23:30 בלילה במועדון ה"פלאש-בק" באיזור התעשיה של רעננה. תכולה מקסימאלית של המקום: 165 איש. תכולה נוכחית: כ-50 בליינים, כעשרה אמנים ועוד כ-30 אנשי תקשורת שבאו לסקר את האירוע הגרנדיוזי - מופע הוקרה למרגול צנעני, ששוחררה למעצר בית.

"מה שמעצבן זה השמחה לאידה של מרגול"

האוירה לוהטת. הדיג'יי נותן בדאנס, צעירים וצעירות שיצאו לבלות מקפצים ברחבת הריקודים, מבוגרים יותר סביב השולחנות העמוסים באלכוהול. אנשי התקשורת מקפצים מליאור פרחי לפיני חדד, משימי רון למארגן האירוע נדב צברי ('צברי', הוא מדגיש, ולא 'צוברי'). בקהל נמצאים גם ראם כהן מ"כוכב נולד 7", שכבר הפסיק לשיר ועבר לאחורי הקלעים של התעשייה, כולל תוכנית רדיו, והזמר אביחי מליחי, לשעבר נגן של מרגול, שמסתגרת בביתה שבאזור. מעניין מה שגיב טיירי היה חושב על כל זה.

ברבע לחצות עולים לבמה ליאור פרחי ומורן כרמל (אל תתבלבלו עם כרמל גבריאלוב). פרחי מסביר מה כולם עושים כאן ומציג את כרמל שפוצחת בלהיט משלה. אחריה יעלה פיני חדד ויקדיש למרגול את הלהיטים "ילדה רעה" ו"לא לבד", כולל השורה האולטימטיבית: "במרום יש רק אחד, עלינו ישמור תמיד לעד". שנייה לפני שהוא עולה לבמה מספיק חדד לומר: "כואב לי הלב על מרגול, באמת כואב הלב. אני מכיר אותה המון שנים ועבדנו הרבה יחד. היא אישה מאוד שמחה שכרגע מרגישה לא טוב ואני רוצה לחזק אותה, לתת לה כוחות".

ערב למרגול (צילום: שרון רביבו)
"במרום יש רק אחד, על מרגול ישמור תמיד לעד". פיני חדד | צילום: שרון רביבו

אחרי שהמנחה טעה בשמו וקרא לו בטעות "סער בדישי", אומר הסטנדאפיסט שאולי בדישי ברצינות על הבמה: "מה שמעצבן אותי זה השמחה לאיד של כל כך הרבה אנשים במדינה שאהבו לראות את מרגול נופלת. אני תימני מרחובות ואצלנו התימנים יש אחווה, אנחנו כמו משפחה אחת גדולה".

חופני: "כל המוזיקה המזרחית היא משפחה אחת גדולה"

"כל המוזיקה המזרחית היא משפחה אחת גדולה", אומר בכניסה למועדון הזמר והמנחה חופני כהן (אחיו של יזהר כהן ובנו של סולימן הגדול). "מי שבא בא ומי שלא בא לא בא. אני הולך להקדיש למרגול את השיר שלי 'כסאח' מהסרט 'כסאח'. יש בו את כל האלמנטים שהיא אוהבת: סלסול ומאהוול תימני".

מרבית המרואיינים חוזרים על המנטרה: "באנו לחזק את מרגול, לא להזדהות עם מעשיה. אנחנו לא שופטים אותה לכאן או לכאן, רק רוצים שהיא תרגיש טוב ושיעלה לה חיוך על הפנים, שתדע שזוכרים אותה ואוהבים אותה כזמרת גדולה שתרמה רבות למוזיקה ולתרבות הישראלית, אחרי שבמשך שבועיים התקשורת רמסה אותה".

ערב למרגול (צילום: שרון רביבו)
התנדב מיוזמתו להגיע ולשיר את "ואיך שלא". אריאל זילבר | צילום: שרון רביבו

אריאל זילבר, הכי לא קשור בארץ, עולה לבמה לתת את "ואיך שלא", שנכתב על אשתו (במשך שנים היתה שמועה שנכתב על הכלבה שלו, אבל זה לא נכון). הקהל במועדון לא מבין מאיפה נפל עליו ה"חייזר" החרדי המבוגר עם הזקן הלבן ששר שיר אהבה בסגנון בלדה, באמצע הכפיים והבלגן. אבל נותנים לו כבוד, בכל זאת האיש התנדב להופיע ויזם את הגעתו בעצמו. אם יש זמר שיודע איך נראה עליהום תקשורתי זה אריאל זילבר.

