אין תמונה
"הנשמה שלי טהורה, אני צדיק". עופר לוי

כשאני מצלצל לעופר לוי הוא לא עונה ב"הלו", אלא פותח את האייפון ונותן לי לשמוע אותו מברך במשך כמה דקות את ברכת המזון מדאורייתא. אני ממתין בסבלנות. מכבד אותו. בהמשך השיחה הוא ינסה להחזיר אותי בתשובה לפחות פעמיים, למרות שהוא חוזר שוב ושוב על המנטרה שלו: "אני לא מטיף, אני רק מזכיר את מה שאמרו חכמינו ואבותינו".

כשהברכה מסתיימת הוא מוסיף פירוש של רבי שמעון בר-יוחאי (בכל זאת הרגע היה ל"ג בעומר), ומסביר שהוא "חרדי שהתחפש לחילוני בפורים ונשאר בתחפושת. גדלתי בארמון חילוני והאמונה ממלאת אצלי צורך גדול, היא ממלאת את הנשמה שלי בשמחה", הוא מודה. "הורדתי את הזקן, אבל נשארתי דתי דתי. כדי להגיד במועדוני הלילה 'שמע ישראל' ולברך על מים מינרליים וליידע את אלה ששכחו שיש בורא לעולם. באתי להזכיר, לא ללמד. הם יודעים הכל, אני רק באתי להזכיר דברים ששכחו, שיש תפילין, שבת, שכחו את טהרת המשפחה".

"יש חילונים מחופשים לחרדים. כמו בן לאדן"

עופר לוי, בן 47 ב-19 ביוני הקרוב, הוא מותג במוזיקה הישראלית, בפרט בזו המכונה "מזרחית". יש לו "צבא" של מאמינים ומעריצים, הוא מילא את הסינרמה כבר ב-95', בחורף האחרון עשה קאמבק עם אלבום חדש בשם "בדרך שבחרתי" וכבש את היכל התרבות ובקרוב הוא בקיסריה. בדרך הוא חזר בתשובה, חזר בשאלה (אבל נשאר מאמין), התגרש, התחתן, ובגדול חי טוב.

"לא הגעתי לכלום בעולם החילוני", הוא אומר. "זה כמו כלב שמסתובב אחרי הזנב שלו בקריז. זה מה שאמני ישראל ירוצו אחרי הזנב שלהם כמו הכלב ובגיל 60 יגידו שטויות וימותו טיפשים. צריך להסתכל מעלה ולראות מי ברא אותנו ואת העולם. כל דבר צריך שמישהו יעשה. אם לא, אז מאיפה זה בא? מפיצוץ של אטום? יש כותל ויש פירמידות ויש הוכחות חותכות לשואה ואיש לא יכול לבוא ולומר לי שלא היינו עבדים במצרים, חוץ משבט לוי. הזוהר קדוש בן אלפיים שנה, הגמרא, התורה שבע"פ היא ממשה רבנו. הנשמה שלי לא עוזבת אותי, לא מניחה לי. הגוף לא שווה שקל, הוא רק מעטפת לנשמה שרואה הכל. לכן כל האמנות שלי היא אחרי ידיעה. קודם אני יודע ואז מאמין. ההפך מהגויים שמאמינים בלי לדעת, בלי בסיס ואחיזה. אני יודע שאני משבט לוי ושאני יהודי בארץ ישראל וזו הארץ שלי. רק אחר כך אני מאמין. ויש חילונים מחופשים לחרדים. כמו בן לאדן. והוא אפילו לא היה יהודי".

"אומרים לי שאני שחצן, אבל אף אחד לא מכיר את עופר לוי האמיתי"

עופר לוי בהיכל 5 (צילום: רועי ברקוביץ')
"זמרים מפחדים להופיע לפני או אחרי". עופר לוי | צילום: רועי ברקוביץ'

-יש לך שליחות בעולם הזה?
"הלוואי והייתי יודע מה השליחות שלי. יש לי כל כך הרבה שליחויות, שאני נסער מהן. אני מנסה לנחש, לשער, מה שליחות שלי. על ידי השירה והמוזיקה שזה כלי רוחני אני בא לומר משהו, דרך מנגינה, לחן, ואז זה לא נשמע הטפה כי אנשים שונאים הטפות. אומרים לי בפייסבוק 'מספיק להשתחצן, גאוותן'. לא מכירים מי אני באמת. מנחשים ניחושים. הפוסל במום חברו - במומו פוסל. כל הפסולים פוסלים אותי. תודה רבה לכם, שאתם בסך הכל אומרים דברי לשון הרע מתוך כוונה טובה. אם לא הייתי חשוב לא היו מתייחסים, אז תודה רבה שאני חשוב לכם. תבין, אף אחד לא יודע מי זה עופר האמיתי, אפילו לא אני. אני חושב שאני צדיק אמיתי".

