שרית אביטן פרומו (צילום: מיגל מור)
"כמה שיותר זמרות זה יותר טוב. יש הרבה מועדונים, יש הרבה שמחות, שיקחו את מי שרוצים". שרית אביטן | צילום: מיגל מור

בסוף ינואר 2011 עלה כאן ב-mako בהשמעת בכורה השיר "אני שלך" של זמרת אלמונית בשם שרית אביטן, הרכש החדש לבית "רוברטו מיוזיק" של רוברטו בן-שושן, המפיק שלפני כמה שנים הזניק את מאיה בוסקילה מאנונימיות למעמד של "זמרת השנה". ההיסטריה התחילה ואביטן, שהחלה את הקריירה כזמרת מועדונים צעירה ורעננה, המשיכה אותה ככוכבת של סינגלים וקליפים, עם הקליפ של "אני שלך", הלהיט השני "נשמעת לליבי" ושיר הנושא של האלבום שלה שהוא גם הלהיט הכי גדול עד כה, "סטייל מיוחד".

כאשר ניגשנו לסכם את השנה בתחום המעניין ביותר בז'אנר המזרחי, תחום הזמרות הצעירות, נכנס רוברטו חזיתית במורן מזור ואתי ביטון, קבע שהן "לא זמרות מזרחיות" והצהיר ש"שאין בארץ זמרת מזרחית אמיתית כמו שרית אביטן".

עד שזה יקרה, מוציאה שרית אביטן את השיר החדש "אתה מס' 1", שיר קצבי שהסגנון שלו מזכיר יותר מהכל את זה של קובי פרץ. "אנחנו עדיין עובדים על האלבום וכרגע אני מחפשת שירים חדשים", אומרת שרית אביטן. "האלבום אמור לצאת בחודשים הקרובים, אין כרגע תאריך מדויק. אנחנו מקבלים חומרים חדשים וברגע שמתקבל שיר חדש הכל משתנה מרגע לרגע. אני עובדת קשה, מקליטה עכשיו את השיר החמישי שלי".

"אני מפרגנת למתחרות, זה לא עולה כסף"

-לא רק את עובדת קשה, גם המתחרות שלך.
"אני שמחה שנוספו עוד זמרות לז'אנר המזרחי. מבחינתי זה דבר מאוד טוב ואני מפרגנת לכולן, זה לא עולה כסף. בעיני יש מקום לכולן. כמה שיותר זמרות זה יותר טוב. יש הרבה מועדונים, יש הרבה שמחות, שיקחו את מי שרוצים".

-רוברטו אמר שאת זמרת מזרחית אמיתית ואחרות לא.
"אני זמרת מזרחית ששרה מהנשמה וכל אחת זה מה שהיא מייצגת".

-את מכירה אישית מישהי?
"את אתי ביטון שהיא זמרת מדהימה ואת שני יצהרי. פגשתי אותן ביום הולדת של ירון סיאני מרדיו דרום. לא דיברנו הרבה, אבל התרשמתי מהן לטובה. אתי בחורה נחמדה וזמרת מאוד חמודה".

שרית אביטן פרומו (צילום: מיגל מור)
"לוקח לי שעתיים להתארגן לפני הופעה. אני קונה בעצמי שמלות, מחליטה מה ללבוש ועם זה אני עולה לבמה" | צילום: מיגל מור

שרית אביטן היא אשדודית, בת 19, שרק עכשיו סיימה את כיתה יב' והתגלתה בערך כמו שגילו את ג'סטין ביבר. היא הקליטה גרסת כיסוי ל'יום אחד תבקשי' של שיר לוי והעלתה אותה ליו טיוב. רוברטו שמע אותה שם והחליט להחתים אותה. כשמסכמים את מספרי הצפיות של כל העותקים לביצוע של אביטן לשיר ביו טיוב מגיעים בקלות לכ-600 אלף צפיות, מה שמעיד יותר מכל על הכוח שלה במה שמוכנה "השטח".