ליאור פרחי: "אני לא פה כדי להגן על מרגול, לא מזדהה איתה"

"הנזק הגדול למרגול כבר נעשה אבל היא אישה חזקה והרחוב איתה, האנשים בעדה, העם מאמין לה", מסביר הזמר ליאור פרחי, אחד משלושת הכוכבים של הערב. "שיגידו עלינו מה שיגידו, ואנחנו נעשה מה שאנחנו רוצים. אני לא פה כדי להגן על מרגול, אני לא מזדהה איתה, זה לא ערב הזדהות אלא ערב הוקרה. אולי מפרשות כמו מרגול ודודו טופז אנשי תרבות ומוזיקה יחשבו שוב לפנהי שהם מתערבבים עם העולם התחתון. לי יצא להופיע בפני אנשים בעלי עבר פלילי כבד ולא היו לי בעיות איתם, אבל יש הבדל בין להופיע אצלם לבין לעשות איתם עסקים".

בינתיים על הבמה כרמל גבריאלוב (לא להתבלבל עם מורן כרמל) נותנת את "עץ ירוק מפלסטיק", השיר שאסף אטדגי כתב למרגול, והקהל שר איתה. לפניה הספיקו להופיע לירן טל, שפעם עשה תרגיל לרשת ג' ובילף שאריק ברמן כתב לו שיר, ואלירן צור, זמר הבית של ה"פלאש-בק", שנותן את "סוד המזלות" של זוהר ארגוב. הכי אליפות.

ערב למרגול (צילום: שרון רביבו)
"דיברתי עם מרגול, היא בבלבול עצום". חופני כהן | צילום: שרון רביבו

בחזרה לחופני כהן, כנראה האדם המקורב ביותר אישית למרגול הערב: "הרגשתי רע מאוד בשבועיים האחרונים והייתי בהלם כמו כולם, מי לא הופתע? כולם הופתעו. אני מכיר את מרגול שנים ומי בכלל היה מאמין שיאשימו אותה בכאלה דברים. היה מבהיל איך שהתקשורת חגגה על זה וניצלה כל הזדמנות למלא עליה עמודים על גבי עמודים. אני רוצה להאמין שהיא תצא מזה ותצא אפילו מחוזקת. מרגול היא אישה חזקה ואם היא תצא זכאית היא תחזור לעצמה בגדול, היא מספיק חזקה בשביל זה".

חופני: "מרגול במצב של בלבול עצום"

-דיברת איתה?
"כן, דיברתי איתה אתמול, שאלתי לשלומה, הצעתי לה לנוח, לישון, לאכול, להתחזק. איחלתי לה לצאת מהסיפור הזה והיא הודתה לי, אמרה לי תודה. אני חושב שהיא יודעת שהערב הזה מתקיים והיא שמחה עליו. צריך להבין שהיא במצב של בלבול עצום. היא אישה בלי עבר פלילי שהכל שם היה חדש בשבילה, עוצמתי, לוחץ, אז זה קשה".

"חשוב לי לומר שאנחנו לא באים להתריס נגד אף אחד כאן. לא נגד המשטרה או הפרקליטות או השופטים. אנחנו באים בגלל ערך החברות. אנחנו חברים שלה, אנשים שאכפת להם ממנה, שרוצים להעלות לה חיוך".

ערב למרגול (צילום: שרון רביבו)
"יש זמרים שעברו תקופות קשות וחזרו מהן הרבה יותר גדולים ממה שהיו". נדב צברי, מארגן האירוע | צילום: שרון רביבו

האמרגן נדב צברי, שיזם את האירוע, אופטימי בנוגע לסיכויי הקאמבק של מרגול: "זמרים אחרים בז'אנר הים תיכוני חזרו אחרי כל מיני פרשיות ונהיו יותר גדולים ממה שהיו קודם לכן. אני לא רוצה להגיד שמות אבל אתה מבין למי אני מתכוון".

-לישי לוי למשל?
"בלי שמות, אוקי?".

המפיק נדב צברי: "אם רק היו כאלה חברים לדודו טופז"

-איפה כל הכוכבים הים תיכוניים?
"אני באתי להפיק ערב צנוע, לא נשף של כוכבים. מי שבא זה מי שהזמנתי אותו ואריאל זילבר שבא מיוזמתו. לא חשבתי שכל התקשורת תהיה פה. מרגול יודעת על הערב הזה והוא חיזק את רוחה. ההחלטה לקיים אותו נפלה בהארכת המעצר השלישית. דיברתי עם עורך הדין שלה והיא יודעת שיש אנשים שכן אוהבים ותומכים בה. זה היה אמור להיות אירוע אינטימי של אלה שאוהבים אותה, אחרי ששמו אותה במקום הכי נמוך".

-אתה לא חושש מאיזה כתם שידבק בך?
"אם הייתי פוחד לא הייתי פה. חשבתי שזה נכון והרגשתי שלם. אני איש ישר ואין לי שום כתם. המסר שלנו הוא חברות, יש חברות בעולם. חשוב לנו שמרגול תדע שתומכים בה. אולי אם היו כאלה חברים לדודו טופז שהיו תומכים בו בזמן אמת הוא לא היה עושה את מה שעשה. היו צריכים להגיד לו 'טמבל, מה עשית?' ולא לתת לו ליפול".