ישראל בונדק (תמונת AVI: mako)
"אני אחשוף דברים על כוכבי המזרחית שהאדמה תרעד". ישראל בונדק | תמונת AVI: mako

האמרגן ישראל בונדק, שנכלא ל-50 יום כיוון ששירב לשלם למדינה קנס כספי, השתחרר אתמול 11 ימים לפני המועד שנקבע לו, זאת אחרי שכבר יצא מהכלא לחופשי לפני שנתיים, אחרי ש"ישב" על ניהול תחנת רדיו פיראטית. "רצו הפעם לתת לי ניכוי פחות על התנהגות טובה, להוריד לי 11 יום, והתנגדתי", הוא אומר בתוקף. "יצאתי כי נולד לי נכד, המשפחה שלי בכו לי בטלפון שאבוא, ובבית הסוהר אמרו שאם לא אצא עכשיו, 11 יום לפני הזמן, לא אצא גם לברית, אז החלטתי שהמשפחה קודמת במקרה הזה לגאווה שלי במאבק לצדק מול המדינה. אבל אני לנצח 'פנתר שחור' ולא נכנע. יש מולי עוד תביעה אזרחית על 260 אלף ש"ח בגין אי תשלום אגרת רישיון רדיו, כאילו ששידרתי באופן חוקי, ואחרי שישבתי 20 חודשי מאסר על שידור פיראטי".

-איך היה הפעם בכלא?
"העבירו אותי ארבעה בתי כלא ב-21 יום. לראש משפחת פשע לא עושים ככה. אתה יודע מה זה? לא יכולתי לקבוע ביקור של המשפחה כי לא ידעתי איפה אני מחר. למה העבירו? כי היתה סביבי התקהלות וטענו שאני מסוכן ויכול להוביל להמרדה, לתסיסה בקרב האסירים. אני הרי לנצח 'פנתר שחור'. ואני אומר לך שזה רק עד הפעם הבאה, במקרה של בונדק זה לא ייגמר. הם נלחמים בי על דברים שלא אמורים להלחם בי ואני נלחם בהם. הכל על עניין הרדיו שעוד לא נגמר, כמו שאמרתי יש עדיין תביעה אזרחית הזויה".

-אתה מופיע בסדרה של אמנון לוי על השד העדתי.
"אני משתתף בפרק הראשון ועל ההתחלה אני אומר מה דעתי: 'עזוב יגידו עלינו אכלו לי שתו לי בלעו לי'. ביום חמישי הקרוב אני מופיע עוד קטע, על התקשורת".

"אריה דרעי חוצפן! איפה ש"ס היו 30 שנה?"

כותרות העבר 13.7 (צילום: חדשות 2)
"הוא חוצפן. איפה ש"ס היו 30 שנה בכל הממשלות?". אריה דרעי | צילום: חדשות 2

-והעמדה שלך?
"אני חושב שכן ניתן להתלונן על קיפוח, מצד שני המדינה היום דופקת את כולם. אתה יודע כמה אשכנזים היו איתי עכשיו בכלא? גם הם יושבים. והרוב על אוזלת יד של המערכת וחוסר צדק משווע. מצד שני לא אהבתי את הפרק על המשתכנזים. פרגנו להם יותר מדי. הם קלקלו את התרבות והזמר המזרחי. ועוד יותר לא אהבתי כתבת המשך ב'אולפן שישי' שבה אריה דרעי בשיא חוצפתו אומר שהאשכנזים ככה וככה ומשתכנזים ועדות המזרח. אריה דרעי הוא חוצפן. שירתתם בכל ממשלות ישראל כמעט. הייתם שותפים להחלטות גורליות על פערים חברתיים אין אחד בש"ס שיצר חוק חברתי, אין חוק חברתי אחד שהעבירו ש"ס ב-30 שנה. מה הם מספרים סיפורים על לא אתן לבן שלי להתחתן עם אשכנזיה? הבנים שלכם לומדים בבתי ספר אשכנזים! איפה הייתם כשקיבלתי אלות בראש? אני נלחמתי כשהם היו בטיטולים".