"אני שרה מגיל ארבע", היא אומרת. "אהבתי לשיר מגיל קטן, שרתי בשולחן השבת ובתחרויות. תמיד זה היה אצלי במקום הראשון. הייתי שנה בלהקה ייצוגית באשדוד שם השתפשפתי הופעתי מול קהל. ידעתי שיש לי כישרון, אבל לא ידעתי איך לנצל אותו. שמעתי את 'יום אחד תבקשי' ומנהל הלהקה הקליט אותי שרה אותו והוא יצא ממני בהמון רגש. הגעתי לרוברטו דרך השיר אחרי שחברה המליצה נלו והוא כנס לקישור והתלהב והדרך לחוזה אצלו היתה מאוד קצרה משם".

"אני מופיעה פעמיים-שלוש בשבוע במועדונים"

"מאז שאני עם רוברטו אני מופיעה בכל רחבי הארץ, בהמון מועדונים, בערך פעמיים-שלוש בשבוע, הופעות של משהו כמו עשרים דקות עד חצי שעה של שבעה שירים. אני שרה את 'בן של מלך' של מידד טסה ואת השירים שלי. לפני שבועיים הייתי באילת, לפני זה בהיכל התרבות בקרית שמונה, התארחתי אצל נאור אורמיה והיתה לי הופעה טובה במועדון בתל אביב.

-איך הולכת הופעה במועדון?
"לפני הופעה אני מתקלחת ועושה חימום לקול. לוקח לי שעתיים להתארגן לפני יציאה להופעה. אני מחליטה מה ללבוש ועם זה אני עולה לבמה. אני קונה בעצמי בגדים לפני הופעה, קונה המון שמלות, זה העיקר. אני עולה לבמה סביבות אחת וחצי-שתיים בלילה. אין לי בעיה עם השעות האלה, מסתדרים, זה החיים, זה המקצוע ואם זה דבר שאתה רוצה אותו, אז לא משנה מה השעה, רק ללכת בעקבות החלום. בימים אני נחה לקראת ההופעה הבאה ואני נפגשת עם אנשים. גם התחלתי לכתוב שירים, הרבה כתבתי ולא כל כך התעמקתי עד היום. זה הזמן להוציא את הכישרון שלי מהמגירה. אולי ייצאו שירים שאני כתבתי כסינגלים".

עדיין לא סגורה ב"לה לה לנד"

 -יש רקע מוזיקלי במשפחה?
"אמא שלי, אליס אביטן, היתה זמרת כשעוד קראו לה אליס לוי, ששרה במרוקאית כשהיתה צעירה. היא התחתנה בגיל צעיר, 17 וחצי, התרכזה בבית ובילדים ותמיד אני אומרת לה שאני ממשיכה את הדרך שלה. היא כבר בת 50, סייעת בגן ילדים ואבא שלי, שעבד ב'אגן כימיקלים' באשדוד יצא לפנסיה מוקדמת, הוא בן 58. יש לי שני אחים גדולים, אני ואחות קטנה ואחי הגדול הוא פייטן. גדלתי על שרית חדד, זהבה בן, אייל גולן, דודו אהרון, משה פרץ. אני זוכרת שקנו לי דיסקים של אייל גולן כשהייתי קטנה".

זהבה בן השקה (צילום: שרון רביבו)
"זהבה בן השפיעה עלי הכי הרבה, היא מרגשת אותי" | צילום: שרון רביבו

-מי הכי השפיע עליך?
"אני חושבת שזהבה בן השפיעה על השירה שלי. היא בשבילי מודל לחיקוי בגלל כל הדרך הקשה שהיא עברה עד ההצלחה. היא עושה לי צמרמורת בכל הגוף ואני מאוד אוהבת אותה כזמרת".

-כמוה את רוצה להיות ב"חי בלה לה לנד"?
"אני כרגע לא יודעת על זה שום דבר. אני כרגע לא סגורה. הלוואי, זה חלום של כל אחד".

