משה פרץ פרומו פברואר 2010 (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
"אמת זה בית, אישה וילדים". משה פרץ | צילום: גיא כושי ויריב פיין

הזמר והיוצר משה פרץ טס לחופשה בת שבועיים במלטה עם החברה ירדן גוזלן וכמה חברים טובים, חזר לארץ לפני יומיים (כדי להספיק לצום ט' באב) וגילה שהעולם התהפך. הפגנות המוניות, הז'אנר הים תיכוני על הכוונת והאשמות כלפי כוכבים כמוהו שהם יקרים מדי.

בכל הנושאים האלה עוד ניגע בהמשך, אבל לפני זה נשמע מפרץ מה הוא עשה בחופש: "הייתי במלטה עם חברים שסגרו שם ומבחינתי זו היתה נסיעה ספונטנית, ראיתי שאני לא עובד בתאריכים האלה וטסתי. מאוד נהניתי, היתה אחלה אוירה. בדרך כלל בחופש יוצאים לי שירים, כמו השיר 'רחוק ממך' שנכתב בנסיעה שלי למרוקו, וגם הפעם כתבתי שיר חדש".

"באלבום החדש עשיתי דברים שלא היו בקודם, הוא בוגר יותר"

לידור סולטן – הכל עובר (תמונת AVI: mako)
"אני רואה בלידור את עצמי". לידור סולטן | תמונת AVI: mako

-תשיר אותו על הבמה בפסטיבל "בריזה"?
"אני מופיע ב'בריזה' ב-24 באוגוסט ומארח את לידור סולטן שפגשתי בכוכב נולד ויהיה כיף. בהופעות גדולות אני משתדל לאסוף חוויות, גם אישיות, ואני רואה בלידור את עצמי - בחור צעיר שהאמין בדרך. לידור הוא בחור נחמד ששר יפה ואפשר לעשות שילוב יפה בהופעה, לבצע שיר שקט ושיר קצבי. זהות השירים שאשיר איתו זה כבר הפתעה.

"גם אבצע שם את הקאבר ל'אהובתי' של משינה מפרויקט 'שני צדדים למטבע' שקיבלתי עליו תגובות מצוינות, את כל הסינגלים שהוצאתי מהאלבום החדש ושיר אחד שיוצא ממש בשבוע הבא. שבוע אחריו כבר ייצא כל האלבום ויהיה בחנויות, ויהיו בו את כל הלהיטים שלי מהשנה האחרונה: "רחוק ממך", "כמו מלך", "קחי אותי אלייך", "ארוץ עד אליך", "אין כמוך" ו"אהובתי". אני כבר מחכה שהאלבום ייצא כי הכנסתי בו דברים יפים".

"כתבתי שירים עצובים על חיים של אנשים אחרים, זה כיף לשמוע שיר עצוב"

-הקו שלו ממשיך את האלבום הקודם "מהשמיים"?
"לאו דווקא. ב'אין כמוך' הבאתי שינוי וב'קחי אותי אליך' וב'כמו מלך'. לא עשיתי אותם כמו את השירים מהאלבום הקודם. שיניתי את ההפקה המוזיקלית. מצד שני, מה שבאתי איתו עד לפה - אני לא רוצה לברוח ממנו כי אם זה עובד אז למה לשנות. מעבר לזה יש באלבום החדש הפתעות שלא מצפים לקבל ממני. יש שם שיר שכתבתי אותו בדרכים. יצאתי מההורים בטבריה ונסעתי עד הבית ותוך כדי נסיעה כתבתי שיר עם לחן לפי מה שראיתי בדרך, עם מילים שמספרות מה אני רואה וגם ההפקה המוזיקלית שלו מעניינת".