-אולי בשנים האחרונות נעשה בתחום המוזיקה תיקון היסטורי?
"לא! אני מתעב את מה שקוראים לה 'מוזיקה מזרחית'. אין שום מוזיקה מזרחית ברדיו - יש פופ. אין בכלל  מזרחית אמיתי בתחנות הרדיו והטלוויזיה בישראל, חוץ מ'הפרויקט של רביבו' שחידשו את השירים מפעם ואני מצדיע להם. מזרחית זה זהר ארגוב, דקלון, אבנר גדסי, אהובה עוזרי, אלה נכסי הצאן ברזל".

-אבל ברדיו גם לא משמיעים שירים אשכנזיים ישנים. הם בגטו כמו שיש גטו למזרחית.
"אז זה בסדר, תגיד לי? לפני שהפעלתי תחנה רדיו ביקשת רישיון והם שאלו על תכנים. אמרתי מזרחית נטו, אמרתי שנות ה-60, 70, 80 ו-90 לא המזרחית הנוכחית שאני לא אוהב אותה. וזה לא מצא חן בעיניהם. תקשיב לי טוב, אני פניתי לכל אלה שנחשבים לכוכבים ושאלתי למה הם לא שרים על פערים חברתיים, למה הם לא שרים שרים שירי מחאה. אתי לוי, הזמרת שלי, הקליטה אלבום כפול, 22 שירי מחאה, ואם נצטרך עוד נעשה עוד. איפה הם, שגדלו באשפתות, למה הם לא?. אני לא אומר אלבום שלם, אבל שיר אחד פה, שיר שמה, תוציאו לציבור שאוהבים אתכם שירים על העוולות במדינה".

"בזכות אלפי אלות שקיבלתי בראש, אתם איפה שאתם נמצאים"

אין תמונה
"היא הוציאה אלבום כפול רק שירי מחאה חברתיים". אתי לוי

-הם רוצים לעשות כסף משירי חתונות, כדי להבטיח לילדים שלהם מעמד כלכלי יותר טוב ממה שהיה להם כשהם היו ילדים. זה לא לגיטימי שמי שבא ממצוקה ירצה לעשות כסף?
"שלא ישכחו מאין הם באו, כי הגלגל מסתובב. מי שבא מלמטה אסור לו לשכוח את אלה שנשארו למטה. אם עלית למעלה - לך ותעזור ותהיה איתם ותשיר שירי מחאה על עוולות במדינה. כשאמרתי את זה ב'אולפן שישי' הכתב שי גל הביא תגובה אנונימית שאמרה: 'בונדק מדבר מתוך קנאה'. זה מרתיח לי את הדם. בזכות אלפי אלות שקיבלתי בראש אתם איפה שאתם נמצאים. מי שהיה גבר אמיתי היה מזדהה עם המצורות ולא בורח מהן. חוץ מלהסניף שורה אין להם מה לדבר. הם גברים רק כשהם מסטולים".

-למי אתה מתכוון, בונדק?
"אתה תראה שאני אבוא חשבון עם בכירי תעשיית המוזיקה המזרחית. אני אחשוף דברים שיגרמו לרעידות אדמה. על חייהם הפרטיים, על הלשנות לרשויות המס. שהם מופיעם עם נגנים בקיסריה כשההופעה בפלייבק. ואל תחמוד אשת רעך והמבין יבין. שיסתמו את הפה או שיגידו לי בפנים, לא במסתורים. כשהם עוד לא הושפרצו על וילון חדר השינה של אמא שלהם אני נלחמתי בשבילם. אני התחלתי את המהפכה והיום אני לא שותף להצלחה? מבחינתי מוזיקה שלהם זו לא מזרחית, אלא מוזיקה כדי להתייפיף בפני האליטה ולקבל מחמאה על התקבלותם והשמעות בתחנות רדיו. גם מי שכיום מככב בתחנות הרדיו הגיע לשם בזכות המהפכה של הפנתרים. רוב רובם אנשי הרדיו הם מעדות המזרח. למה לשכוח מהיכן באתם? כמעט כולם באו מאשפתות".

