אושרית מלכה פרומו (צילום: אלוני מור)
סרט של החיים. אושרית מלכה | צילום: אלוני מור

השבוע הלכה אושרית מלכה לרבנות, להיפרד סופית מבעלה ואבי ביתה היחידה. בזמן ש"אהבת אותי", שיר הבכורה של פיינליסטית "אייל גולן קורא לך", שיר שמספר על אישה שבגדה בבן זוגה שכתב יוסי גיספן (והלחין בנו ניסים גיספן), עושה חיל בהשמעות ברדיו ואצל הקהל ברשת, הזמרת ששרה אותו, שגרה היום לבדה באשקלון עם ביתה היחידה, הלכה להרכיב עוד חלק בפאזל המורכב של חייה.

כי לפעמים החיים של אושרית מלכה נראים כמו סרט, יש שיגידו סרט טורקי סוחט דמעות, יש שיאמרו טלנובלה על אישה חזקה, צעירה, בת 28, שנאבקת מול הגורל ומנצחת, ויש שיאמרו סרט הרפתקאות אישי, על גיבורה שעוברת את כל המכשולים כדי להגיע למטרה - קריירה מצליחה של זמרת מזרחית.

קיץ 1984, באר שבע. בת הזקונים לבית משפחת מלכה יוצאת לאוויר העולם ושמה בישראל אושרית. יש לה שישה אחים ואחיות. אביה, פרוספר כהן, זמר בצעירותו, עלה לארץ ממרוקו בגיל 13 והחל לשיר כאן. אמה, אסתר, גם היא מוכשרת בשירה ושרה לילדים בבית. האח הבכור, אבי כהן, עושה אז את צעדיו הראשונים על הבמות ולימים יהפוך לזמר מוכר בז'אנר המרוקאי, שמופיע ועובד בחינות ואירועים.

"לאבד אח זה אסון, הולכים עם הכאב כל החיים"

"גדלתי רק על מוזיקה מרוקאית אותנטית מבית אבא", אומרת אושרית מלכה, "ועד היום זה מלווה אותי בשורשים. אחי הגדול המשיך את השושלת של המוזיקה המרוקאית במשפחה. אותי זה פחות משך כזמרת. לא ראיתי את עצמי סולנית בלהקה מרוקאית. אני אוהבת לשבת בחפלות מרוקאיות, אדרבה, אבל לא כקריירה. התחברתי גם למוזיקה טורקית. הייתי שומעת לינט ואיברהים טטליסס, שהשנה ניסו להתנקש בחייו, הוא עכשיו בשיקום ועובד על שיר חדש. אני שומעת גם מוזיקה ישראלית - ארצי, איינשטיין, קליינשטיין, אוהבת מוזיקה בכלל".

-מתי התחלת לשיר?
"תמיד רציתי לשיר ועמוק בפנים ידעתי שאני זמרת, אבל זה התפרץ החוצה ממש רק כשעברתי מבאר שבע לאילת. בגיל 18 עזבתי את הבית בבאר שבע בעקבות טרגדיה משפחתית שפקדה אותנו. איבדתי את אחי דודו כהן, שהיה האח השלישי במשפחה ואת גיסי, ציון דהן, בעלה של אחותי הגדולה, שנהרגו בתאונת דרכים בכביש שער הגיא ביציאה מירושלים. ברחתי אז לאילת כדי לברוח מהתמודדות עם המציאות והכאב. כי הזמן לא עושה את שלו. עד היום אני מתגעגעת לאח שלי וגם ההורים שלי כמובן וכל המשפחה. אנשים לא יודעים מי שזה לא קרה לו, אבל לאבד מישהו קרוב מהמשפחה בתאונת דרכים זה אסון ענק והולכים עם הכאב הזה כל החיים. זה לא נגמר אף פעם. רק לאחרונה יש להורים שלי קצת נחת עם הפריצה שלי במוזיקה, הם מאוד גאים בי, אולי אני ממלאת אצלם איזשהו חלל שנשאר שם כשאחי נהרג".

