ירון אילן 2010 (צילום: יוסי צבקר)
מוכן לייעץ לכם בחינם. ירון אילן | צילום: יוסי צבקר

השבוע פורסמה בשבועון "רייטינג" רשימת 50 הזמרים והזמרות הגדולים בזמר הים תיכוני בכל הזמנים. רשימה, אגב, שהעומדים מאחוריה הם ללא ספק מ"אושיות"״ הזמר הים תיכוני לתולדותיו - אנשים כמו שלמה שרף, שהגה את הלהיט "יא בן טיבוגה", ישראל אהרוני מאסטרשף ודיג'יי חובב, מיקי בוגנים (נשבע לך לא בוגד...), זוהיר בהלול - זמר קסטות ידוע, בעיקר בזכות הלהיט "ומי בעכו???", עומרי רונן העורך הראשי של רדיו תל אביב (מנגנים שם מזרחית??), וגם ידידי חגי אוזן שבעצם הוא היחידי שיודע ומכיר את התעשייה הים תיכונית.

לא שיש לי חלילה בעיה עם רשימות מצעדים או דעות מלומדות, אבל יש לי בעיה כשברשימה שבה כביכול מתיימרים להציג את 50 הזמרים והזמרות החשובים לאורך שנים - נסמכים על אנשים שכל אחד מהם ידוע ומוכר בתחומו, אבל הקשר בינם למוזיקה המזרחית הוא מקסימום מחיאות כפיים בין ביס לביס בחתונה כזאת או אחרת, או במקרה הטוב גם הם צפו במיטב תוכניות ערוץ 24 באולפן השקוף.

"דקלה ומאיה אברהם לא יודעות איך נראית הבמה של הפלקה"

שני יצהרי, השקת אירוע 2 (צילום: קובי אל)
נסחפתם לגביה. שני יצהרי | צילום: קובי אל

מדהים בעיניי איך למשל מייסדי המוזיקה וזמרים חשובים נדחקים למקומות נידחים ברשימה (עופר לוי 44)  אחרי שני יצהרי??! לא נסחפתם. עם כל הכבוד לכשרונה של שני יצהרי, שמסתכם בלהיט "יא בינתי" - הלא תמוה שזמרת ענקית כמו לינט, או אולי רינת בר, או אתי לוי, לא מצאו את דרכן לרשימה זו, אבל זמרות כמו דקלה ומאיה אברהם, שאפילו לא יודעות איך נראית הבמה של הפלקה, נמצאות שם. שלא נדבר על כך שזמרת אדירה במימדיה של אביבה אבידן (פרי גנך- איש יקר שלי- יהיה בסדר) אפילו לא שם. שומו שמיים!!!

קשה לי להתווכח אם המקום הראשון הוא באמת זוהר ארגוב או אייל גולן שבמקום השני, אבל מה שבטוח שאת המקום השלישי הייתה צריכה לאייש הזמרת שפתחה לפני כולם את שעריי היכל התרבות וקיסריה ובמקרה גם זמרת העשור - שרית חדד!!!!

משתמשים במזרחית כדי להגביר מכירות

ברור לי שאם היה מדובר באנשים שונים שמלווים את המוזיקה הזאת בצורה רצינית הסדר היה שונה לגמרי ואת עשרת המקומות הראשונים היו מעטרים שמות כמו: ג'ו עמר, דקלון, רמי דנוך (שאפילו לא ברשימה), יהודה פוליקר גליקריה וכו'.

לצערי שוב התוודעתי עד כמה התקשורת מוזרה. היום המוזיקה המזרחית היא טרנד, אז כולם ממהרים לכתוב ולקבוע מצעדים, וכל זה על מנת למלא עוד כמה עמודים ולהגביר את המכירות.

"תקראו לשלמה שרף לרשימת 50 הפדיחות בכדורגל"

אין תמונה
אפילו לא ברשימה. רמי דנוך

לאורך שנותיי הרבות לצד ובתוך תעשיית המוזיקה המזרחית, וכמי שמגיש תוכניות טלוויזיה העוסקות במוזיקה הזאת ותוכנית רדיו יומית, המביאה את מיטב הלהיטים הים תיכוניים, נוכחתי לדעת עד כמה מה שהיה אתמול מוקצה כמעט מחמת האיסור הפך להיות הדבר הכי מרענן במוזיקה, וזה המוזיקה המזרחית.

אבל "רייטינג", תעשו טובה, כשתעשו את רשימת 50 המסעדות תקראו לאהרוני, לרשימת 50 אמרות השפר בעברית תקראו לבהלול, אם תעשו רשימה על 50 מנורות תקראו לבוגנים, ואם תעשו רשימה על 50 הפדיחות הגדולות בכדורגל תקראו לשלמה שרף - הוא מכיר איזה אחת שתיים. אבל במוזיקה מזרחית תתקשרו אליי - אני מבטיח לייעץ לכם אפילו בחינם.

>> האלבומים הים תיכוניים שיעשו לכם את החורף; האלבומים של אייל גולן וישי לוי