-למה לא ניסיתי ללכת לכוכב נולד?
"לא יודעת, לא חשבתי על כלום. הייתי בלהקת 'מרקם' הייצוגית כאן באשדוד ולא האמנתי בקיצורי דרך, האמנתי ששום דבר לא בא בקלות. ההורים שלי עבדו קשה כל החיים בשביל החלומות שלנו. רוברטו בא אלי כמתנה משמים. אני מאמינה בדרך הקשה".

-את בת 19, למה לא הלכת ללהקה צבאית?
"לא יודעת. לא חשבתי בכלל על האופציה של ללכת ללהקה צבאית".

שרית אביטן פרומו (צילום: מיגל מור)
היה לי חבר לפני שנה וקצת, יצאנו 4 חודשים. מאז לא היה לי אף אחד, אבל תמיד מתחילים איתי". שרית אביטן | צילום: מיגל מור

-ואיפה תשרתי?
"בקרוב אני מתחילה שירות לאומי במוסד חינוכי בשם 'מעש' לאנשים עם מוגבלויות. אני הולכת לעזור להם, להסיע אותם, לתת להם אוכל, להיות להם אוזן קשבת. לתת מעצמי, שזו מצווה גדולה ואני הכי מאושרת, יותר מזה לא יכולתי לבקש. זה אמור להתחיל בחודשים הקרובים. זה יהיה בין שנה לשנתיים, במקום צבא. אני חושבת שאני יכולה לתת מעצמי יותר לקהילה בשירות לאומי, מלהיות פקידה בצבא. לעזור במוסד חינוך זה מצווה ואני שואפת להגיע רק לשם. כשאמרו לי על האופציה של המוסד החינוכי חשבתי רק על זה".

"אם הייתי מכוערת ומגעילה אולי עדיין הקהל היה מתחבר לקול שלי"

-מהן השאיפות הכי גדולות שלך?
"להצליח, לעשות את מה שאני אוהבת, שהקהל יתחבר ויאהב את השירים שלי כמו עד עכשיו. כשאני רואה אותם עוצמים עיניים ושרים את השירים שלי זה הכי ממלא אותי ומספק אותי. אני רוצה בעזרת השם למלא את ההיכלים הכי גדולים בישראל".

-עד כמה המראה החיצוני שלך קריטי כדי שתגיעי לשם?
"זה פלוס, אבל חשוב לי שישימו לב לזה שאני זמרת לפני החיצוניות. אני חושבת שההופעה החיצונית שלי נותנת פלוס, אבל זה לא הכל בחיים. אם הייתי מכוערת ומגעילה אולי עדיין הקהל היה מתחבר לקול שלי, זה כבר תלוי בהם.אם אראה זמרת שלא נראית טוב כמוני ואני אתחבר לקול שלה אני אשמע אותה. לא שופטת לפי המראה החיצוני".

"בחיים אני לא אסכים להצטלם בעירום"

-קמפיינים של דוגמנות יתאימו לך?
"למה לא. לא מתנגדת. הייתי רוצה לפרסם איפור ובגדים. אבל בחיים אני לא אסכים להצטלם בעירום. זו צניעות שבאה מהבית. ההורים לימדו אותי לשמור על הכבוד. מבחינת טקסטים אני אקליט רק מה שמתאים לי".

-ויש חבר שיתמוך ויאהב?
"כרגע אין לי חבר. כרגע אני עדיין קטנטנה בת 19 ומעדיפה לשים את הראש שלי רק במוזיקה. אני חושבת שהאהבה תבוא לי עם הזמן. היה לי חבר מזמן, לפני שנה וקצת, היינו יחד ארבעה חודשים. מאז לא יצאתי עם אף אחד. תמיד מתחילים איתי, אבל אני לא יודעת. כל דבר בא עם הזמן. אני לא יודעת מתי זה יקרה. אולי השבוע אני אכיר את נסיך חלומותיי".

-יש סיכוי שתצאי עם מעריץ שלך?
"אין לי מושג, זו שאלה קשה, אני לא יכולה לחשוב על זה כרגע".

>> אייל גולן מוביל את מצעד ההשמעות השבועי

>> מרגול תופיע במסיבת גייז של "אריסה"