדותה למדה אליק פסנתר, בלט ובהמשך בבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין. במקביל למדה גם פיתוח קול והחלה להופיע. בשנת 2000 התארחה בתוכנית "ריח מנטה" בערוץ 33 ושרה בעברית עם אביהו מדינה. שני אנשי עסקים מלוס אנג'לס שהיו בקהל התרשמו מהקול ומצורת ההגשה שלה, שהזכירה להם זמרות יווניות. הם נתנו לה אלבום של הזמרת היווניה אנאוויסי. אליקי האזינה, התאהבה והחלה ללמוד יוונית עם מורה פרטית. תוך זמן קצר כבר שלטה בשפה, כולל קרוא וכתוב. "יש לי קליטה לשפות", היא מסבירה, "שרתי בערבית, טורקית, צרפתית, לא רק יוונית. זה קרה כי גילו שיש לי קול וגרון ומבטא של יוונייה. נכבשתי בשפה והתאהבתי מכאן זה היסטוריה".

-אכן היסטוריה.
"הגשמתי את הייעוד שלי. זה כמו מלאך עם מטה קסמים שנגע בשם שלי, אין לי הסבר אחר. זה כנראה מלמעלה. לא חשבתי שאשיר יוונית, זה פשוט קרה ואני כל כך שמחה שזה קרה".

אין תמונה
"בעל תחנת הרדיו בלבנון אמר שהוא רוצה לראיין אותי, אבל אמר שישחטו אותו". אליקי

-איך את מחלקת את החיים?
"רוב הזמן אני שם באתונה, לא מזמן חזרתי במיוחד לארץ, לפרויקט עם התזמורת האנדלוסית. מופע ששווה להגיע בשבילו. בשנה ממוצעת אני רוב הזמן ביוון, שם נפתחו לי הדלתות לקריירה, שם אני מתמקדת, היו לי גיחות לישראל, אבל התקשורת שם חיבקה אותי - יוון, טורקיה, קפריסין, ארצות הבלקן. אני מאוד מתרגשת לקראת המופע הזה בישראל, כי יש לי כאלה ביוון ובקפריסין. הופעתי עם פגי זינה ודימטריס, שמת לפני שנתיים. הייתי איתו מול 20 אלף איש באיה נפה ובלימסול עם 20 נגנים. בארץ אני אארח את פגי זינה. אני גאה שאני יכולה להעלות מופע כזה בארץ ודי נרגשת, כי כאן נולדתי".

-חשוב לך להצליח גם בארץ?
"בוודאי כי פה נולדתי. לא בקטע של להראות שום דבר לאף אחד. זה בא לי הפוך. עד היום הקריירה התמקדה בחו"ל. אני אשמח לקבל את אותה הכרה במדינה שבה נולדתי. אני רואה קהל בהופעות שלי בארץ, לא פחות מבחו"ל אבל שם הקריירה יותר התפתחה ומצליחה מאשר כאן".

-כאן היה לך קשה.
"קשה זה לא מילה. גנזתי שלושה אלבומים בעברית. אני לא צוחקת. אספתי חומרים, כתבו לי מיטב היוצרים, צביקה פיק ויואב גינאי ועוזי חיטמן. אמא שלי, שהיא מעצבת שיער, ניהלה את הקריירה שלי. היא הלכה איתי דרך חתחתים והיתה איתי באולפנים בכל מקום. עבדנו ממש קשה, ולא הצלחתי לפרוץ. הקלטתי בעברית, שחררתי הרבה סינגלים, וכלום לא עבד. בדיעבד הבנתי שנתקלתי באנשים לא נכונים שחיפשו כסף ולא את ההצלחה שלי באמת. אז שלושה אלבומים גנזתי, עברתי דרך. רק ביוונית נפתחו לי הדלתות".

"כל ההופעות שלי בטורקיה בוטלו בגלל המשט של המרמרה"

-איך התחושה שזה קורה במקום אחר?
"מאוד מחמיא ומפרגן שחברת התקליטים של איברהים טטליסס מזמינה אותי לטלוויזיה הטורקית. הייתי שמחה שזה היה קורה פה, מאשר בחו"ל, אבל זה יצא הפוך ואין לי בעיה עם זה. ביוון וקפריסין לא מאמינים שאני ישראלית, בטוחים שאני יווניה ודי הופתעו לגלות. זה בגלל המראה והמבטא. היוונית שלי נשמעת להם מושלמת. אני מרגישה שבגלגול הקודם הייתי יווניה. כולם חושבים שאליקי זה כינוי, שם במה, אבל זה מה כתוב בתעודת זהות. רק מי שמכיר את אליקי היווניה, הדור של פעם מכיר אותה, מבין. מגיל קטן נאלצתי להסביר שאני קרויה על שם זמרת ושחקנית שההורים שלי גדלו עליה והחליטו לקרוא לי על שמה".