אושרית מלכה פרומו (צילום: אלוני מור)
"ירדתי 50 ק"ג. אני מרעיבה את עצמי. אוכלת ארוחה אחת ביום". אושרית מלכה | צילום: אלוני מור

-וכשהגעת לאילת?
"גרתי באילת כמה שנים ועבדתי בכל מיני עבודות מזדמנות. הייתי מוכרת בחנות אופנה בקניון. ערב אחד היתה לחברה שלי יום הולדת ויצאנו לבלות כמה חברות במועדון ה'פפראצי'. זמר הבית שם היה חן דיין. חברה שלי הציעה לבעל המקום שאני אעלה לשיר. עליתי, בעל המקום שמע אותי והציע לי להפוך לזמרת הבית שלו. ככה התחלתי לשיר במועדון ה'פפראצי', מקום שנתן לי את הבמה הראשונה. לא היה לי ניסיון בימתי קודם ומשם התחלתי. הייתי זמרת הבית חמש שנים".

-ושם הכרת את בעלך?
"שם הכרתי את בעלי, שגר באילת 15 שנה ולימים נהיה האבא של הבת שלי, נועם אסתר, שהיא עוד מעט בת שלוש. אנחנו גרות באשקלון ואנחנו מסתדרות מצויין. היא במעון פרטי וכשאני מופיעה בלילות אבא שלה שגר באשדוד שומר עליה. בעקבות הפרידה שלנו הוא נאלץ לעזוב את אילת ועבר לאשדוד ואני עברתי לעיר קרובה, אשקלון, כדי שיוכל לראות את הילדה מתי שהוא רוצה. הוא אבא מדהים והוא נפלא אבל הוא אנטי כל הפרסום הזה".

-אבל הוא תומך בקריירה שלך.
"כן הוא מפרגן, כי בסך הכל הצלחה שלי זו הצלחה של הילדה שלנו".

"הגדירו אותי כ'עופר לוי באישה' או 'עמיר בניון באישה'"

ההצלחה של אושרית מלכה כזמרת החלה בתוכנית "אייל גולן קורא לך". היא הגיעה לאודישנים של העונה הראשונה ומייד סומנה כזמרת עם פוטנציאל גבוה - קול חזק, הופעה בימתית כובשת, והשתייכות לז'אנר של המוזיקה המזרחית ה"כבדה", הז'אנר הטורקי, הרבה "בשר" בקול, נוכחות חזקה. גם כשהיא שרה בגמר את "משוגעת" של שרית חדד מול קהל גדול זה נשמע הכי חפלאי. השופטים לא חסכו ממנה מחמאות ומלכה הגיעה עד הגמר הגדול, שם הפסידה למורן מזור. "זה נשמע קלישאה אבל 'אייל גולן קורא לך' היתה עבורי בית ספר אמיתי במובן של איך להופיע בטלוויזיה, וזה מאוד חשוב", אומרת היום מלכה.

-מה הרגשת כשהפסדת בגמר?
"הגעתי למקום שלישי ויצאתי מהתוכנית בתחושת ניצחון. אני יודעת ורבים כמותי יודעים שהייתי מאוד דומיננטית. למה אייל לא בחר אותי למקום ראשון? כי כולם היו בטוחים שאזכה. אני שמחה שזו היתה הבחירה של אייל, כי זכיתי לחוויה מדהימה ולחשיפה מדהימה וזה ילווה אותי המון קדימה. הכירו אותי בזכות התוכנית".

אחרי שנגמרה "אייל גולן קורא לך" הוצפה מלכה בהצעות ממנהלים, ובסוף בחרה ביובל ניסני, שעבד בעבר עם ליאור נרקיס. "המנהל האישי שלי הוא איש מקסים ומדהים", אומרת מלכה. "פנו אלי בהמון הצעות אחרי התוכנית ולא מצאתי מישהו שיעלה אותי מדרגה. כשנפגשתי עם יובל פגשתי אדם עם לב רחב שמבין עניין בהכל, גם לליבך וגם בתעשייה ויכול להיות כמו אח גדול מעבר לניהול האישי וכל מה שכרוך מסביב".

