אין תמונה
נותנים בדיסקו. רביב רם בן מנחם - הפרויקט של רביבו

"הפרויקט של רביבו", "הרכב השנה" במצעד השנתי של ישראל תשע"ג, ממשיכים לכבוש חלקות במוזיקה הישראלית הותיקה והמדליקה. הפעם משחררים רביב רם בן מנחם, אלירן צור וניר בן מנחם את מחרוזת "סאלאם עליכום". במחרוזת החדשה מחדשים חברי ההרכב קלאסיקות דיסקו ישראליות, בגוון צליל ורמיקס מזרחי, עם דגש על שירים מפסטיבלי הזמר של שנות ה-70' ובעיקר שנת 78'.

המחרוזת כוללת את "אבניבי" של יזהר כהן - השיר הישראלי הראשון שזכה באירוויזיון, בשנת 1978, אחרי שניצח בפסטיבל הזמר ונסע לייצג את ישראל בתחרות האירופאית. שיר הנושא של המחרוזת הוא "בלב אחד (סאלאם עליכם)" של חדווה עמרני, שהתחרתה ביזהר כהן ו"אבניבי" בפסטיבל הזמר של 78' והגיעה לאותו מספר הנקודות אליו הגיע כהן, אבל הפסידה לפי החלטת השופטים.

עוד כלול במחרוזת הלהיט "נסיך החלומות - ולנטינו" של גלי עטרי, שהגיע למקום השלישי (אחרי "אבניבי" ו"בלב אחד") באותו פסטיבל זמר של שנת 78', וכן צמד להיטים של להקת הבנות "סקסטה": "אני עושה לי מנגינות", שזכה במקום השלישי בפסטיבל הזמר של שנת 1980, ו"סינדרלה", שהגיע למקום השני בקדם אירוויזיון של שנת 1981 (הפסיד ל"הלילה" של "הכל עובר חביבי").

חיבור מבריק בין מוזיקה תימנית לדיסקו

מי שמחפש את הקשר למוזיקה מזרחית ימצא אותו בשיר הנושא "בלבד אחד-סלאם עליכום", שהוא שיר חלוצי במוזיקה הישראלית בשילוב שבין פופ-דיסקו למזרחית-תימנית. הוא נוצר בעקבות הגעתו של נשיא מצרים סאדאת לישראל בשנת 77' ותהליך השלום בין ישראל למצרים שב-78' היה בעיצומו.

המחרוזת מבוצעת כמיקס אחד, כאשר הליין המוביל הוא הליין של "בלב אחד-סלאם עליכום", עם ריף הגיטרה החשמלית הכה מפורסם ומזוהה (זה שלהקת "טיפקס" כבר עשתה בו שימוש בשיר "התקליטן" באלבום "דיסקו מנאייק" לפני 13 שנה). ההפקה המוזיקלית של רביב רם בן מנחם מושיבה את כל השירים על אותו ביט של דיסקו (פחות או יותר), כאשר ריף הגיטרה של "סאלאם עליכום" מקשר ביניהם. באייטיז היו קוראים לזה "הפרויקט של רביבו און 45".

הקליפ שצולם למחרוזת נעשה גם הוא באווירת שנות ה-70', כאשר שלושת חברי הפרויקט, הנגנים וזמרי וזמרות הליווי שלהם, לבושים כולם כמו להקת "אלפא בית" שליוותה את יזהר כהן באירוויזיון 78'. הקלידן והמתופף שלהם אפילו חובשים פיאות אפרו, שמזכירות את תסרוקות האפרו המפורסמות מאותה התקופה של יזהר כהן ושל שלמה ממן, הרקדן והכוריאוגרף הראשי של נאמבר "אבאניבי".

מחרוזת "סאלאם עליכום" היא למעשה סינגל שני של "הפרויקט של רביבו" מתוך אלבומם השלישי. קדם לו השיר המקורי הראשון שלהם "איפה הימים".

>> קובי פרץ מתפלל "שמע ישראל" ושר "אני מאמין"