★ לצד הצעירים, דור הניו מדיה והפופ המסחרי, חזר ובגדול דור הפדלפונים. עם ח' וע' מודגשים, עם השירים של פעם וללא אגו, כובשים מידי שבוע את במות הזאפה והברל׳ה בסולד אאוט קבוע דקלון, חיים משה, יואב יצחק ועכשיו נכנס לתמונה גם שימי רון, שפתח השבוע את סיבוב הופעות החורף שלו כשהוא חוגג 35 שנות קריירה. עם עשרה נגנים, שתי זמרות ליווי ומאות מעריצים, ביניהם גם אנשי תעשיה. ירון אילן, ארי שמאי וחברי הפרויקט של רביבו, כולם הגיעו להופעה של רון, שמחזיק בלהיטים שהפכו לנכס צאן ברזל. אבל כמו רבים מהאמנים בישראל, גם שימי רון לא ידע לקבל את הפרגון מהתקשורת הישראלית ובמשך שנים רבות הופיע מתחת לרדאר, תוך כדי התעלמות כמעט מלאה מהתקשורת.

הקהל הוותיק אוהב והולך אחריו להופעות, ואמנים אחרים היו כנראה מתייאשים מזמן, מחליפים מקצוע או עוזבים את הארץ. רון, בן 56, נחשב במשך שנים רבות לאחד הכוכבים המובילים בזמר הים תיכוני הוותיק והמשובח, כשהוא מחזיק בשלושה אלבומים מקוריים ובין להיטיו ״שבויה באהבה״, ״על גבול הצפון״, ״מייחל לבואך״, ״שעת פרידה״ ועוד להיטים רבים. כשהבין רון שהוא נותר מאחור, כשהצעירים כובשים את המדיה עם פופ ישראלי וים תיכוני, סטה מהמסלול המקורי והחל לשיר שירי חפלות לעדה התוניסאית והטריפוליטאית.

 

בשנה האחרונה זיהה רון, ביחד עם עוד זמרים ותיקים, את הירידה של הפופ ים תיכוני והנטישה של הקהל המזרחי, לטובת שירי שנות ה-80 וה-90, וחזר לשיר את להיטיו כשהוא מקליט חומרים חדשים ומקוריים. בסוף השבוע רון סגר סולד אאוט ברידינג ופתח את סדרת מופעי חורף 2018/2019.

שימי, איך אתה מסביר את הגעגוע לזמרים של שנות ה-80 וה-90?

״זה געגוע למוסיקה של פעם. עם התקשורת והמדיה שלא פירגנו, הקהל הלך אחרי הפופ הצעיר ובסופו של דבר חזר".

אתה מרגיש אפליה בתקשורת בין הוותיקים לצעירים?

״בהחלט יש אפליה, אבל אני לא מרגיש אותה״.

אז אני אקשה עליך, הוצאת שיר שמבחינת השטח והתעשיה הוא להיט, ״איך הימים״, אבל חוץ מבשלוש תחנות רדיו, לא קיבל השמעות.

״יכול להיות שאני אשם, זה אולי עצלנות, האמת שאני עושה לביתי יותר מהקריירה, אני לא רוצה לדבר על אפליה, היא היתה ותהיה והיא לא מפריעה לי״.

מה דעתך על המוסיקה של היום?

״השירים של היום לא מדברים אלי, מלבד כמה שירים שאני שר בהופעות. אבל רוב השירים הם שירי פלסטיק שמחזיקים שנתיים גג והשירים שלנו נשארים מעל שלושה עשורים, ורואים את זה בשטח״.

שימי רון מארח את הפרויקט של רביבו ברידינג 3 (צילום: אילן פולישוק, בטריבונה)
שימי רון מארח את הפרויקט של רביבו ברידינג 3 | צילום: אילן פולישוק, בטריבונה

איך אתה מסביר את ההצלחה של עומר אדם?

״אני אוהב את הילד המוכשר הזה, ויש סביבו חברה מוכשרים. לפני כוכב נולד, הייתי מגיע לסבא שלו בימי שישי והייתי עושה לעומר פיתוח קול ונותן לו לשיר. הוא היה שר שני שירים, 'פרי גנך' ו'לכל אחד יש'. לימדתי אותו טכניקה איך לשיר ואיך לנשום, אגב, עד היום כשאנחנו נפגשים הוא מזכיר לי את זה״.

אתה חושב שיפנו אליך לשפוט בתכנית ריאליטי מוזיקלית?

״אני לא במקום הזה, וחוץ מזה אני לא מסוגל להגיד לבן אדם אתה לא זמר, למרות שפנו אלי להשתתף בכמה תכניות ריאליטי ולכולם סירבתי״.

★ נתי לוי יוציא בימים הקרובים את אלבומו ה-16. נתי, בן למשפחת לוי המוסיקלית (אח של ישי, דוד של שיר), נחשב גם הוא לאחד מעמודי התווך של הזמר הים תיכוני, שאתניקס עמדה לחתום איתו עבודה על אלבום שבסופו של דבר הופק לאייל גולן. בין שיריו באלבום הנוכחי, גם השיר ״הצייר״.

תגיד נתי, קשה לך להשתלט על יצר הרע שלך, שהחלטת לכתוב עליו שיר?

״קשה רק לי להתגבר על יצר הרע? לכל העולם קשה! זאת מלחמה יומיומית של כולם! לי באופן אישי זה נשפך מהנקודה היהודית, על האיסור להסתכל על נשים אחרות, ואם זה בנסיון של כל מיני לפתות אותי לגעת בסמים ואני בורח מזה, וגם על כל  עניין האמונה, להיות כנוע לאל על כל מה שעובר עליי בכל המישורים. אני יכול רק להגיד לך שאם לא היתה לי אשה גדולה מהחיים שמבינה את סימטאות חיי, ומכירה אותי כמו אמא לפחות, אז "הצייר" היה מחסל אותי סופית״.

אתה בורח מהפופ הצעיר של היום, כמו רבים מהדור שלך, איך אתה מסביר את הדור הזה?

״ראשית איני בורח מכלום, איני נרדף על ידי אף אחד, וגם איני דובר של הדור שלי, וגם קצת נשמע לי מצחיק ההגדרה של "הדור שלך". מה שנכון זה, שזכותו של כל מוזיקאי לבחור היכן להיות ולחיות מוזיקלית. לנסות להסביר את זה זה כמו להסביר למה אנשים אוהבים פיצה או מרק תימני. מה שאנשים רוצים לאכול הם אוכלים״.

★ אושר כהן השתחרר בתחילת השבוע מהכלא הצבאי לאחר שריצה כחודשיים על עריקות.

★ האם נסרין קדרי ואיתי לוי בדרך לשיתוף פעולה? השניים, שנמצאים תחת המטריה של אייל גולן ובני פרץ, ייצאו לסיבוב הופעות קצר בארה״ב ב-12 לינואר.

חגי אוזן, מנהלה של נסרין, האם המופע מבשר על תחילתו של שיתוף פעולה בין השניים?

״בינתיים לא. אבל שיתוף פעולה איתו זה הדבר הכי הגיוני שיקרה ביום מן הימים״.