האחים קרוצ'י, מייק קרוצ'י (צילום:  Photo by Flash90)
חברים של מלך מרוקו. האחים קרוצקי - מקסים (מימין) ומייק (משמאל) | צילום: Photo by Flash90

הזמר הישראלי ממוצא מרוקאי, מייק קרוצ'י, יקבל תואר כבוד מיוחד מטעם מלך מרוקו. קרוצ'י יוכתר בקרוב כ"שגריר של תרבות וחינוך" מטעם המלך, מוחמד השישי, שיעניק לו את התואר באופן אישי. קרוצ'י יזכה בתואר לצידם של שלושה יהודים נוספים ממוצא מרוקאי: אמן המוזיקה האלקטרונית, המפיק המוזיקלי והדיג'יי דיוויד גואטה, שנחשב בעיני רבים לגדול בעולם, הזמרת ספו והקומיקאי גד אלמליח, הנשוי לנסיכת מונאקו.

הארבעה צפויים לקבל את תארי השגרירים בשבועות הקרובים, לכשיצליחו בארמון המלך לתאם את לוחות הזמנים כך שיתאימו לכולם (לדיוויד גואטה שמופיע בכל העולם, מן הסתם הכי קשה למצוא זמן פנוי). הבחירה של מלך מרוקו להעניק ארבעה תארים כה מכובדים של "שגרירי תרבות" לארבעה אמנים יהודים, איננה מובנת מאליה בכלל. הבחירה הזו נעשית דווקא על אפה ועל חמתו של שלטון האחים המוסלמים במרוקו, באמצעות מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית ששולטת בפרלמנט ובממשלה. וכל זאת כאשר במרוקו נותרו, כידוע, אלפים בודדים של יהודים, לאחר שמאות אלפים מהם היגרו בעיקר לישראל, צרפת וארצות הברית.

מוחמד השישי, מלך מרוקו (צילום:  Photo by Flash90)
"כשאנחנו נפגשים אני מנשק לו את היד". מוחמד השישי, מלך מרוקו | צילום: Photo by Flash90

מאז שנודע לו שהוא עומד לקבל תואר מהמלך, מייק קרוצ'י בעננים, למרות שמכתב ההזמנה הרשמי טרם הגיע לביתו. "אתמול הופעתי ב'מרוקיאדה' בים המלח, היו לי שתי הופעות, באו ממרוקו להקה אנדלוסית, היה מצויין", הוא אומר. אני עצמי כל הזמן טס למרוקו, הייתי שם לפני שבוע, אני כל הזמן הולך חוזר. אני יליד קזבלנקה, עליתי לארץ לפני 18 שנה, אבל עד לפני שלוש שנים נחשבתי לאזרח מרוקו. רק לפני שלוש שנים קיבלתי דרכון ישראלי".

-ועכשיו תקבל אות כבוד מהמלך.
"תשמע, זה משהו שקשה לתאר. ארבעתנו יהודים מרוקאים וכבר עשרות שנים שלא קרה דבר כזה, שיהודים יקבלו כזה כבוד מבית המלוכה. אני גאה מאוד, ויודע שתרמתי במוזיקה, בתרבות. כל מה שאתה רואה בארץ - חינות, אולמות, תפאורה, יש לי חלק בהשפעה הזו על התרבות המרוקאית בארץ. זה אין ספק. ושם במרוקו הם יודעים, הם עוקבים אחרי הרבה שנים. אני רק לפני שבועים הייתי אצל המלך ברבאט, ותאמין לי ששמרו ממני בסוד, אף אחד לא אמר שום דבר. לפני יומיים אנשים התקשרו אלי ואמרו שזה התפרסם שם בעיתון".

-מה עשית אצל המלך לפני שבועיים?
"נו, מה עשיתי? עבדתי שם, הופעתי בבית המלוכה, שרתי בארמון המלך, באירוע של המלך. אני מכיר את המלך עוד מלפני שהוא היה מלך. בזמנו, כל ערב איפה שהיה נמצא היה מבקש שאהיה שם. אנחנו חברי נפש. אומרים לי שם - תבוא למרוקו למה אתה נשאר בישראל. המרוקאים רוצים שאני אתרום גם להם".

דיוויד גואטה (צילום: Ethan Miller, GettyImages IL)
מחכים שהוא יהיה פנוי. דיוויד גואטה | צילום: Ethan Miller, GettyImages IL

-איך אתה קורא לו, למלך?
"אמיר אמין אל מואמינין. סיידנה. הוא קורא לי 'קרוצ'י'ף ואני עונה לו 'אנא סיידי, אדוני'. כשאני פוגש אותו אני מנשק את היד שלו. זה מלך, וגם אם אתה תראה אותו מיליון פעם יהיה לך הפחד, ההתרגשות. מלך מרוקו זה לא סתם".

-איזה שיר שלך הוא הכי אוהב?
"הוא אוהב את כל השירים שלי, הוא מבין את השירה. והוא חבר של היהודים. לפני חודש במרוקו לא היה גשם והוא ביקש מהיהודים שיתפללו על הגשם, ואמר לרבנים 'רק אתם יכולים להביא לנו גשם'. הם התפללו ומהשמיים ירד גשם. המלך הזה, כל העם אוהב אותו".

-אתה בא ממשפחה של זמרים.
"יש לי אח, מקסים קרוצ'י,, שהוא זמר מספר אחד במרוקו, הוא כמו שלמה ארצי ואייל גולן שלנו. אני גם מופיע אתו הרבה. הוא קיבל לפני שבוע תואר מנכ"ל משרד החינוך של קזבלנקה. אתה יודע מה זה קזבלנקה? זה עיר של 12 מיליון אנשים".

-עידית קרוצ'י, אישתו של מייק, את תסעי איתו?
"כן, הפעם אני נוסעת. בדרך כלל מייק נוסע להופיע ואני נשארת בבית בבאר שבע, אבל הפעם אני אצטרף. אני ילידת ישראל וגרתי תקופה עם מייק במרוקו. הבת הגדולה שלנו, בת 22, נולדה שם, אבל היא לא תהיה זמרת אלא קלינאית תקשורת. האמצעית בת 11 והקטן בן 6, הוא הכי מתחבר למוזיקה, נראה לי בכיוון".

-את תהיי אשת השגריר?
"כן, סוג של אשת שגריר. אנחנו זקוקים בעולם לשגרירי רצון טוב. ניסע בכיף ואהבה לייצג את המדינה ונקווה שנצליח".