"בעיני זה אלבום יותר בוגר. אני יודע מה אני רוצה ויש בו גם כמה שירים עצובים שזה עוד לא עשיתי, כי בדרך כלל אני מאוד אופטימי. כל פעם שאני גודל בשנה אני מסתכל על העולם והאנשים באופן אחר. אני שומע סיפורים ורואה סיטוצאיות בחיים של אנשים אחרים, מדמיין שאני דמות בחיים שלהם וכותב מתוך החיים שלהם שיר. זה יכול להיות זוג או מישהו שמספר לי שלא טוב לו בזוגיות, שמשהו קורה. אני מבין בין השורות ומכניס את עצמי להרגשה שלו. שהוא לבד, ומה הוא חושב ומה הוא רוצה, מה הוא מרגיש. ועם לחן טוב זה עובד. גם אנשים שלא טוב להם צריכים להתחבר לשירים שלי. זה כיף לשמוע שיר עצוב. לא דיכאון, אבל עצוב באוירה".

"אני מסביר לעצמי את משמעות החיים, שהזמן לא נעצר ואתה חי פעם אחת"

-זה מתאים גם לנוער, לגיל ההתבגרות.
"כן, עד שבחור תופס אומץ לדבר עם מישהי ואומרים לו 'לא' והוא לא שוכח את זה כל החיים, כמו כל אחד. אני כבר הבנתי שככל שאנשים גדלים הם רוצים יותר לחזור להיות ילדים, שיפנקו אותם. אנשים חושבים שטוב להיות גדולים ועצמאיים אבל כשהם נהיים גדולים הם רוצים לחזור לחיים בלי הרבה אחריות. ואני נמצא המון זמן באחריות - להישאר, לעשות דברים חדשים, לשמור על קור רוח ולהבין שסבלנות זה דבר חשוב. תוך כדי זה שאני מסביר לעצמי את משמעות החיים, שהשעון ממשיך, הזמן לא נעצר, אתה חי פעם אחת אם תרצה או לא ואתה מחפש לעשות דברים טובים, ואם לא תעשה דברים טובים יש זמן לתיקון. זה המסר שאני מנסה להעביר".

-בנית בית במושב, עם בריכה.
"זה היה החלום שלי. יותר מאוטו מפואר ותכשיטים ושיראו אותי. אני אוהב את הבית והוא כמו שחלמתי עליו, שיהיה לי אולפן שאוכל לעבוד וליצור, לבוא לשקט למצוא את האמת. אמת זה בית, אישה וילדים. ועם הזמן הכל יבוא, כשהכל יתבשל וארגיש שזה נכון. כי רוצה לחיות, בשביל עצמי, כמו כולם. כולם רוצים לחיות חיים נורמליים ומי שעובד כמוני צריך להתאמץ על חיים נורמליים. אני מחובר לאמת ולילדים. אני רוצה לגדל אותם כמו שגידלו אותי".

משה פרץ והחברה ירדן גוזלן עם חברים (צילום: אלעד דיין)
"יש לי זוגיות בריאה... היא לומדת, מסיימת שנה ראשונה לימודי משפטים". משה פרץ והחברה ירדן גוזלן | צילום: אלעד דיין

-אתה מתכנן לעשות ילדים בקרוב?
"עכשיו אני בתקופה שאולי לא כל כך מתאימה כי יש לחץ. אבל יש לי זוגיות בריאה ואני לא שולל את האפשרות. כשאגיע למצב הנכון והמתאים - אעשה צעד".

-הכוונה לחתונה והקמת משפחה?
"איזו שאלה, איזו שאלה".

"אני רוצה להיות חבר של הילדים שלי, לא מבוגר מדי"

-טוב אתה אפילו עוד לא בן 30.
"אין לי 30 והיא עכשיו לומדת וסיימה שנה ראשונה בלימודי משפטים. גם לי וגם לה יש עוד זמן. יש לנו זמן ללמוד אחד על השניה ואחת על השני. אבל אני גם רוצה לצאת לדרך בזמן סביר. אני רוצה להיות חבר של הילדים שלי, לא מבוגר מדי. צריך לעזור לעצמנו, שזה יהיה בכיף, הכי טוב".

-ותהיה לך בבית עורכת דין.
"אני מקווה שלא אצטרך אותה".

