דודו אהרון נותן בראש (צילום: שי פרג)
רוצה לסגור עניינים ברוח טובה. דודו אהרון | צילום: שי פרג

חברת המדיה "מדיה מן גרופ" העבירה מכתב התרעה מעורך דין לזמר דודו אהרון לפני נקיטת צעדים בו היא דורשת ממנו לשלם לה פיצויים בסך מיליון וחצי שקלים על שימוש בשלושה לחנים של מלחינים זרים אותם היא מייצגת, בשלושה מלהיטיו: השיר "תגידו לה" - להיטו הגדול ביותר, שנבחר לשיר השנה, "אהבה ללא גבולות" ושיר נוסף. הדרישה היא על תשלום בסך 500 אלף שקלים על כל שיר.

עוד דורשת החברה מאהרון במכתב להפסיק להופיע עם "תגידו לה" ושני השירים הנוספים, לדרוש מתחנות הרדיו להפסיק להשמיע את השירים, לאסוף את הדיסקים שלו בהם מופיעים השירים מחנויות הדיסקים ולהשמידם ולפרסם התנצלות בפני היוצרים המקוריים, כך פורסם הערב בתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס" בערוץ 10.

האם התואר "שיר השנה" יילקח ממנו?

הרקע לסיפור הוא אחד הטרנדים השולטים בפופ הים תיכוני בשנה האחרונה - לחנים שהוגדרו על ידי הזמרים כ"בולגריים" או "ארמניים" או "בלקניים" והופיעו בשלל להיטים. הלהיט הבולט במשפחה זו הוא כמובן "תגידו לה" של דודו אהרון, שהוכתר כ"שיר השנה" של ערוץ 24 ורשת ג' וכיכב השנה בכל מקום אפשרי. במדיה מן גרופ אומרים כי יתכן והתואר "שיר השנה" יילקח כעת מ"תגידו לה". אם כך יקרה צפוי שיוכתר "ערב טוב" של ליאור נרקיס לשיר השנה במקומו.

ל"תגידו לה", טען אהרון עם יציאתו, יש לחן בולגרי, אולם כעת נטען על ידי אנשי "מדיה מן גרופ" כי את השיר הלחין היווני פנטאזיס קונסטאנטינוס וכי אהרון עשה בו שימוש מבלי לבקש רשות, להודיע לו על כך ו/או לשלם לו משהו בתמורה לשימוש. הלחן של "תגידו לה", נטען, הופיע לראשונה בשיר הבולגרי "Ekti Aisthisi", ששרה הזמרת כריסטינה קולסטה, אשר הוקלט שנתיים לפני שדודו אהרון הקליט את "תגידו לה".

המלחין הרומני: "הם גנבו ממני"

משה פרץ קיסריה 3 (צילום: חן בבאני)
זה לא אני, זה דודו. משה פרץ | צילום: חן בבאני

בחברת "מדיה מן גרופ", המייצגת את המלחין היווני וכן את המלחין הרומני קוסטי, שהגיע במיוחד לארץ, טוענים כי מדובר לא במקרה אחד אלא בשיטה ומאשימים את דודו אהרון בלקיחת שני לחנים נוספים מבלי לבקש רשות, ביניהם הפתיחה ללהיט "אהבה ללא גבולות", עליה חתום אהרון יחד עם משה פרץ.

"הלחנתי את השיר הזה לזמרת בבולגריה ושני החבר'ה האלה, אני לא יודע... משה פרץ ודודו אהרון, הם גנבו ממני את הפתיחה שלו. הם לקחו שיר שעשיתי למדינות הבלקן והציגו אותו כאילו הוא שלהם, הייתי בשוק מזה", אמר בתוכנית קוסטי. נציגיו של משה פרץ מסרו תגובה לתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס" בה נאמר: "משה פרץ ודודו אהרון אחראים ללחן של הבתים בשיר 'אהבה ללא גבולות'. על הפתיח של השיר אחראי דודו אהרון לבד".

תגובת דודו אהרון: פגישה חברית כדי לסגור ברוח טובה

"על פי החוק אתה לא יכול לקחת את הלחן או חלק מהותי ממנו ולעשות בו שימוש ביצירה שלך", אמר בתוכנית עמית קרמון, עורך הדין של חברת "מדיה מן גרופ". על לחן קיים שנלקח לשימוש בידי זמר אחר מקובל לשלם בין 1500 ל 4500 יורו, לתת קרדיט ליוצר המקורי ולדאוג לשלם לו תמלוגים. לדברי אנשי החברה לא כך קרה במקרה הזה ולכן הם כאמור תובעים מאהרון לשלם 500 אלף שקלים על שימוש בכל אחד משלושת השירים. באקו"ם, כך נאמר בכתבה, החליטו להקפיא בינתיים את תשלום התמלוגים לאהרון על השירים המדוברים עד שיתברר העניין.

עופר מנחם, איש יחסי הציבור של דודו אהרון מסר בתגובה: "טבעי ומקובל בעולם המוזיקה שמשפיעים ומושפעים מיצירות של אחרים. כפי שבעבר השתמשו ביצירות של דודו 'נוצה ברוח' ו'אני שלך' במדינות אירופאיות. דודו מאוד אהב את הליין והשתמש בו. בימים הקרובים ייפגשו הצדדים לפגישה חברית לסגור את העניין ברוח טובה".

>> צביקה פיק מלחין שירים לאייל גולן