אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
נגיעה אחרונה בלב. אייל גולן | צילום: שרון רביבו

"היכל מצדה" החדש, מוצאי שבת, אחרי המון חגים ורגע לפני חג נוסף. אייל גולן ו"הפרויקט של רביבו" הדרימו לים המלח. גולן כדי לסגור את הקיץ ואת המופע שלו באופן סופי, אחרי ההופעה בפסטיבל ראשון לציון. הפרויקט של רביבו כדי להמשיך את גל ההצלחה הבלתי נתפס שלהם. זה היה לילה שבו נפלו עוד כמה מחיצות באופן שבו הישראליות תופסת את המוזיקה המזרחית, ואפשר לומר שאמש המצדה, סמל הגבורה היהודית של כל הזמנים, נכבשה מחדש. פשוטו כמשמעו. ולא על ידי רומאים, אלא על ידי תימנים.

אלפי אנשים הגיעו לאמצע המדבר, עשו דרך של שעות לכל כיוון, רק כדי להיות שם, לצפות במופעים של "הפרויקט של רביבו" ואייל גולן. הטירוף למעשה, התחיל עוד בקופות. כבר לפני שבוע נאמר שכל הכרטיסים אזלו. אבל במקום ניתן היה לראות לא מעט אנשים בכניסה שמחפשים כרטיסים לקנייה. קצת קשה להאמין, אבל הם היו מוכנים לעשות את כל הדרך עד למצדה ורק בשביל הסיכוי הקטן שאולי יזכו לקנות כרטיס, במחיר מופקע, ויהיו חלק מהחווייה. מאניה אמיתית.

הפרויקט של רביבו מצדה (צילום: שרון רביבו)
מופע חימום לוהט. הפרויקט של רביבו במצדה | צילום: שרון רביבו

לאחר הבלגן בקופות נכנסנו לרחבה ענקית, עמוסה בברים, דוכני אוכל, שולחנות וכיסאות, זולות עם נרגילה והמון אנשים שנהנו לשבת, לשתות, לעשן ולהמתין לתחילת המופעים. במבט סביב ניתן היה לראות את ההשקעה של מארגני הפסטיבל בהפקת האירוע.

"הפרויקט של רביבו" רצו להופיע אחרי אייל גולן, ב"מופע זרחיה", אבל לא קיבלו אישור מהמשטרה. במקום זה הם עלו ב-21:00, והגדירו מחדש את צמד המילים "מופע חימום". אש אדירה היתה שם בין הקהל ללהקה. עד לפני חודשיים רוב הקהל לא ידע על קיומם, ואמש הם העיפו אלפי צופים באוויר עם מחרוזות הנוסטלגיה לשירים מזרחיים מהעבר. נראה היה שזמרי הפרויקט עצמם, ניר בן מנחם ואלירן צור, לא מאמינים שזה קורה להם ומתרגשים לא פחות ואפילו יותר מהקהל עצמו.

הפרויקט של רביבו מצדה (צילום: שרון רביבו)
גם הם לא מאמינים. אלירן צור, הפרויקט של רביבו במצדה | צילום: שרון רביבו

הפרויקט של רביבו מצדה (צילום: שרון רביבו)
אלופי החפלה. הפרויקט של רביבו במצדה | צילום: שרון רביבו

בזמן ההופעה של הרביבואים כולם היו על הרגליים, רוקדים, נהנים, שרים ומרגישים בחפלה אמיתית. לרגע קטן אנשים שכחו שבכלל הגיעו להופעה של אייל גולן ושזהו רק מופע החימום. לאחר שעה של מחרוזות מהדיסק "מה נותר מאלה" והמחרוזת החדשה "בא לי" שיצאה אחריו, חברי "הפרויקט" ירדו מהבמה, והוכרזה הפסקה של 20 דקות לצורך סידורים טכניים, עד לעלייתו של אייל גולן. בין ההופעות לקהל היה קצת זמן לטעון מחדש את המצברים. מצד שני, ההפסקה הורידה את רמת האדרנלין.

אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
המופע הכי טוב בסיבוב. אייל גולן וזמרות הליווי | צילום: שרון רביבו

ואז אייל גולן עלה לבמה, והכל התחיל מחדש. עם 16 הנגנים, וזמרות הליווי המקסימות, ומופע המחצית של נסרין קדרי ומאור אשואל. והלהיטים, והמפגן הקולי המהפנט. והרגעים שבהם הוא נותן לקהל לשיר במקומו וכולם שרים כאיש אחד.

בלב שלם, אחרי שהייתי בכמה הופעות של גולן בקיץ הזה, אמש, בהיכל מצדה, הוא נתן את ההופעה הטובה ביותר שלו בסיבוב "נגעת לי בלב", ונגע אתמול בליבם של 5000 איש. המופע היה שונה מעט מקודמיו בסיבוב, עם כמה שירים שלא בוצעו בהופעות קודמות. למשל הלהיט המזרחי הקלאסי "הו ברצלונה", אותו שר וסיפר שהוא טס אחרי ההופעה ל"סופר קלאסיקו" - משחק הכדורגל בין ברצלונה לריאל מדריד באיצטדיון הביתי של "בארסה", הקאמפ-נואו.

אייל גולן עצמו היה משוחרר, נהנה, אפילו מאושר. כחלק מאווירת סוף הסיבוב הוא נתן לכמה מהנגנים שלו את המיקרופון ושיתף אותם בשירים. מסתבר שחלקם גם זמרים לא רעים, לא רק נגנים מוכשרים. גולן ניהל כהרגלו דיאלוג עם הקהל במהלך ההופעה והצליח גם להצחיק לא מעט. באחת ההזדמנויות הוא אמר שבכל סיבוב ההופעות לא היה לו קהל כזה.

לקראת הסוף, אחרי כמעט שעתיים של הופעה, גולן "פינק" כהרגלו במחרוזת משירי זוהר ארגוב, וחתם עם "מלך מלכי המלכים" ו"מי שמאמין לא מפחד". בשעה 1:00 בלילה התפזר הקהל, עייף אך מרוצה , מהיכל המצדה אל הפקק בדרך הביתה. נראה כי זו תחילתה של מסורת חדשה של הופעות ים תיכוניות במקום ההיסטורי.

אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
נות לקהל לשיר איתו. אייל גולן במצדה | צילום: שרון רביבו

אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
"מלך מלכי המלכים". אייל גולן במצדה | צילום: שרון רביבו
קהל של אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
הקהל של אייל גולן | צילום: שרון רביבו
אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
תביט לירח, כבר יש שם אדם | צילום: שרון רביבו
אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
ברוכים הבאים להיכל מצדה | צילום: שרון רביבו
אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
בפוזה של רוקר. אייל גולן במצדה | צילום: שרון רביבו
נסרין קדרי מצדה (צילום: שרון רביבו)
מופע המחצית. נסרין קדרי במצדה | צילום: שרון רביבו
אייל גולן מצדה (צילום: שרון רביבו)
להתראות בסיבוב הבא. אייל גולן במצדה | צילום: שרון רביבו
_OBJ