מאיה פרחאן קליפ
מאיה פרחאן בקליפ "בעלי" | צילום: HSV

הזמרת מאיה פרחאן, התגלית החדשה והמוכשרת של המוזיקה המזרחית, נחשפה לראשונה בשיר ובקליפ "נשרפים מאהבה", שכבר החל לעורר גלים בז'אנר הים תיכוני. כעת מוציאה פרחאן בהשמעת בכורה מיוחדת את שירה השני "בעלי" וחושפת את זהותה האמיתית. מתברר שפרחאן בת ה-17, בת טיפוחיו של המפיק והיוצר הנרי, היא נערה בדואית מכפר ואדי חמאם שבגליל, ליד טבריה. השם שלה, מאיה פרחאן, הוא שמה המקורי והאמיתי, כך היא מצהירה, וכיוון שמדובר בשם שמתאים גם ליהודייה, עשוי להיווצר בלבול, ממנו היא מבקשת להימנע. פרחאן היא לא היחידה מבני משפחתה שנושאת שם שנחשב לישראלי-יהודי - יש לה אח בשם תום ואח בשם אמנון, שניהם, כאמור בדואים מהגליל.

כאשר ביקשנו לראיין את מאיה פרחאן נתקלנו בקשיים טכניים - הקליטה של טלפונים בכפר מגוריה בעייתית מאוד והשיחה עמה התנתקה כמה פעמים. בנוסף, פרחאן הצעירה והנרגשת, רק בת 17, לא שולטת מספיק בעברית ברמה שמאפשרת לה להשיב לשאלות. המנהלים שלה כבר סידרו לה מורה פרטית לעברית אותו היא פוגשת ארבע פעמים בשבוע, אבל בינתיים התייצב במקומה לראיון היוצר והמפיק הנרי (אלי מזרחי), שמוכר בעשור האחרון מעבודתו עם שלל אמנים - הבולטת ביניהם שרית חדד, ומהצמד "הנרי וניקה".

-הנרי, איפה מצאת את מאיה פרחאן?
"הכי סיפור הכי סינדרלה. היינו בבית חולים, אני ואדיר שמנהל את מאיה יחד איתי. שמענו מהחדר שלידינו קול של מישהי שרה וזה נשמע קול של אישה בוגרת. נכנס לחדר הסמוך ואני רואה ילדה בת 17 ליד המיטה של אמא שלה, שרה והקול לא מתאים לפרצוף. ביקשתי שנארגן מפגש עם ההורים. היא היתה אז בת 16 וקצת, לקח חודשיים-שלושה עד שהם באו לדבר איתנו, עם עם עורך דין. זו היתה הפעם הראשונה שלה בחיים שהיא היתה בתל אביב, הילדה לא יצאה מטבריה עד אז".

-והחתמתם אותה.
"כן, ומאז אני בן בית אצלם בכפר, והיא באה לתל אביב להקלטות עם אחותה או אמא שלה. זו משפחה מתקדמת, חמה ותומכת, אבא שלה התקשר אחרי הסינגל הראשון ואמר שהוא סומך עלי, שטוב שאני משקיע בבת שלו, שהוא בטוח שאני אקח אותה למקום טוב ושהוא נותן את ברכתו. אני מרגיש כלפיה שהיא אחותי הקטנה ושאני שומר עליה. בעיני היא יהלום לא מלוטש".

מאיה פרחאן, עומר אדם, הנרי
"היא כמו עומר אדם - בת 17 ששרה כמו מבוגרת". מאיה פרחאן עם עומר אדם והנרי | צילום: HSV

-יש לה ניסיון קודם כזמרת?
"היא השתתפה בתחרות ה'ערביזיון' במגזר הערבי, וזכתה מקום שני כי תמיד גבר זוכה ראשון. זה נודע לי רק בדיעבד אחרי שחתמתי איתה וזה רק חיזק אצלי את ההכרה שעל כישרון כזה לא מוותרים. היא גם מצחיקה אותי ברמות. יש לה הבעות פנים שאתה מתעלף מהן. המנטליות שלה קצת אחרת, הכל חדש לה, הכל לא מובן מאליו".

