החיבור בין דקלון לסגיב כהן הצעיר ממנו הוא אחד המיוחדים במוזיקה הים תיכונית בשנה האחרונה. השניים הוציאו אלבם משותף עם שירים חדשים כמו "פרח המדבר" ו"תן סימן", וכמה גרסאות כיסוי מוצלחות, כמו "ילדה קטנה במזח""לשיר בקול ערב" ו"מוכר הגרעינים".

כעת הם מצרפים אליו את "צלצולי פעמונים" של אהובה עוזרי, שמתארחת בשיר עם הבולבול-טרנג שלה, ובקליפ, אשר משלב בין צילומי שחור לבן ארכיוניים של עוזרי ושכונת כרם התימנים בתל אביב, עם צילומי שחור לבן חדשים של השלושה יחד.


בימוי הקליפ: נהוראי חובב ביטון

"אימצנו שני שירים שלה באלבום, 'צלצולי פעמונים' ו'ילדה קטנה במזח', הזמנו אותה לנגן ב'צלצולי פעמונים' והיא באה גם לקליפ", אומר סגיב כהן. "רואים בקליפ כמה שאני מתרגש שם. אני שר עם שתי אגדות חיות, שני אנשים שעברו היסטוריה ארוכה ועשו היסטוריה. יום אחד ישבנו והם סיפרו לי במרוכז על כל מה שעבר עליהם. זו עוד אבן דרך בקריירה המוזיקלית שלי. אני שמח שבקליפ הצלחנו לשלב יפה בין צילומ ארכיון לצילומים חדשים. התוצאה מקסימה".

-הצלחת החיבור ביניכם הפתיעה רבים.
"גם אותי, אני מודה. בכלל, החיבור עצמו בא לי בהפתעה. הציעו לי להצטרף לדקלון ובהתחלה הרמתי גבה. ואז הבנתי שש פה הזדמנות לחוות חוויה מדהימה, מסע בזמן לפסקול ילדותי. זה מה שאמא שלי היתה שומעת, זה מה שאנשים היו שמעים ברחובות. הסאונד של דקלון הוא חד פעמי, אחד בדורו. והוא לא ילד. אתה לא יכול להגיד לו 'טוב, אבל שנה הבאה'. הנה שבוע הבא יוצא האלבום החדש שלי 'כלשי כלאם', שהיה אמור לצאת מזמן ונעצר כדי לפנות זמן ומקום לדקלון. והיה שווה לעצור. הופתעתי מתגובת הקהל. הפרויקט המשותף צבר תאוצה, וקיבל תגובות חמות. ב-2 בדצמבר אנחנו מופיעים בהשקה מיוחדת בזאפה תל אביב ויהיה שמח".

אין תמונה
סגיב כהן: "בהופעות אני מרגיש כנציג של הקהל על הבמה, מוחא לדקלון כפיים"

-דקלון, חזרת.
"אתה יודע מה אמרה שרה אימנו? 'אחרי בלותי היתה לי עדנה'. בעת זקנה אני פורח, ההופעות עושות לי טוב. אני מרגיש שהולך לי טוב עם סגיב, יש בינינו כימיה, שני תימנים שמסתדרים יפה. אהובה עזרי אמרה לי שעשינו לה טוב על הנשמה כששרנו את השירים שלה, והנה בקליפ רואים אותה הרבה. מגיע לה. כאב לי הלב על כל מה שקרה לה. אחיה היה נשוי לאחותי, עשו שלושה ילדים והתגרשו, תמיד בקרבה היינו".

-סגיב, למה דקלון לא היה בכותרות שנים?
"היתה בחירה של המיינסטרים פחות לחבק אותו. אבל הוא כל הזמן היה שם, הוציא דיסקים וקסטות בלי סוף. יש לו רפרטואר מטורף, הרוב קאברים שלו לשלל שירים בשלל סגנונות. הוא חשף לקהל שלו הרבה שירים שהם לא הכירו, ודרכו כן הכירו. שירי ארץ ישראל, שירים ים תיכוניים, כל מה שהוא בחר לשיר, הוא הפך להכי עממי, נעים וכיפי. יש לו תווית של ביצוע 'דקלוני' שאי אפשר לקחת ממנו. לכן בהופעות עם דקלון אני מוחא לו כפיים בכל סוף שיר, מה שבחיים לא אעשה בהופעה שלי. אני מרגיש כנציג של הקהל על הבמה. כיף לי לבוא ולתת כבוד לשירים".

