רגע אחרי מבצע "צוק איתן", מוציאה הזמרת שרית אביטן את השיר "חייל משמר הגבול", שכתב יוסי גיספן והלחין שמואל אלבז, במקור לזמרת אסאלה. לעיבוד ולהפקה המוזיקלית החדשים אחראי שיקו חייק.

"אני מאוד מזדהה עם כל האימהות, בנות הזוג והנשים ששלחו את יקיריהם למלחמה בתקווה שהם יחזרו בשלום הביתה", אומרת שרית אביטן. "אני גרה באשדוד ובמהלך המבצע עברתי תקופה קשה, שלא יצאתי מהבית, נשארתי בממ"ד שעות רבות, חברים רבים שלי היו בחזית ודאגתי להם מאוד, כששרתי את השיר חשבתי עליהם בליבי, את השיר מקדישה שרית לכל חיילי צבא הגנה לישראל".

"חייל משמר הגבול"
"היינו זוג יונים תמימים ובישניים, חלמנו אז על בית עם גינה וילד, פתאום הכל נגמר הלב שלי נשבר, כשהבשורה הכי מרה דפקה בדלת / נשבענו אמונים שנאהב לעולמים, כל יום חיכיתי שתשוב, הלכת לצבא ואיתך האהבה עכשיו קשה לי ועצוב, אתה שאהבת לא תשוב לעד, אתה למעלה ואני לבד / הזמן חולף לאט בתוך העצב שט, בלילות אני בוכה ולא נרדמת, ובתמונה ממול חייל משמר הגבול, מביט אלי באהבה המיותמת".

נתי לוי - "אריות במדים ירוקים"

הזמר נתי לוי כתב והלחין את הבלדה "אריות במדים ירוקים", שיר על גבורת חיילי צה"ל במלחמה בעזה. לעיבוד אחראי אלי אסרף. המילים מדברות בעד עצמן:

"אויב צורר זורק עלינו חיצים, צמא לדם זורע רק קוצים, תגיד טיפש מה חשבת אהחנו חלשים, עם ישראל תמיד חזק כאריות נחושים, אתה צועק אללה ואכבר וכולך נחשים, אז מחבל לך לעזאזל--יש לנו אלוקים / אריות-אריות במדים ירוקים, נשמות טהורות חיילים של אלוקים, כמו דויד שניצח את הדוב והארי, גם אתם גיבורים תנצחו כל אנשי דמים".

דקלון וסגיב כהן - "ילדה קטנה במזח"

הצמד דקלון וסגיב כהן מוציאים בזמן המתאים ביותר חידוש לשירה הקלאסי של אהובה עוזרי "ילדה קטנה במזח", עם עיבוד מחודש של אסף צרויה. כל מי ששומע את השיר יכול לעשות את ההקבלה בין הילדה שמחכה במזח לבוא אהוב ליבה מהים, לבין הבת, האישה או האם, המחכה בזמן המלחמה לאב, לבעל או לבן שיחזור מהמלחמה.

מתוך השיר: "סירת דייגים הפליגה, אל הים הרחב, שחפים אחריהם נדדו, ליבם לא ניבא דבר / ילדה קטנה במזח, מחכה לבוא הסירה, היא עוד תעמוד במזח, עם עלות השחר עד שקיעה / ילדה קטנה במזח, דמעת יהלום בעינה, צופה היא אל האופק, ליבה נמחץ מדאגה / ילדה קטנה במזח, מביטה אל הים האכזר, לעולם לא תעמוד במזח, כי אור ליבה הוא כיבה".

 

יואב יצחק - "ברך"

הזמר האהוב יואב יצחק מוציא את שירו "ברך", שיר הודיה ותפילה, לימים שאחרי המלחמה. את המילים חיברה עינת הולנדר, הלחינו ליאור מיארה ואלירן אביטל, עיבדו ראובן חיון וילמז טשצ'שמה. יצחק עצמו אחראי להפקה המוזיקלית.

הכותבת עינת הולנדר מציינת: "בשיר זה האדם מברך על חיים, בריאות, חירות, אהבה, בטחון, פרנסה, חברות ואהבת השם. נכתב בירושלים, שערי צדק, 6.4.13".

"ברך"
"האיר עליך בוקר? ברך על זה. נשאו אותך רגליך? ברך על זה. החופש בידך? ברך על זה. ידעת אהבה? ברך על זה / ברך, ברך על כל הטוב, על מה שלא מובן מאליו, ברך, ברך בלי סוף, כי הכל בא מידיו / קורת גג מעליך? ברך על זה, ולא ריקים כיסיך? ברך על זה. ידיד יש לצדך? ברך על זה. השם אוהב אותך, ברך על זה".

 

ליאור פרחי - "בריתו של אברהם"

אחת התופעות המובהקות אחרי מלחמות היא תופעת ה"ביי בום" - חיילים חוזרים הבתה ועושים ילדים. בהקשר זה, מוציא ליאור פרחי את "בריתו של אברהם", כנראה שיר בריתות המילה האולטימטיבי לשנה הקרובה. את הרעיון לשיר הגה פרחי כשם לב שבתקופה האחרונה הוא נהיה דוד למספר לא מבוטל של אחיינים במשפחתו. למילים וללחן אחראי רמי לב (שכתב לפרחי להיטים כמו "ילד רע" ו"בובה של לילה"), ערן כרמי לעיבוד ולהפקה המוזיקלית.

"בריתו של אברהם"
"תסתכל לי בעינים, תסתכל עלי, כל מה שעובר עליך, גם עובר עלי. רק נולדת אתמול, והפחד הגדול, של לצאת אל העולם, אל האושר המושלם, ואני עומד בצד כואב כואב, ולוחש לך תפילה תפילה בלב / אני בא אליך כמו תינוק, מסתיר את הדמעות, אומר לך יש עוד תקוות, מחר יהיה עוד טוב , בא אליך כמו תינוק, מלא באהבה ,ויודע ש-הבכי עוד לא תם, בבריתו של אברהם / תחבק אותי חזק, בוא תחבק אותי, אם אתה בוכה, אז גם אני בוכה איתי, לא תופס את המצב, הכאב כבר לא נחשב, ואתה חסר אונים, קטן ומבוהל, ואם יכולתי שהכל כבר יגמר
לעשות שלא תסבול ילדי יותר".