ההמשך מגיע כאמור עכשיו, עם השיר "אהבת אותי", שכתב יוסי גיספן, ששפט אותה ב"אייל גולן קורא לך" והלחין בנו ניסים גיספן, עם עיבוד של תמיר צור. "היה לי קשה לבצע את השיר", מודה מלכה. "אני עוברת תהליך פרידה מהבעל והיו המון תגובות מאנשים שממש שייכו את המקרה שלי למילות השיר וזה ממש לא".

-חשבתי שגיספן כתב את זה עליך.
"לא לא. מי שמבין את מהות השיר, זה טקסט על אישה שבגדה בבן הזוג שלה ומאוד מחכה למחילה והוא לא סולח. זה לא המקרה שלי, כי אצלי זה נגמר, אבל לא בעקבות בגידה, זה פשוט לא הסתדר".

"הייתי רוצה להיפתח לקהל רחב יותר, גם לאשכנזים"

-השיר הוא בסגנון שונה לגמרי ממה שציפו ממך להוציא.
"נכון, זו היתה המטרה. הדביקו עלי בתוכנית סטיגמה של זמרת 'טורקיה' ו'כבדה'. הפנמתי את הביקורת שהיתה מצוינת. הגדירו אותי כ'עופר לוי באישה' או 'עמיר בניון באישה'. אני רוצה להבהיר שיבינו שאני זמרת מזרחית וים תיכונית ולא חשוב מה אשיר באיזה לחן השירה תישאר אצלי מזרחית בדם בנפש ובנשמה. גם שיר של שלמה ארצי אשיר בסלסולים ומניירות ופלפל בצבע הקול שלי. הייתי רוצה להיפתח לקהל רחב יותר, גם לאשכנזים, שלא רק המזרחים יאהבו ויתחברו למוזיקה של אושרית מלכה, אלא גם הקהל האשכנזי. השיר שהבאתי פונה לכל הקהלים עם שירה מזרחית. המטרה היא להביא משהו לכיוון המיינסטרים, מרענן ושונה".

-והתגובות שקיבלת?
"לפי התגובות שקיבלתי חלק לא אהבו, חלק קטן. צריך להזכיר אותם כי לא כל המדינה עפה על השיר ורציתי להעביר מסר מסוים. שום זמרת בארץ לא הביאה שיר שמדבר על אישה שבגדה. גברים בוגדים, זה ידוע, גם נשים בוגדות. המטרה היא להיות אמיצה עם שיר שאומר 'בגדתי בך, אני כאן לקבל מחילה, שתסלח לי'. כמובן שבשיר הוא לא סלח אבל זה לא משנה. כשאישה באה ואומרת 'טעיתי, תסלח לי', זו גדולה. זה טקסט קשה שהיה לי קשה איתו. היום אני אוהבת אותו למרות שהוא רחוק מסיפור החיים שלי. לא פשוט כששיר כזה מגיע בתקופה כזו וצריך המון אומץ לשיר אותו. גיספן נתן לי המון כוח. בהתחלה חשבתי שהסטאטוס שלי לא מאפשר לי לשיר אותו. אבל אני אדם חזק שרציתי להביא מהאופי משהו שונה. אני חתול שתמיד נופל על הרגליים. לא קל להיות אם חד הורית, לבנות קריירה ולגדל ילדה לבד ולנסות שהכל יהיה מושלם".

לבד כמו מרגול, זהבה בן ושרית חדד

-את חושבת בעתיד להקים עוד בית?
"אני לא פנויה רגשית, לצערם של כל המחזרים. טבעי שיתחילו איתי אבל אני מסננת הצעות. לזמרת כולם רוצים להיות קרובים, אז בוודאי שמתחילים ומחזרים. אני נחמדה לכולם. לא אמור לעניין את אף אחד מה הסטאטוס שלי וגם אם אני עכשיו מתגרשת. אין לי זמן למערכת יחסים. אני מתעסקת בילדה שלי ובקריירה שלי ואני לא רוצה ולא מעוניינת כרגע להיכנס לזוגיות. אני אוהבת פרטיות ואוהבת את הלבד, את השקט והפינה שלי, כאילו, די, שקט, להיות לבד".