"במקום אישונים בעיניים יש לכוכבים של המזרחית את הסמל של הדולר"

המנטור ירון אילן (תמונת AVI: mako)
"אני דרבנתי אותו לעשות כבוד למזרחית של פעם". ירון אילן | תמונת AVI: mako

-ירון אילן, חבר שלך, משדר נוסטלגיה מזרחית כל יום חמישי.
"שאל את ירון אילן מי החדיר לו את זה ודרבן אותו. אני עשיתי כזו מוזיקה. אני התפללתי ונלחמתי וירקתי דם וישבתי בכלא למען המוזיקה המזרחית האמיתית. כי אני גבר. נולדתי גבר, אני חי גבר ואמות גבר. ומי שבתעשיה הזו לא גבר. אני יותר מהם, שלא יתפארו בחארטות של למלא אולמות, שלא יעבדו עלי. שרים שירי אהבה במקום על עוולות חברתיות ובערב נותנים סטירות לאישה ובוגדים על ימין ועל שמאל. בקרוב תהיה לי תוכנית טלוויזיה ואני אזעזע את המערכת. למה מי אלה המתייפייפים שדואגים לכיס שלהם. הם באו ממשפחות מעוטות יכולת וגובים 40 אלף שקל לבר מצווה כי הילד גדל עליהם והאבא לוקח משכנתה. איפה נשמע כזה דבר?".

-הם גם מופיעים בהתנדבות במופעי התרמה, לא?
"אתה צוחק עלי? כשהם מתנדבים הם אומרים לך תשלם על נגנים והגברה ונבוא חינם והם יודעים איך לקחת בסוף את הכסף. רק רואים כסף בעיניים. במקום אישונים בעיניים יש לכוכבים של המזרחית את הסמל של הדולר. אני אומר לך לא יהיה להם יום ולא לילה. נוציא את האף מהחלון של הבית. הם גברים כשהם מסניפים משהו. התחילו לגלח את הגוף גם, לשים עגילים, לצבוע שערות ובשתיים בלילה הולכים עם משקפי מש ונעלי טשטש, על מי הם עובדים?" זהר ארגוב הוא הדוגמה היחידה למישהו שהצליח בלי חארטות, בלי חליפות, בלי תחרות על מכוניות ויחצנות משומנת".

"הם נתנו מכה אנושה לתרבות והזמר המזרחי בישראל"

-נגד מי אתה יוצא בעצם? תן לי שמות.
"אני לא אנקוב בשמות, אבל מי שאני מדבר עליו יודע יפה מאוד שאליו אני מתכוון. האמנים שאני מגנה הם מצליחים, על הכיפאק, אבל הכל זמני. בם עוד יעמדו על הבמה וישירו לעצמם. מי שמסתכל אחורה רואה לאן הגיעו הבכירים. יש פתגם שאומר 'אל תתעלל ביום המחר כי לא תדע מה ילד יום', תישאר עמך, אל תהיה 'עבד כי ימלוך'. אל תשקרו אל תהיו צבועים. מה זה החומר הרדוד, החלול, הכלומניק הזה? בושה לאנטליגנציה. אם אני אקח את האלבומים שלהם - הכל אותו דבר אותו שטאנץ".

-אבל למי אתה מתכוון, מי יצא נגדך?
"זה היה אנונימי, אז בלי שמות. בזכותי הגעתם לאן שהגעתם, אז אל תדברו על ישראל בונדקץ תשפילו עיניים כשמזכירים את השם שלי. הם לא יהיו שלוש שניות בכלא שהייתי. אני גבר, והמדינה לא יכולה לשבור אותי. לא כמו כל אלה ששרים על בחורה שברחה להם. יאללה. אני אומר לך, אסף, ותקשיב לי טוב, הכובים האלה יימחקו. המזרחית תימחק, כי הם נתנו מכה אנושה לתרבות והזמר המזרחי בישראל. אין להם כלום בקופסה בראש, חוץ מלהתחרות על מכוניות, בתים, חליפות וצלמים. מה זה לצלם את החתונה? זה חארטה. זה ייגמר. לא יישאר לעד. תראה את שלמה ארצי, נראה אותו דבר 40 שנה. לא מחפש תחרות מול אריק איינשטיין ושלום חנוך. הוא לא מחליף חליפות ומביא צלמים לצלם את הנעליים שלו בבית ולא עושה שופוני כמוהם. הוא קלאסה".

