מושיק עפיה 2010 (צילום: יניר סלע)
מחפש אהבה בצ'אט. מושיק עפיה | צילום: יניר סלע

כבר שנתיים שלמושיק עפיה, 35, יש חברה צמודה בשם נטלי, 27. לא ראיתם הרבה תמונות שלה בעיתונים או קראתם עליה יותר מדי במדורי הרכילות, אבל היא שם. מה שאומר שמצד אחד עפיה עוד לא ממהר להתחתן, ומצד שני הוא כבר לא מחפש אהבה.

ובכל זאת, כי ככה זה בעולם המוזיקה, כשזמרים לא תמיד שרים בדיוק על החיים של עצמם, מוציא היום מושיק עפיה שיר חדש וקצבי בשם "אהבה בצ'אט", שכתב לו יוסי גיספן ללחן של אנדראס למברוז. המילים של הפזמון אומרות: "פותח את הפייסבוק, ומרחוק כותב לך, את השורות מתוך הלב, האהבה יוצאת / פותח את הפייסבוק, מהמציאות בורח, אני ואת באשלייה של אהבה בצ'אט".

סינגל חמישי מהאלבום, בדרך להיכל התרבות

מי שמאשים את עפיה בכך שהוא טופס כאן טרמפ על האופנה העכשווית הכי פופולרית בתחום ההיכרויות - צודק, וגם הוא עצמו לא יכחיש זאת. להפך. ומי שעושה באופן מיידי את החיבור בין "אהבה בצ'אט", לבין הלהיט הותיק של עפיה "אני לא זמין", שרכב בזמנו על שגעת הטלפונים הסלולריים שאחזה במדינה וכלל את שורת ההמשך האל-מותית "אני לא פנוי, המנוי אינו בנוי לאהבה" - רק יגרום לו לחייך, בתקווה שהשיר החדש יצליח כמו הלהיט ההוא.

"אהבה בצ'אט" יוצא כסינגל חמישי מאלבומו הבא של עפיה. קדמו לו הבלדה "מזל שיש אותך", הלהיט הקצבי "בשבילי", "שבוי בלב שלך" ו"מלאך שלי". העיתוי של יציאת "אהבה בצ'אט" הוא כמובן לא מקרי - ארבעה שבועות בדיוק לפני הופעתו של עפיה בהיכל התרבות בתל אביב ב-6 ביוני. אחרי שהקולגות שלו אייל גולן, קובי פרץ, משה פרץ, ליאור נרקיס, איציק קלה ודודו אהרון כבר יכולים להשוויץ בסמל הסטאטוס המכובד הזה, גם תורו של עפיה אוטוטו מגיע.

"רצינו גימיק, אבל איכותי"

"'אהבה בצ'אט' הוא שיר יוצא דופן כי בפזמון שלו מוזכרת המילה 'פייסבוק', אבל לא קראנו לו ככה כי לא רצינו להגזים, לא רצינו שיהפוך מיידית ל'שיר הפייסבוק', כי יש בו עניין ותוכן מעבר", אומר עפיה. "היום הפייסבוק זה כבר חלק מהחיים, מהיום-יום, כל העולם שם היום, לכן רצינו גימיק, אבל איכותי ואני שמח שנפל בחלקי שיר כזה".

-זה למעשה "לא זמין" 2.
"אני שמח שאתה שומע את זה בשיר. אם ישוו את זה ל'אני לא זמין', וזה מה שקפץ לך לראש, אז שיחקתי אותה. אז היה את עידן הפלאפונים, כשכל ילד הכי צעיר כבר היה לו טלפון סלולרי, והיום כל ילד יש לו פייסבוק".

-אתה חזק בפייסבוק?
"אני אישית לא חזק. אבל יקיר חג'ג', מנהל השיווק שלי, הוא זה שמטפל בכל האינטרנט, באתר שלי, בפייסבוק, בכל מה שבמחשב. יש לנו כבר ארבעה חשבונות בפייסבוק וזה יפה מאוד. זה אומר שאני סוג של חזק, כי כולם מלאים עד אפס מקום".

"אני מגיע להיכל התרבות באיחור"

-אילו הכנות מיוחדות אתה עושה לפני ההופעה בהיכל התרבות?
"יש לי המון חזרות החודש. לקחתי את תמיר קמחי הבמאי, כדי שיהיה גם משהו מעבר למוזיקה עצמה. אני עולה עם 20 נגנים, מתוכם שמונה כנרים ויהיה בהחלט מיוחד, זה מופע מאוד מאוד מושקע. אני לא עושה אותו למטרת רווחים, אלא להנאה נטו של הקהל שלי. חשוב לי שכל אדם באולם יהנה ואני רוצה להעניק לו חזרה את תשלום הכרטיס. לכן אני משקיע הרבה על הבמה - מסכים, רקדנים ורקדניות. המפיק המוזיקלי יהיה עמית הראל".

-אתה מרגיש שאתה כבר מוכן?
"כן כן. אני בעסק הזה למעלה מעשר שנים ויש מאחורי 12 אלבומים וברוך השם תודה לאל המון להיטים שאני יכול להנעים איתם באותו ערב במשך שעתיים. ריכזנו רשימת שירים שכל הקהל מכיר ואני מרגיש שמגיע לי להגיע להיכל. הגיע הזמן. אני מגיע באיחור אבל עדיף מאוחר מאף פעם לא. עכשיו אני יותר בשל".