אושרית מלכה פרומו (צילום: אלוני מור)
"השיר 'אהבת אותי' על האישה הבוגדת לא נכתב עלי". אושרית מלכה | צילום: אלוני מור

-לבד כמו מרגול? כמו זהבה בן? כמו שרית חדד?
"בטח, וזה בסדר גמור. נורא קשה לשלב זוגיות וקריירה, אלא אם כן אתה מוצא את האדם שהכי מבין והכי מתחבר. לא כל אחד מוכן לחיות עם זמרת צעירה שנראית טוב. יש אנשים שזה נורא מלחיץ אותם, אז בוא לא ניכנס לזה מלכתחילה. כי לתת דין וחשבון כל יום מחדש איפה אני מופיעה ולמה התחילו איתי - אז בוא נחסוך. אם אין זוגיות ואמון הדדי אז כל זה לא שווה, ולא כל גבר מוכן להיכנס למערכת יחסים עם מישהי שחיה את חיי הלילה. זה מה שבחרתי ואני לא אשנה את זה בשביל אף אחד. בעתיד אני רוצה זוגיות. זה כיף להתעורר ליד מישהו שאתה אוהב אבל לא בשלב הזה של החיים שלי".

-מפריע לך שגברים מסתכלים עלייך בהקשר מיני?
"זה לא אמור להפריע לי. אחרי השינוי שעשיתי בחיים, וירדתי המון במשקל, זה מחמיא לי. אני לא יכולה לחשוב במקומם. אני מרגישה שמסכלים עלי ככה, והמון מתחילים איתי בהופעות, אבל אני מפרידה בין החיים שלי לעבודה. אני לא באה להתייפיף בעיני אף אחד, לא באה למצוא חן. זה נורא מחמיא וכיף לקבל מחמאות על השינוי שעברתי ואומרים 'איך רזית'. הפרגונים זה כיף, מה עדיף, שירדו עליי? אני מופתעת מתגובות שכאילו, תחזיר אותי אחורה - מה לעזאזל הלכתי לטלוויזיה כשהייתי שמנה? למרות הפנים הנאות. כשרואים אותך על הבמה הויזואליות נורא חשוב. אתה הרי מוכר משהו ואנשים רוצים ליהנות".

"אני מרעיבה את עצמי. אוכלת ארוחה אחת ביום"

-כמה ירדת?
"נכנסתי לתוכנית תוך כדי שאני בדיאטה כבר. בשיא שלי הייתי 127 ק"ג. בתוכנית הייתי 107 ק"ג, היום אני שוקלת 72 ק"ג. אבל הדברים החשובים נשארו, וזה תמיד יישאר".

-לפני שרזית מה היו אומרים?
"היו אומרים 'את זמרת טובה ומוכשרת ומאוד נאה, אבל אם היית יורדת עשרה קילו היית מדהימה', ואני לקחתי את זה יותר רחוק והכפלתי את זה פי חמש. תמיד אמרו לי שאני צריכה לעשות 'שינוי'. המילה 'שינוי' היתה סביבי כל הזמן".

-ואיך את מחזיקה מעמד?
"אני מרעיבה את עצמי. אני אוכלת ארוחה ביום, שזה בצהרים. ארוחה מסודרת. בלי ממתקים וחטיפים, למרות שאני מאוד אוהבת, אבל זה נשאר על המדפים בסופר. ואני מתאמנת בחדר כושר כל יום".

-ומה קורה כשאת מגיעה לאוכל המרוקאי אצל המשפחה בבאר שבע?
"אל תזכיר לי את זה, אני נורא רעבה וקשה לי לעמוד בפיתוי. אמא שלי מבינה אותי. היא אומרת לי 'נו, יאללה, מספיק, בלי דיאטה בשבת'. ותמיד יש שם לחם-בית, סלטים, דגים, וקשה לעמוד בפיתוי. ואז אתה הופך להיות אריה כזה, אתה אומר 'לא, אני לא מתפזרת, למה שאוותר לעצמי', כי אני אושרית מלכה, מי יכול עלי".

>> ריטה לימדה את הישראלים לרקוד פרסית במופע "האהבות שלי"