-שמעת על ההפגנות ועל הסוגיה של הזמרים הים תיכוניים בעצרות המחאה?
"כשהייתי במטוס חזרה לארץ ראיתי כתבה עם שלמה ארצי וריטה. לא סתם אנשים קמים וצועקים. אני מסכים איתם. אני לא יכולתי להופיע וגם הקולגות שלי לא, כי אנחנו לא עובדים בתקופת 'בין המיצרים'. רוב הזמרים לא היו בארץ, כי זה תקופה שלא עובדים. בשבוע שיבוא אתה תראה שהם כן יבואו ויעשו את זה, כי הם עושים את זה בשביל בני עמם. זו מלחמה שהיא כן הגיונית, שאנחנו נכנסים לתוכה".

 "אף אחד לא יודע כמה כסף וכמה זמן יישאר ואף אחד לא רוצה להרגיש פראייר"

-היו קולות שאמרו שעשיתם המון כסף ואתם כבר לא במעמד הביניים.
"ממש לא, ממש לא. אף אחד לא יודע כמה כסף וכמה זמן יישאר ואף אחד לא רוצה להרגיש פראייר. אני עכשיו בטבריה ויש בעיר את המחאה עם האוהלים ועצוב לי לראות אנשים שאני מכיר מוחים. דיברתי עם המשפחה שלי על זה, וברור שקשה לצעירים להקים משפחה בלי רווחה כלכלית. זו בעיה ואני מקווה שהמדינה תפתור את הדברים האלה. כי כזה רעש לא היה הרבה זמן. וזה לא סתם. יש לנו מדינה יפה שהממשלה צריכה לדאוג בה לתושבים שהם כמו הילדים שלה. הילים בוכים וצריכים להתייחס למה שהם אומרים".

-בסוף אלה שמוחים מצביעים ביבי.
"אני לא חושב שהפעם יצביעו ביבי. לא יודע למי יצביעו. מה שהעם רוצה זה מה שצריך להיות. אנשים ראו בארצות אחרות, במדינות הכי קשות, שהעם קובע. אז אם יש אפשרות לעזור לזוגות צעירים צריך לעזור. כולם חושבים אותו דבר, גם אני וגם שלמה ארצי. אני רק יומיים פה ועוד לא התאקלמתי ואני בלחץ של האלבום, אבל אני יודע שיש אלי פניות ומחר אהיה במשרד ונבדוק את העניינים. נגמר 'בין המצרים' וחוזרות ההופעות וכל אחד רוצה תמורה לקול ולגרון שלו. אני בטוח שנמצא את היום המתאים לתת כוח ולהשתתף איתם ביחד, בכיף ובצדק. וזה ממש לא שעכשיו באים ותופסים על זה גל, זה ממש בצדק".

"מי שבוכה על כמה עולה זמר - מעסיק מנהל הפקה"

-ראיינתי אתמול את שלום דדוש מ"הפלקה", שאמר שהמחאה שלו היא נגדכם, שאתם דורשים סכומים גבוהים להופעות ולחתונות, שאי אפשר לעמוד בהם.
"כל אלה שבוכים על כמה שעולה להם זמר לחתונה - בסוף אתה מגלה שבחתונה לכלה יש שלוש שמלות ויש מנהל הפקה שקורא לך. מי שמתלונן - יש תשובות מאחורי זה. לכל תלונה יש תשובה. זה קצת מצחיק. את שלום אני מכיר, הוא ניהל את הפלקה והיא לא הצליחה להתקיים ולא בגלל שלא באו זמרים. אני שמח שזה חוזר. שלום חבר ואני אגיע לפתיחה. זה מקום שיצאו משם כולם, זהר, ואייל שאני הייתי רואה אותו שם ושרית חדד וכל הזמרים והקהל היה בא להינות ולקבל הופעה ארוכה. אני הייתי מופיע שם שעתיים-שלוש, ממש כיף שם, אפשר לשבת ולאכול ולשתות, כמו ביוון וכמו במרוקו. אני בעד הדברים האלה ואני מקווה שהוא יצליח".

>> אייל גולן: אופיע בעצרת המחאה הבאה בת"א; עומר אדם יככב בכנס שיווק ארצי