הפרויקט של רביבו פרומו (צילום: יובל שי)
לוהטים. "הפרויקט של רביבו" | צילום: יובל שי

"הפרויקט של רביבו" הוא אחת התופעות הכי לוהטת הקיץ במוזיקה הים תיכונית, אם לא הלוהטת שבהן. האלבום של הפרויקט, שיצא לפני כחודש, נמכר עד כה בכ-8000 עותקים - מספר גבוה מאוד עבור מיזם שהחל ביו טיוב, שלא משודרים ממנו סינגלים בתחנות הרדיו הגדולות ושכולל בעיקר מחרוזות ארוכות של להיטים נוסטלגיים.

במקביל, ואחרי שכבשו את מיטב המועדונים של המוזיקה המזרחית בארץ, מגיעים אנשי הפרויקט - המפיק המוזיקלי רביב רם בן מנחם, אחיו הזמר ניר בן מנחם והזמר אלירן צור, להופעות גדולות עם קופת כרטיסים פתוחה. להופעה שלהם במוצאי שבת הקרובה ברידינג 3 בנמל תל אביב אזלו כל 800 הכרטיסים שיצאו למכירה. להופעה שנקבעה להם ב-13 בספטמבר בהאנגר 11, בה יארחו זמרים מהשורה הראשונה, נרכשו כבר כאלף כרטיסים, ללא פרסום או יחסי ציבור.

"אני מזמין להאנגר את כל הזמרים מהז'אנר"

אין תמונה
"מה עוד אני יכול לבקש?" רביב רם בן מנחם

-רביב רם בן מנחם, אתם בוערים הקיץ.
"אני מתרגש מזה שהאלבום יצא ומתרגש מההופעות. באנו משום מקום, כמו שנאמר, וזה פתאום קורה. נולד ילד בלי זרע של אבא ואמא וזה כיף לא נורמלי. האנגר זה אירוע יוקרתי, ציון דרך, לא כל אחד עושה אותו. זה כיף ואנחנו הולכים לעשות משהו יפה. רוצים משהו המוני אז יקבלו משהו המוני. נביא אמנים אורחים ואת כל התקשורת. בהתחלה זה היה רידינג וכולו סולד אאוט אז פתחנו את ההאנגר. נביא תפאורה כמו שרואים בסרטונים שלנו ברשת כדי שיהיה לזה את המראה והתחושה, אווירה ותפאורה, כאילו אנשים אצלנו בסלון הביתי. יהיו שירים שיבצעו שני הזמרים, אחי ניר ואלירן צור ויהיו קטעי קישור שאני אעביר".

-אילו אמנים יתארחו?
"נזמין את כולם, ומי שרוצה יגיע. זה יום חמישי, יום של הופעות, אז לך תדע. אני מזמין את חיים משה, דודו אהרון, משה פרץ, ועוד זמרים, מהקטן עד הגדול. נעשה שיתופי פעולה עם חלק מהם, אבל כל האמנים שאני מכיר יוזמנו להתארח בסלון הפרטי שלנו".

-אתה תתן רק קטעי קישור או גם תנגן?
"אני לא אמור להופיע. הפאזה של נגינה על במה חלפה מבחינתי. אני מתקדם למקום קצת יותר ממוסד. יש נגנים שינגנו. אני אהיה על הבמה ואנחה את האירוע. אני לא שמעון פרנס או ירון אילן, אבל אני אנהל עם ניר ואלירן מעין 'סמול טוק' שבו נספר על החיבורים שלנו הפרטיים לשירים שהם ישירו, כאילו באו אלי כל הג'מעה הביתה ביום חמישי. וניר ואלירן ישירו את הקסם של הנוסטלגיה עם גרונות שמזכירים את האוירה של פעם ומובילים למשהו טוב. בתחושה שלי אנחנו חושפים כאן באינטמייות את השירים והתרבות שגדלנו עליהם. המהות והתכלית תבוא לידי ביטוי בחוייה הכוללת - השירים, הזמרים, התפאורה, האווירה הסיפורים.

