אין תמונה
"תמיד הדברים שלי נחשבים לקשים, אף פעם אתם לא אומרים שהם נכונים ודורשים טיפול". אביהו מדינה

ביום שלישי הקרוב תעביר גלי צה"ל בשידור חי מופע משירי אביהו מדינה מפסטיבל "מדיטרנה" באשדוד, שצפוי לכלול שירים מהקלאסיקות הגדולות שלו כמו "הפרח בגני", "שבחי ירושלים", "אל תשליכני", "כינור דוד", "אבי", בין הטוב והרע", "שב אל אדמתי", "ילדה שלי" ועוד רבים.

לקראת שידור המופע התראיין הבוקר אביהו מדינה בתוכנית "נכון להבוקר" עם ניב רסקין בגלי צה"ל. רסקין השמיע את השיר "רעיה" בביצוע מדינה ופנה אליו לראיון, אבל במקום ראיון יחצני ציפתה למאזינים הפתעה, כשמדינה נכנס ברסקין ובגלי צה"ל בכל הכוח: "אתם מכנים אותי בהכרזות לקראת המופע 'גדול היוצרים המזרחיים', למה אני לא 'ישראלי' בשבילכם?", קבל מדינה. "למה אתם מציגים אותי כ'מזרחי' ולא כ'ישראלי'? שמים אותנו בגטו, כמו משהו שאמור לעבור מהעולם. למה שלמה ארצי זה לא מוזיקה מערבית?".

בהמשך טען אביהו מדינה לקיפוח ויחס לא הוגן מצד התקשורת בכלל וגלי צה"ל בפרט: "אני לא מחפש כבוד. אני מחפש יושר. אף פעם לא קיבלתי יחס הוגן. גלגלצ מאז שהוקמה לא שידרה את המוזיקה הזו. אתה לוקח אחד מקבוצה של תשעים ותשעים מקבוצה אחרת ואומר שכולם מיוצגים? זה לא הוגן. אתם משדרים שלושה זמרים מהפופ הים תיכוני ובזה פוטרים עצמכם מהז'אנר שהוא הרוב בעם".

מחאה מתגלגלת

דברי הביקורת של אביהו מדינה מגיעים אחרי שבשנה שעברה הוביל דודו אהרון מחאה קולנית נגד מדיניות ההשמעות של גלגלצ שלדבריו הפלתה אותו לרעה, ואחרי שלאחרונה מחה קובי פרץ על כך שבגלגלצ העדיפו את השיר "סה לה וי" של הזמר האלג'יראי שב חאלד, במקום את הגרסה הישראלית שלו לשיר "סה לה וי" שכבר הפכה ללהיט בתחנות רדיו אחרות. ביום הזיכרון האחרון אף התקיים דיון לגבי אי השמעת שירים מהז'אנר הים תיכוני ביום האבל הלאומי.

הנה עיקרי תמליל הראיון:

ניב רסקין (צילום: מערכת מאקו 1)
"באנו לברך ויצאנו מקוללים". ניב רסקין, גלי צה"ל | צילום: מערכת מאקו 1

