אין תמונה
אלבום 29. איציק קלה

הזמר איציק קלה יוצא, לראשונה בקריירה הארוכה שלו, לסיבוב הופעות באולמות גדולים עם קופות פתוחות. בשיא הסיבוב יגיע קלה גם להיכל התרבות בתל אביב.

על פניו, איציק קלה הולך בדרכם של אייל גולן וקובי פרץ, שעשו בשנה החולפת קפיצת מדרגה דומה וזכו להצלחה מסחררת. עדיין, המקרה שלו שונה ולו בזכות הוותק. עברו 31 שנים מאז הוציא קלה את אלבום הסולו הראשון שלו "על הרי הקסטל". בימים אלה הוא משלים את הקלטות אלבומו ה-29 ומסכם יותר משלושה עשורים של פעילות בקצב יצירה ממוצע של אלבום לשנה.

"לא רציתי להגיע לשלב בחיי בו אביט אחורה וארגיש שיכולתי לתת לקהל, שליווה אותי בנאמנות כל כך הרבה שנים, חוויה כזו ולא עשיתי את זה", אומר קלה על סיבוב ההופעות והיכל התרבות. "אין לי תשובה ברורה למה לא עשיתי את הצעד הזה קודם. רבים וטובים במקצוע אמרו לי שהגיע הזמן. כל הסימנים בשטח העידו שהעיתוי נכון. השיר 'מותק', שהיה הראשון לצאת לרדיו מהאלבום שבדרך, כבר זכה ליותר מ-50 אלף הורדות בסלולרי.

"אני אמור להופיע שעה ונותן שעתיים כי הקהל מפרגן"

"אני מופיע הרבה באוניות טיולים, אמור על פי החוזה שלי לתת הופעות של שעה, אבל מופיע שעתיים רק בגלל שהקהל כל כך מפרגן לי. ברחוב אומרים לי כל הזמן: 'איציק, איפה אפשר לראות הופעה שלך'? אני באמת מופיע המון לוועדי עובדים ובאירועים פרטיים, אבל אנשים צודקים, צריך גם לצאת החוצה ולהעז. אני יודע ששומרים לי אמונים, ותמיד השתדלתי להחזיר יחס, אבל הופעה מכובדת ומושקעת בסדר גודל כזה היא ללא ספק משהו שמגיע לקהל שלי לקבל".

-השאלה המתבקשת היא מתי יגיע תורו של אמפי קיסריה.
"שמו של המקום הועלה ברגע שהחלטנו על סיבוב ההופעות החדש, אבל בקשתי להתחיל מהערים הגדולות בצפון, מזרח ומרכז. בהמשך הדרך, אם ירצה השם, נגיע גם לקיסריה. הרי הוכחתי שלא בוער לי כלום".
קלה, שחגג לאחרונה את יום הולדתו ה-56, הוא יליד ירושלים, שהתחנך אצל הפייטן הנודע רחמים עמר והיה סולן להקת "אור חיים".

במהלך הקריירה הארוכה שלו עבר את כל השדרוגים הטכניים של שוק המוזיקה, ים-תיכוני ומערבי גם יחד. הוא היה מלך הקסטות של התחנה המרכזית עוד לפני זהר ארגוב, ישי לוי וחיים משה. המשיך לעידן תקליטי הויניל, משם לדיסקים, אחר כך לצרובים הפיראטים וכיום הוא משתלב בהצלחה בעידן הרינגטונים. במקביל לסיבוב ההופעות הוא מוציא בימים אלה לרדיו סינגל שני מתוך האלבום שבדרך, הנושא את השם "את שלי הלילה".

"אני שורד כי המוזיקה שלי הייתה ותישאר איציק קלה"

-אז איך שורדים בצמרת יותר מ-30 שנה?
"אני יודע את נפש הקהל שלי ושומר על קו אחיד. יודע מה רוצים ממני, ומקפיד לא לאכזב. אני משתכלל, משפר, מתעדכן טכנית, אבל המוזיקה שלי הייתה ותישאר איציק קלה. כאשר שומעים שיר שלי יודעים שזה אני, וזה לא בהכרח קל בשוק בו זמרים מתחילים להישמע אותו הדבר. זו הבעיה העיקרית שלי עם המוזיקה הים-תיכונית בשנים האחרונות, כי ברמה האישית אני מפרגן לכולם מכל הלב.

"הבעיה היא שכדי להרוויח צריך להשקיע. כשרציתי עיבוד כינורות חזק באחד השירים שלי, לפני כמה שנים, נסענו לטורקיה להקליט עם הנגנים של איברהים טטליטס, שהוא גדול הזמרים שלהם. הוצאנו צליל של תזמורת פילהרמונית וזה עשה את השיר. לא נעים לי להיזכר כמה פעמים בקריירה שלי עמדתי מול אמרגנים ומשקיעים שרצו לחסוך בהוצאות, כשהאמנתי שצריך להשקיע כדי להגיע למוצר הכי טוב, אבל התעקשתי ולטווח הארוך הוכח שצדקתי".

"לא מוצא פסול גם בשירים קלילים שמביאים שמחה"

-הקלטת בעבר שירי איכות של עוזי חימטן ז"ל ואביהו מדינה, אבל ההצלחה של "מותק" הוכיחה שאתה גם יודע לעשות להיטים לחפלות.
"זו עוד דרך לשרוד לאורך השנים. ללכת בין לבין ולנסות מזה ומזה. אני לא מוצא פסול בשירים קלילים, המביאים שמחה ללב של אנשים, אבל אני גם לא מאמין שצריך לבנות קריירה רק עליהם כי זה ממצה את עצמו בשלב מסוים".

-הוצאת אלבום חדש עדיין מרגשת אותך כמו בתחילת הדרך?
"בהחלט. ביום בו אגיע למצב שיצירת מוזיקה כבר לא תרטיט את ליבי אעשה מה שכדורגלנים עושים. אתלה את הנעליים ואלך הביתה".

סיבוב ההופעות של איציק קלה יכלול בין היתר את מרכז הקונגרסים בחיפה (13.6), היכל התרבות בבאר שבע (11.7) והיכל התרבות בתל אביב (18.7).