אין תמונה
"אין כמו להופיע עם מי שהיה שם פעם באמת". הפרויקט של רביבו מארחים את דקלון

-דקלון, הרבה אומרים שגדלו עליך.
"אולי נשארתי בתודעה של הקהל, כי אני מקפיד מאוד על הטקסט. מוזיקה בעיני זה פלטפורמה להעביר מסר. צריך להעביר מסקר בטקסט, כי הרי ללחן מתרגלים. אבל אני אוהב שיש לשיר סיפור - זה המוטו שלי. היום אני קלאסיקה? בזמנו הרגשנו אנטי. היום גם בזכות 'הפרויקט של רביבו', שבאו והורידו האבק מהחומר שלנו, רואים את היופי של שירינו, ובעיקר ביחס לטקסטים הנדושים של היום. אז חוזרים לשירים שלנו פעם בתאווה. אבא שלי היה אומר לי: 'בסוף תקבל את מה שמגיע לך, אם תעשה דברים יפים'. אז השתדלתי".

"'הפרויקט של רביבו' מארחים את דקלון הרבה", מציין כהן, "כי יש ערך לעשות את זה עם מי שהיה שם באמת. אני אישית מקבל כוח ואנרגיות לחיים המוזיקליים שלי מכיוון הקהל של דקלון. מפרגנים לי על הפרויקט, במיוחד הקהל שלו. לקהל שלי לקח זמן להתרגל. אבל הקהל של דקלון שמח שנתתי לו כוח לעמוד שעתיים על הבמה בזאפה ולשיר מכל הרפרטואר. הם אוהבים את זה".

סגיב כהן ודקלון – פרח המדבר (נהוראי חובב ביטון)
דקלון: "כשהברזל חם - מכים. אז נמשיך להכות" | תמונת AVI: נהוראי חובב ביטון

-יצרתם שירים חדשים באווירה של ישנים.
דקלון: "והקהל מוכיח את שקלענו. האלבום הולך מצוין. בהופעות אני רואה שהקהל מגיב בטירוף, ממש מלקק שפתיים. זה עושה לי ממש טוב. יש 'תפאורה' טובה והכל נהיה יפה. האולם מלא, כולם שמחים, השירים עושה לי טוב".
סגיב כהן: "בכל האלבום יש שלושה שירים חדשים, פרח המדבר, יעלת החן' ו'תן סימן'. שלושתם גם מבחינת הטקסט וגם בביצוע נוגעים בסגנון של פעם, נדב ביטון שעיבד איתנו ידע בדיוק מה הוא עושה ולאן הוא נכנס. הוא כוון לזה, חי את התקופה ההיא, ובא במטרה בחלק מהשירים לתת עיבודים של פעם, כמו אצל ננסי ברנדס, עם הכינורות והבראסים, יש לנו כמה כאלה, בהשפעת כל מיני סגנונות של התקופה ההיא".

-החיבור ביניכם הוא לתקליט אחד, או שכבר עובדים על השני?
סגיב כהן: "אני כבר רואה בזה המשך. המנהל שלנו מתנה כבר אוסף חומרים כמו משוגע, מדליק אותנו על שירים. הוא חי את התקופה והשירים, ממשיך לאסוף חומרים. יש לי תחושה שתהיה המשכיות. ללא ספק בעתיד הנראה לעין".
דקלון: "כשהברזל חם - מכים. אז נמשיך להכות".

-דקלון, אם אתה צריך לבחור שיר אחד אהוב במיוחד מכל הקריירה, באיזה אתה בוחר?
"שיר מהתחום הדתי. כתבתי שירי קודש שהכי מדברים אלי. השיר נקרא 'יה ריבון עולם'. הקלטתי אותו לאחרונה לאלבום 'דרך המלך' ואותו הכי אני אוהב. מאוד אוהב אותו".