יוסי גיספן מדבר על השיר "מי שמאמין"
אותו זה לא מצחיק. יוסי גיספן

הפזמונאי יוסי גיספן, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010 ושופט בתוכנית "אייל גולן קורא לך", שיצר עשרות להיטים במוסיקה הים תיכונית, נדהם היום לראות באינטרנט את ה"גיספנומטור". מדובר באפליקציית מחשב, אותה יצר הבלוגר גידי ויגו, אשר על פי כמה נוסחאות מערבבת מילים משירים קיימים של יוסי גיספן ויוצרת מהם שירים חדשים. ויגו מכנה את התוכנה: "מחבר להיטים מזרחי אוטומטי".

לחיצה על כפתור האפליקצייה יוצרת בכל פעם טקסט חדש של שיר, כשהאפשרויות ליצירת שירים הן כמעט אינסופיות. מרבית הטקסטים שנוצרים באמצעות האפליקציה מגוחכים, ורק מעטים מהם יכולים להיחשב איכשהו סוג של "שיר". אל הטקסטים שיוצרת האפליקציה נוסף בכל פעם קרדיט ללחן "עממי", "יווני", "תורכי", "בולגרי", "תורכי עממי", "מקורות", "לבנוני עממי" וכו'.

בבלוג שלו כותב ויגו: "יהההה!!! תנו בכפיים לפרוייקט החדש שלי - הגיספנומטור. השם שלו די מרמז על מה שהוא עושה. הגיספנומטור הוא אפליקציית ווב קטנה שמייצרת מילים לשירים מזרחיים, בעיקר בהשראת המלך של הז’אנר – התמלילן יוסי גיספן. אז תיכנסו, תלחצו על הכפתור שמרענן את השיר ותהנו מאינסוף שירים ושתפו אותם עם החברים שלכם בפייסבוק.

"חפרתי במילים של השירים של גיספן, ודליתי את השורות, המילים והמטאפורות המתאימות"

"קצת על העבודה על הגיספנומטור - הרעיון עלה לי השבוע, ומיד התחלתי בעבודה. יצרתי כמה תבניות של שירים, שנראות בערך ככה: אני A, ואת B, אלוהים C".

אין תמונה
הגיספנומטור. צילום מסך מהבלוג של גידי ויגו

"אח”כ חפרתי וחפרתי במילים של השירים של גיספן, ודליתי את השורות, המילים והמטאפורות המתאימות. יצרתי בנק של אפשרויות לכל משתנה, וזהו בגדול... עכשיו יש בגיספנומטור 5 תבניות שונות של שירים, ובכל אחת בערך 10 משתנים, ובכל משתנה יש בין 10 ל-60 ערכים. בקיצור, זה יוצא המון המון המון אפשרויות... כן, הגיספנומטור קצת צוחק על שירים מזרחיים בכלל ויוסי גיספן בפרט".

ה"גיספנומטור" של ויגו עשוי להתפרש כחלק מה"עליהום" שמתנהל לאחרונה נגד המוזיקה הים תיכונית, במסגרתו הותקף הז'אנר והותקפו היוצרים והזמרים שבו על ידי שורת אמנים, כמו יהורם גאון, אריק איינשטיין, מתי כספי ואפילו חברי משינה.

גיספן מגיב: "עורך הדין שלי יבדוק את הנושא"

יוסי גיספן, שכבר זכה לפרודיה של התוכנית "ארץ נהדרת" על יכולות הכתיבה הפזמונאית שלו בכמה מערכונים, בהם שוחקה דמותו על ידי אסי כהן, צוחק הרבה פחות מההמצאה של גידי ויגו. "אני לא מגיב לעניין, ומעביר את הטיפול לעורך הדין שלי", אומר היום גיספן ל-mako, "עורך הדין שלי יבדוק את ההיבטים המשפטיים של הנושא".

-בגלל השימוש במילות השירים שלך ובשם שלך?
"גם, אבל אני מנוע מלהגיב כרגע, שיהיה לכולם חג שמח".

גידי ויגו מגיב: "זה נעשה מתוך שעשוע בלי כוונה לפגוע בגיספן. אין לו סיבה להתעצבן כל כך, אפילו פרגנתי ושמתי לינק לשיר שלו, אין לי בעיה עם השירים שלו, יש לו כאלה שאני אוהב וכאלה שלא. הכל ברוח טובה, הוא יכול לקחת את זה יותר בקלות".

>> על מי אתי ביטון מאיימת באקדח?