-מה מיוחד בה?
"היא מביאה לדעתי צבע שלא היה פה הרבה זמן, שלא שמענו הרבה זמן, עם החום והחיספוס. ולדעתי זה רק רבע מהקרחון, עוד לא שמעו ממנה כלום, לא בסינגל הקודם ולא בזה, אני מכין לה מלא הפתעות. באמת שלא שמעתי הרבה זמן כזה קול. מבחינתי היא כמו עומר אדם, בת 17 שנשמעת מבוגרת ובטוחה בעצמה, וזה הדבר האמיתי בעיני. יש שם אינטואיציה רגשית בשירה שעוברת, ואין ספק שהיא מרגשת".

-לא קצת מוזר שבת 17 שרה שיר בשם "בעלי"?
"להפך, לשם כיוונו. זה שיר על נערה צעירה ששואלת עצה מדודה שלה על חיי נישואין, והדודה אומרת לה 'זה בעלי', במקום להגיד לה להיות נשואה ונאמנה ולחנך את הילדים היא אומרת לה 'לכי לבעלי'".

מאיה פרחאן קליפ
מאיה פרחאן בקליפ "בעלי" | צילום: HSV

-בשיר הזה לעומת הקודם המבטא שלה מאוד בולט.
"הוא יותר מזרחי אולי, והאסליות יוצאת החוצה. זה לא משהו שאני הולך ליישר או לשתק . ההפך, היא מביאה אותנטיות. את הקליפ של 'בעלי' צילמנו אצלה בכפר, בין היתר בחתונה, ייצא קליפ מדליק לאללה".

-המשבצת קצת תפוסה על ידי נסרין קדרי.
"מאיה היא בדואית, והיא לא הולכת לתחרות ראש בראש מול נסרין. נסרין היא זמרת ענקית עם איכויות מדהימות, ויש מקום לכולן. מיה רק בת 17, היא מביאה משהו יותר קליל, היא עדיין מתעצבת, גם באוזניי הקהל. בעיני מדהים יהיה לראות אותה מתפתחת. ניסיתי להעביר את מי שהיא גם בקליפים. היא חמודה, אתה רוצה לחבק אותה ולסמפט אותה. אני מאמין שעוד שיר ועוד שיר ובסוף יצליחו להזדהות איתה ועם הקול שלה. אני לא מחכה לקבלות - אני מוציא לה שירים ברצף, ברמת האמנות אני איתה ביחד".

-משהו ב"בעלי" מזכיר שירים שיצרת עבור שרית חדד.
"הכתיבה שלי היא הכתיבה שלי, אני כותב לשרית עשר שנים, אז משהו בי נטבע בה - וההפך, אולי שרית השפיעה על הכתיבה שלי.

-אתה מביא את מאיה להופעה במצעד הגאווה, מים די עמוקים.
"מאיה תתארח בסט שלי במצעד הגאווה מול עשרות אלפים שיהיו שם. היא תפתח את הסט שיהיה כולו בניחוח ים תיכוני. אני חושב שיש לה ביטחון ואני מאמין בלזרוק אותה למים. ראינו אותה כבר מופיעה והיא תהיה בסדר".

-נסרין מופיעה בעיקר ליהודים.
"אנחנו לא מכוונים למגזר כלשהו - נלך לאן שיזמינו. אלה שירים שמחים שמתאימים לחפלות ונופיע אצל כולם".

-קיווית שהשיר הראשון "נשרפים מאהבה" יצליח יותר?
"אני מאוד מרוצה, גם מהביקורות, קראו לה 'הפתעה מרעננת'. ביו טיוב הכל זה צפיות אמיתיות, כי אני חייב לראות את האמת מול העיניים, אני לא אוהב אשליות. אין פה קמפיין לעשות ממנה כוכבת בין לילה. היא תגדל על הקהל והקהל עליה. אני אוהב שמכירים הרבה אופנים במישהו בצורה הדרגתית. לא צריך לבוא בהצהרה גדולה ואז להתפייד. הכל לאט לאט, גם כדי לא להפסיד מיד בהתחלה. אני לא מנסה לייצר שטאנץ, אלא להביא אמת, והאמת הזאת סופה להגיע לאן שצריך".

מאיה פרחאן קליפ
מאיה פרחאן בקליפ "בעלי" | צילום: HSV

מאיה פרחאן קליפ
מתוך הקליפ "בעלי" | צילום: HSV
מאיה פרחאן קליפ
מתוך הקליפ "בעלי" | צילום: HSV
מאיה פרחאן קליפ
מתוך הקליפ "בעלי" | צילום: HSV
מאיה פרחאן קליפ
מתוך הקליפ "בעלי" | צילום: HSV