ניב רסקין: אביהו מדינה את מתרגש לקראת הערב שעושים לכבודך?
אביהו מדינה: "זה בכלל לא מרגש, זה מדאיג, זה עבודה, אחריות. אין קשר לריגוש. צריך לראות זה כתווים ומילים והסעות ופרומטר ואלף ואחד דברים".
רסקין: אירוע לכבודך, שעשית משהו
מדינה: זה לא עושה לי שום דבר. גם לא כשאהיה על הבמה, בכלל לא.
רסקין: אז אני מתרגש בשבילך. מי יהיה שם?
מדינה: יופיעו איתי החברים שלי אבנר גדסי, שימי תבורי, דקלון, חיים משה, גליקריה מיוון ואחותי נאווה, סך הכל אנחנו שבעה עם כ-30 שירים מהרפרטואר שלי, שכתבתי והלחנתי. נעביר את הערב עם הקהל שרובו מכיר את הטקסטים והמנגינות.
רסקין: זה מתחבר לגל החזרה למזרחית של פעם, דרך 'הפרויקט של רביבו' ששרים שירים שכתבת, יש רצון או צמא לחזור למזרחית האמיתית של פעם ולא הדבר הפופי הים תיכוני החדש?
מדינה: אמרו לי שאתם מכריזים בגלי צה"ל  שזה ערב של 'גדול היוצרים המזרחיים'. זה מה זה עלבון. זה כל כך לא נכון. אני לא פחות ישראלי מכל אחד מכם. מאיפה לקחתם את החוצפה לכנות אותי 'מזרחי' ולא 'ישראלי'?
רסקין: זה, אתה יודע, לא נעשה בכוונה, אף אחד פה לא..
מדינה: כן, אני יודע שזה לא בכוונה, כבר 50 שנה שזה לא נעשה בכוונה. אבל זה מעליב. זה פוגע בי. אני לא מתרגש מהערב הזה, אבל דבר כזה מעליב אותי. הוא מפרק לי את העם שלי לשניים, ואני לא רוצה שיפרקו אותו לשניים.
רסקין: אבל יש ז'אנר שנקרא מוזיקה מזרחית, מה זאת אומרת?
מדינה: כן? אז למה אתה לא קורא למוזיקה השנייה 'מערבית', אלא 'ישראלית'. למה שלמה ארצי, מתי כספי, יהודית רביץ וגידי גוב זה לא מוזיקה 'מערבית'? אני חושב שאתם עד היום לא רואים בנו חלק לגיטימי של עם ישראל. אתם לא רואים בנו חלק מהתרבות של עם ישראל באופן טבעי, אלא אתם רוצים לסגור אותנו בגטו שנקרא 'מזרחית' כדי שלא נהיה שותפים אמיתיים שלכם, כמו משהו שאמור לעבור מהעולם".
רסקין: מי זה 'אתם'?
מדינה: "אמרתי לך, התקשורת, אתם אתם, גלי צה"ל, חלק מהתקשורת"
רסקין: לא עושים היום פחות הבדל, בין מי זמר כזה ומי נולד איפה?
מדינה: לא, הנה על הערב שלי אתם מכריזים 'גדול מלחיני המזרח'.
רסקין: אז איך היית רוצה?
מדינה: איך אני רוצה? אני כבר חמש דקות אומר לך על מה אני מתלונן, אתה אומר לי עכשיו איך?
רסקין: זה בסך הכל ערב שבו עושים לך כבוד גדול.
מדינה: לא עושים לי כבוד, אני לא צריך כבוד, אני לא מחפש כבוד, אלא יושר ויחס הוגן. מי שרודף אחרי כבוד - הכבוד בורח ממנו.
רסקין: אתה לא מקבל יחס הוגן לאורך השנים?
מדינה: אף פעם לא קיבלתי יחס הוגן, אף פעם. למה? לא יודע. תגד לי אתה. אני לא רוצה להיות נחמד סתם. תשאל את אלה שלא נתנו - למה לא קיבלתי יחס הוגן כל השנים האלה.
רסקין: אתה אומר כאן דברים קשים.
מדינה: אני תמיד אומר דברים קשים. אף פעם לא אמרתם שאני אומר דברים נכונים, או אמיתיים, שצריך לבדוק אותם ולטפל בהם ולשנות את זה. תמיד הדברים שלי קשים. אלה שהאזינו לא עשו שום דבר בנושא. זה שלא משמיעים את המוזיקה הזו בכלל בגלגלצ מאז שהיא הוקמה, וגלגלצ הוקמה בזכותי, זה לא מעלה בכלל תהיות, שאלות, משהו, כלום.
רסקין: גלגלצ לא הרימה על נס זמרים כמו אייל גולן או שרית חדד או אחרים?
מדינה: אתה לוקח אחד מקבוצה של תשעים ותשעים מקבוצה אחרת ואומר שכולם מיוצגים? זה לא הוגן. אתם לוקחים שלושה מהים תיכוני העכשווי ובזה אתם פוטרים את עצמכם מכל הז'אנר הזה שהוא הרוב בעם. אבל א על זה התקשרת לדבר איתי".
רסקין:  התקשרנו לברך ויצאנו מקוללים.
מדינה: לא מקוללים, קצת ביקורת, מה יש? יש לנו עתיד נהדר".

>> אייל גולן חושף: התקפי החרדה, הסחרחורות, ומה יעשה לחבר של ביתו