-ממתי ידעת שאת רוצה להיות זמרת?
"מגיל קטן שרתי בעברית וצרפתית. אבל ממש קלטתי את זה כשציון קדם, המנהל של גליקריה, ראה אותי מופיעה ב'בלה שלומקינס' והזמין אותי עם הבעל של גליקרירה לתוכנית של סמינה ביוון, שזה כמו דן שילון בארץ. משם נפתחו לי הדלתות. הלהיט 'סדיורום' פרץ בכל המדינות האלה. בבולגריה קיבלתי מייל מהטלוויזיה שהם כל כך אהבו, ביקשו את הקליפ ואמרו שהם בדרך כלל לא משדרים קליפים של זמרים מחו"ל, אבל אהבו והריצו את זה שם. גם בלבנון שיר שלי הגיע למקום הראשון".

אין תמונה
"הייתי רוצה שאבא שלי יראה כמה אני מצליחה. כשהוא נפטר הייתי בהופעה על אניה. זו היתה טרגדיה". אליקי

-איך זה מרגיש להיות מקום ראשון בלבנון?
"זו מדינת אויב ובעל תחנת הרדיו אמר שהוא רוצה לראיין אותי, אבל אמר שישחטו אותו אם הוא יראיין ישראלית. הוא שלח לי לינק לאתר שלהם שאראה שאני במקום הראשון במצעד. חבל שפוליטיקה פוגעת במוזיקה. בטורקיה התבטלו לי קונצרטים בגלל המשט של המרמרה וזה מאוד חבל לי, זה היה לי עצוב, כי גם הציעו לי להקליט שם אלבום ולהיות ברדיו ולחיות בטורקיה. ואז הגיע המשט וכל ההופעות בוטלו. אני לא מבינה בפוליטיקה, עושה מוזיקה וחשוב לי לרגש את הקהל, זו מתנה לחיים. מוזיקה אמורה לחבר לא להפריד. ביוון, עם המצב הקשה, בערב הם שמחים והולכים לטברנות להופעות, הם חיים, עם שמח. הופעתי שם בפני ראש העיר וידעו שאני ישראלית".

-יש לך קהל בארץ?
"כן, כל ההופעות פה מלאות. הופעתי גם מול ועדי עובדים מהארץ, אבל ברודוס ולוטראקי, למשל עובדי עיריית ראשון לציון. אלה הופעות מול 1500 עד 2000 איש. עשיתי כמו קיסריה רק בחו"ל. הופעתי גם שלוש הופעות בהתנדבות לצורך התרמה לילדים חולי סרטן בבית החולים שניידר - בהונג קונג ובשפיים. הופעתי במבצר אפולוניה למען משמרת חוף הים התיכון".

-את שומעת מוזיקה ישראלית?
"אני לא שומעת עברית ברוטינה, אבל מעורה במה שקורה. אני לא מתנתקת מהמוזיקה כאן. הייתי שמחה להקליט עם בעז שרעבי, יהודה פוליקר, אריק איינשטיין. לשלושתם אני מתחברת. חבל לי שאריק איינשטיין לא מופיע. חבל שיש לו פחד קהל. הייתי שמחה להקליט איתו ולהופיע איתו. גם שלומי סרנגה זמר טוב מאוד".

-בת כמה את?
"אני בת בלי גיל. אין לי גיל. אני מרגישה בת 16 כל החיים. אני לא נשואה, עדיין לא, ואין לי ילדים. זה לא אומר שלא יהיו. אני צריכה להכיר את האדם הנכון כדי שזה יקרה. אין לי מושג אם הוא יהיה ישראלי. אולי הוא יהיה יווני. הכרתי שם גברים, היו לי שם קשרים, היה אחד גבר קנאי, לא כל אחד חושב שבת הזוג שלו יכולה להיות גם זמרת. הוא רצה שאשב בבית, אהיה עקרת בית, וזה לא אני. בית וילדים? אני לא יכולה כרגע. אני חייבת גבר שייתן לי להופיע בערבים, כי זה מאוד חשוב לי הקריירה. אני צריכה פרטנר אוהד ומפרגן, כמו שהיו לי עד עכשיו".

-מה הדבר הבא?
"אלבום בשם 'רגשות' שהוקלט בשנה שעברה ועוד לא יצא. יש בו דואטים עם אנג'לה דימיטריו ות'מיס אדמנטידס. ועם אנג'לה גם קליפ. זה לא מובן מאליו להקליט עם שתי הדיוות האלה. הציעו לי לחתום ביוון שם בחברה לארבע שנים וסרבתי. רציתי להקליט עם מיטרופאנוס אבל הוא נפטר. האלבום ייצא אחרי המופע פה בארץ. על הדואט עם אנג'לה קיבלתי 'סינגל זהב ביוון. זה כבוד גדול. כבר אמרתי לך שביוון הולך לי?".