"מגיע לכם פרס, שהפכתם מזמרים חרא ותת רמה לגדולי התרבות והזמר"

-והם?
"כלפי חוץ הם חברים הכי טובים, אולי. כלפי פנים הם בינם לבין עצמם מלשינים לרשויות המס, ואני אחשוף שמות. אני יודע בוודאות גמורה מי המלשינים לרשויות, כדי להפיל את מי שעומד בתחרות איתם על הקריירה שלהם. בקרוב אני אחשוף דברים, רעידת אדמה. תגיד לי, הם יוצאים על יהורם גאון? בואו מולי תהיו גברים ותסניפו ותשתכרו ובואו אלי בואו נראה אתכם. הם יודעים שאני צודק, שהם לא יכולים לעמוד מולי. הם מורידים מולי עיניים על הרצפה".

-בונדק, תן לי רמז למי אתה מתכוון.
"הנה, קבל: הלכתי לתוכנית טלוויזיה שהיו בה כאלה שני כוכבים בכירים. אמרתי להם, תשמעו אני רוצה לעשות מופע בבניני האומה ולתת לכם תעודות הוקרה. אני אשלם לכם. שאלו אותי, על מה החגיגה? אמרתי: מגיע לכם פרס, על זה שהפכתם מזמרים חרא ותת-רמה לגדולי התרבות והזמר. הם היו המומים. מי שיקרא את זה יידע בדיוק שאליו אני מתכוון. אז שבו בפינה שלכם".

"מה שאני יודע - האישה והאמרגן לא יודעים"

-אתה מדבר על הכוכבים הכי מצליחים בז'אנר, אולי בארץ?
"אני לא מתווכח עם עובדות, אבל זה לא מזרחית ואל תקראו לה ככה. גם לא ים תיכוני-מזרחי-ישראלי. וחלקם עוד כועסים על המילה 'מזרחי'. אתה מבין? כולם באו מאשפתות, מלמטה. מי שבא מלמטה צריך להישאר נאמן לערכים שעליהם גדל. יש לכם אלפים מעריצים שאילפתם אותם בצביעות. אני מזמין אתכם מול כל המעריצים לעימות טלוויזיוני. תבואו עשרה. אני מזמין לעימות בשידור חי, תדרבן אותם להרים את הכפפה. ואז תוכיחו שמה שאני אומר זה לא נכון. בוא נראה מי הראשון שיכול להתעמת עם בונדק. כולם מולי ואני לבד. אני אחשוף דברים שהם יתביישו מול עם ישראל. ם לא יבואו כי מה שאני יודע האישה והאמרגן לא יודעים. הם בעצמם לא יודעים מה שאני יודע".

"הם יודעים שאני יודע שאין להם רגע של מנוחה ונחלה, מול החלל הריקני שעדיין נותר בליבם, ואני מתכוון לדאגות ומכאובים של לא להיות נחשל ונחות בשום פנים ואופן. חשוב להם להיות מקובלים ונערצים בחברה, ויהי מה. הם יודעים שאני יודע על עומק הטומאה, החומריות, הגסות, השקר והרדיפה אחר התענוגות שהם מנת חלקם, ודי לחכימא ברמיזה. מדובר בכאלה שמתביישים במזרחיות שלהם, מרגישים חובה להתחבר לאשכנזים. הם יעשו הכל ולא ירפו עד שיקבלו את המחמאה על עצמם מהאליטה האשכנזית".

>> האם "זמרת השנה" תהיה מהז'אנר המזרחי? הצביעו למצעד של ישראל