אין תמונה
ראוי וחצי. יוסי גיספן

הטור שכתב עמית סלונים נגד בחירתו של יוסי גיספן ל"תמלילן השנה" של אקו"ם הוא לא טור שנגוע בגזענות, אלא בהתנשאות ובבורות. יוסי גיספן הוא פזמונאי מצוין, אומן של מילים, ולא סתם זכה לכינוי "האהוד מנור של המוזיקה הים תיכונית".

אגב אהוד מנור ז"ל, שסלונים כתב שהוא "מתהפך בקברו" - אהוד מנור היה קודם כל פזמונאי. כן כן. פזמונאי שכתב שירים כמו "זה רק ספורט", שכתב לשרית חדד את "הייתי בגן עדן ועכשיו הלב פצוע". פזמונאי שכתב שיר דבילי, שיר ילדים בכלל, כמו "אבאניבי אובו אהב אובו תבך" - שיר שייצג אותנו באירוויזיון בתקופה שבה כולם שמעו כאן נעמי שמר (שאגב גם היא כתבה שירים קלילים לעשרות). אז אם לאהוד מנור מותר לכתוב שירי פופ קלילים ולקבל על כך פרסים כל חייו ולאחר מותו - גם לגיספן מותר.

"תמלילן" יכול להיות גם "פזמונאי"

נכון, מנור כתב גם את "אחי הצעיר יהודה" ו"ימי בנימינה" ועוד המון ליריקה. ויוסי גיספן רק השנה כתב לאייל גולן את "מזמור לגלעד". אלה וגם זה כבר נכנסים בקטגוריית ה"משורר", לא ה"פזמונאי". אני מזכיר לעמית סלונים ולשאר המצקצקים המקצועיים שפרס אקו"ם מוענק ל"תמלילן". איש לא קבע שאותו "תמלילן" חייב להיות גם "משורר" בכל רמ"ח אבריו. הוא בהחלט יכול להיות גם "פזמונאי" שהוא גם מדי פעם "משורר".

אין תמונה
אובו אאהב אובו תבך. אהוד מנור

פזמונאות היא מלאכה. יאמר לכם זאת יורם טהרלב (שראוי כבר מזמן לפרס ישראל, אגב), תאמר לכם זאת שמרית אור ("הללויה"), תאמר לכם זאת מירית שם-אור, שכתבה לבעלה לשעבר צביקה פיק את מיטב להיטיו. ופופ ופזמונאות הולכים יד ביד, מהיום שהצרפתים והאמריקנים המציאו לפני כמעט מאה שנה את ה"מלו", את השיר הקטן והקליל, המתקתק, ה"מרגש", זה שמתאים לזוגות רומנטיים או לצעירים שבורי לב.

יוסי גיספן ראוי לפרס אקו"ם בקטגוריית "תמלילן השנה". מה זה ראוי, האבא של הראוי. גיספן כתב מאות שירים, ביניהם כמה מהמרגשים ביותר שהושמעו כאן בעשור האחרון. "עד סוף העולם", "כשהלב בוכה (שמע ישראל)", "את המחר שלי", "תגידי", "לראות את הכאב" - ישראלי שנשאר אדיש ולא מצליח להתחבר אפילו לא לאחד מהשירים האלה - יש לו בעיה באזור הלב.

הוא תותח

לצדם כתב גיספן כמה מהלהיטים הכי גדולים של העשור האחרון - "זה אני", "יפיופה", "מלכת היופי שלי", "כל הנשים יפות", "חלום מתוק", "מיליון או דולר", "ערב טוב לך", "מונו", "דוקטור", וכן, גם "אתה תותח" הוא להיט.

אני לא אומר שכל שיר של יוסי גיספן הוא פאר היצירה ("ג'ונגל", למשל), אבל עם כזו כמות של להיטים, כזו כמות של שירים שעושה לאנשים טוב ונעים (או עצוב) - יוסי גיספן, ככותב מילים, הוא לא רק הכותב הבולט בז'אנר בו הוא פועל באופן טבעי (קרי הז'אנר הים תיכוני) אלא הוא, כפזמונאי, שותף מלא לניסוח פס הקול הישראלי של העשור האחרון, לא פחות משאנן סטריט, עמיר בניון, אביתר בנאי, עידן רייכל, ברק פלדמן, ארז ברזוליק או אפילו שלמה ארצי. ועל כן הוא ראוי לפרס אקו"ם.

>> אתי ביטון בשיר חדש: "גנב שלי"; מושיק עפיה בשיר חדש - "תנו לי כוח"