-שמונת אלפים עותקים זה המון.
"האלבום זה עניין מאוד מרגש, לא האמנו שיהיה ככה. הכנסנו חבילה של 50 שירים בדיסק אחד ויש הפתעה במכירת הדיסקים. מה גורם לקהל לקנות אותנו אני לא יודע. אולי הם רוצים שיהיה להם את זה באוטו. בעידן הצריבות זה מפתיע אותנו, מטריף אותנו. אמרו לנו שלא היה דבר כזה הרבה זמן בתקופה שלא מוכרים פלסטיקים, גם המפיצים שלנו 'פליי רקורדס' לא יודעים לפרש את התופעה. לדעתי מכרנו מוצר טוב וטעים. שמע, זה שפת האם שלי, משהו פשוט ונחמד ויפה. יש כאלה שנחשפים לזה לראשונה ויש כאלה שזה חזר להם אחרי 30 ו-40 שנה. קורה בפרויקט הזה משהו קסום שגורם לרכוש דיסק של 50 שירים ב-50 שקלים וזה מחמיא מאוד. בתקופה של 2012 הרי לא קונים דיסקים וזה לא אייל גולן שמוכר אוטומטית. זה פרויקט מוזיקה נוסטלגית נטו בלי מניירות וקפריזות של להראות איזה גדול יש לנו. אני יכול לברך שקורה לנו משהו מאוד יפה, מדהים. גורם לי ולניר ולאלירן להסתכל לשמיים ולהודות לבורא עולם שמלטף אותנו בתקופה הזו".

"מאווירה של תימנים זה מתחבר לכל העדות"

-נוצר בפרויקט חיבור בין עדות, זה לא רק התימנים.
"נכון, בהתחלה היתה אוירה של תימנים, אבל במחרוזות היותר מאוחרות שנכנסו לפרויקט הכנסנו רענון עדתי וזה קיבץ את כל עדות המזרח - מרוקאים, עיראקים, טריפוליטאים, תוניסאים, חלבים, מסרים, טורקים, יוונים, קווקזים, בולגרים, בוכרים, מה שאתה רוצה, ואפילו כאלה שלא שמעו בכלל, שהיה להם טעים באוזן. גדלנו על זמרים בגוונים מסוימים, לאו דווקא תימנים. השירים הראשונים בפרויקט היו החלטה שלי, בהמשך גם האחרים נזכרו בשירים שגדלו עליהם. אני גדלתי על יהורם גאון וצביקה פיק לא פחות מחיים משה ושימי תבורי, אז יש גם את  'שושנת פלאים', 'הכניסיני' ואחרי זה ג'קי מקייטן ו'אהוב ליבי' שסגרתי מעגל איתו. אני מאושר ששמעתי הרבה מאוד דברים שסימלו את הילדות שלי. 'שושנת פלאים' ברומבה אתנית? למה לא. זה מבחינתי טאץ' נכון, ו'חנהל'ה התבלהלה' ושיר של זוהר ארגוב, זה הכל עממי-ישראלי, מסמל נוסטלגיה, ולא רק ים תיכוני.

-אתם כבר חושבים על החלק הבא של הפרויקט?
"בוודאי. פנינו כבר מועדות לאלבום השני עם שירים מגוונים לא פחות וזו התרגשות גדולה, נהיה מפעל חיים, אנשים מחכים לדבר הזה. אנחנו מקבלים מאות פניות עם הצעות לשיריים. אנשים מזכירים לנו שירים ששכחנו ומבקשים שנבצע אותם. אנחנו כבר מלאים ברעיונות לאלבום הבא ומשתדלים לגשת באהבה לחומרים. אחרי כאלה תגובות ואחרי שכבר מכרנו אלף כרטיסים להאנגר בלי שום פרסום ויש עוד חודש, מה אני יכול לבקש יותר? הקהל בא לפרגן וצריכים לחבק אותו".