-למה באיחור?
"היה מקום שאעשה את זה קודם, אולי כבר לפני חצי שנה. אבל אני בעד לעשות דברים כשאתה בשל ולהתרכז ולהיות מושקע ולא מתוך לחץ. לפני חצי שנה זה עדיין לא היה ברמה הזו, אבל כל דבר בשעתו".

אין תמונה
"הקהל בחתונות לחץ עלי שאופיע כבר בהיכל התרבות". מושיק עפיה

-כמעט כל הקולגות שלך כבר היו שם.
"אני יודע ואני מפרגן להם. תשמע, הקהל דחף אותי. אני מופיע בחתונות ואמרו לי 'יאללה, מושיק. קדחו לי, עשו לי לחץ בפייסבוק, הגיעו לחצים מכל הכיוונים. הקהל לוחץ וצריך לשמור עליו. אני מכיר פרצופים בכל המקומות. יש כאלה שמגיעים להופעות באילת וים המלח. גם באירועים פרטיים אני פוגש. הם באים כמעריצים ולוחצים על קרובי משפחה שעושים אירועים שיזמינו דווקא אותי, שזה יהיה אני. זה חלק מהלחץ, ופנו אלי מאות פעמים והרגשתי שצריך לעשות את זה. אני מופיע הרבה וזה עוד סוג של מופע, רק משודרג".

"בתקופה של זוהר היתה מוזיקה איכותית, היום השתדרגנו"

-צפית את ההצלחה של הז'אנר?
"תמיד הקהל היה איפה שהוא נמצא היום. פשוט זה סוג של הר געש שהתפוצץ ואני מברך ושמח על כך. אני מאחל בצלחה לכולם, לכל למי שעושה קיסריה ונוקיה והיכל תרבות. זה המוזיקה שלי. לא שיניתי סגנון ותמיד האמנתי. לא עברתי לפופ ואני שמח שהיום היא ממותגת. זה המקום הראוי, אנחנו בישראל, אתה יודע. פשוט שמח בזה ואני חלק מזה".

-אבל זה לא קצת יותר מדי? בסוף זה יימאס.
"אני לא יודע. כל עוד זה עובד והקהל אוהב את זה זה ימשיך. הקהל קיים הרבה זמן, אבל תקשורתית השתנו דברים לטובה. הקהל נשאר אוהב. זה לא שמי שהיה אנטי התחיל לשמוע. זה פשוט התפוצץ. בדיסקים הראשונים שלי היתה מוזיקה עצובה עם לחן טורקי ויווני והיה לזה קהל, רק בתקשורת לא. עכשיו זה בכיף".

-אז כן השתנתם. אתה, וקובי פרץ וליאור נרקיס יצאתם מה"דיכאון".
"כי יצאנו מהדיכאון. אני אוהב שירי 'דיכאון' היום כמו אז, אבל גם כזמר אי אפשר לשמח חתן וכלה עם שירים מפעם. אין שקרים ותחפושת, זו האמת. צריך לצאת מה'דיכאון'. היום יש לי בלדות נוגעות ומרגשות, וזה לא מנע ממני לעשות גם שירים קצביים ושמחים, צריך להבין שזה מה שפתח את העם למוזיקה הזו".

-יש כאלה שמתלוננים עליכם שזו לא מוזיקה כמו בתקופה של זוהר ארגוב ז"ל.
"אז אני אומר - חברים, החוקים משתנים, העולם מתקדם, משתדרג, וזה חלק ממה שקורה. אני שומע זוהר ארגוב עד היום והיו לו טקסטים ורמה שאין היום, אבל זה מה שהיה פעם, ועכשיו הכל משתדרג, גם המוזיקה. אם יש היום טיפה חוצפה בטקסטים זה עושה את העבודה. עובדה שזה עושה טוב לזמרים, לקהל, לכולם. אני לא מחפש הגדרות, זה המצב".

"אם אקבל הצעה טובה - אזמין צלמים לחתונה שלי"

-מה אתה עושה חוץ מלהיות זמר?
"לא עושה הרבה. אבל יש בי הרבה תכונות אופי שלא יודעים עליהן ולא אחלק מחמאות לעצמי. מי שמכיר אותי - יודעים שאני זה אני".

-לסיום, מתי אתה מתחתן?
"כשיגיע הזמן לא אסתיר ואספר. יש לי בת זוג כבר שנתיים שאני מאוד אוהב. שמה נטלי והיא בת 27. כשניקח צעד קדימה אני מבטיח לספר".

-גם אתה תזמין את כל התקשורת לחתונה ולחינה ולברית?
"אין לדעת. תראה, אני לא רואה בזה דבר רע. כשמישהו מפורסם מתחתן זה בדרך הטבע מושך תשומת לב ועושה רעש. גם בלי שארצה זה מושך וזה יקרה. אתה מתכוון אם אני אכניס פנימה צלמים? נראה, אם אקבל הצעות יפות אני לא מאמין שאסרב להכניס צלמים לאירוע".

>> עידן יניב במיטה עם גאלה קוגן בקליפ חדש; למה זמרים ים תיכוניים לא יוצאים מהארון; הלוק החדש של שרית חדד