-מה עושה אותך צדיק?
"הנשמה שלי היא טהורה, ירדה מלמעלה, גבוה גבוה. היא לא שלי, אני כלום פה, אני כאפס וכאין. אני בן אדם פשוט, אבל יש בי נשמה שלא מוותרת לגוף השקרן מלא התאוות, רוצה לאכול ולשתות, רוצה אהבה בלי סוף כל הזמן ומסאז' וכל כולו תאוות והנשמה שלי צועקת 'הצילו הצילו' כל יום. היא אומרת לי: 'אני רוצה שתניח תפילין, אל תאכל בלי לברך'. אני אומר לה 'תודה, אני אפנק אותך' ומקבל שבת עם קידוש, ברכת המזון, מתפלל, שיר השירים, תהילים, משתדל להיות קרוב לבורא. זו נחת רוח יחידה, בלי זה אנחנו אבודים".

"הם לא יודעים לשיר והם שרים - אתה יודע איזה גדולה זאת?"

אייל גולן הופעה 18 (צילום: שי פרג)
"ההופעות בנוקיה זה רק עם פלייבק, בכאילו, הם לא שרים באמת". אייל גולן | צילום: שי פרג

-גם אתה לכלכת את הנשמה שלך, אמרת דברים לא יפים על זמרים כמו אייל גולן, משה פרץ, קובי פרץ.
"אני חוזר בי מכל מה שאמרתי שהיה לא יפה. דיברתי מאגו, פחד, חלישות דעת. דיברתי את דעתי, האמת שלי, אבל זה בא מרצון להנמיך אחרים כדי להגביה בעצמי. אני מודה ועוזב. אמרתי על מישהו שהוא לא זמר וגם אם הוא לא זמר אז למה שאגיד? אתם יודעים, אני רק הזכרתי. אז אמנים שלא יודעים לשיר - אני עושה להם כפיים על האומץ. יש המון מה ללמוד מהם. הם לא יודעים לשיר והם שרים - אתה יודע איזה גדולה זאת? אני יודע לשיר ולא אכפת לי שההוא לא יודע. הם לא יודעים, אז אין תחרות איתי בכלל. הם יודעים לחקות זמר, אז אני מוחא כפיים ואומר יישר כוח. כולם אמנים, כל אחד בדרגה שלו, יש מקום לכולם. אז אני חוזר בי. אני שאפתן ומצפה מכולם שישירו כמוני, אבל הנשמה שלי יודעת לשיר יותר מדויק, יפה ומלהיב, וזה לא אני, זה הנשמה שלי, אז תודה שנתן לי מתנה כזו. אז מה אני יורה על אנשים עשיתי טעות ואני חוזר בי".

וההופעות בהיכל נוקיה?

עומר אדם בניתי (צילום: אלעד וייסמן)
"זו טעות של יחצנים שמביאים זמר לטופ כשהוא עוד לא התחיל". עומר אדם | צילום: אלעד וייסמן
"נו באמת, לא חוכמה למלא ארבעת אלפים כרטיסים חינם ולהביא למס הכנסה ולמע"מ את ההוצאות כדי לא לשלם מס. אני עושה קיסריה ב 7 ביולי, לא סוף שנה. תבדקו מתי הם עושים קיסריה ונוקיה. הם לא ממלאים מועדון, הכל יחסי ציבור. עומר אדם זו טעות של יחצנים שמביאים זמר לטופ כשהוא עוד לא התחיל. הקיסריה שלו זה לא באמת כרטיסים של מעריצים שקנו בטאבו כרטיס במאה חמישים עד ארבע מאות שקל. אצלם מי שממלא דלק מקבל כרטיס, ככה זה עובד. מי שקנה עיתון קיבל כרטיס, זה ככה עובד. ואז אנשים באים בגלל הסקרנות,לראות מה נתנו להם בחינם, מה אתם משועממים? זה פלייבק, מחשב עובד, מיקרופון 'מדונה' או כאילו, כמו קליפים".

"חורה לי שבהופעות בנוקיה מרמים את הקהל"

-דווקא דודו אהרון החזיק מיקרופון בנוקיה.
"לא הזכרתי שם של זמר. אני אומר את זה בכללי. מדונה לא שרה, אז זה כמו לראות איך מצלמים קליפים. אם אתה חושב שהם שרים - אתה לא מקצוען. שלמה ארצי שר חי לגמרי ועמיר בניון שר אבל נתן לקהל לשיר רוב ההופעה. מי שהחזיק מיקרופון בנוקיה והיה סאונד טוב - אני רוצה להכיר את חברת ההגברה והסאונד שעושה שם את העבודה. זה הרי מגרש כדורסל, שכאשר אתה מקפיץ כדור שומעים בכל פינה, אז איך אפשר שם להגביר? זה דיסק מלא והם עושים בכאילו. יש במאי וכולם מזיזים בכאילו את הידיים והשפתיים כמו בקליפ בטלוויזיה. אתם לא יודעים ואנחנו חורה לנו שיש בלוף, שמרמים אתכם, בכל דבר יש רמאות היום".

"הייתי קודם הולך עם בחורה ורק בסוף שואל איך קוראים לה"

-אתה רק מחזק את תדמית ה"טרבל מייקר" שיצאה לך.
"אני אחד ואתם הרבים. כולם מתבוננים בי כמראה, רואים את עצמכם ומאשימים את המראה. פני הדור כפני הכלב. לא פלסטינים מכים אותנו אלא יד השם. אני אוהב את הפסיכולוגית שלי, שמזכירה לי רק טוב. החבר הרע מזכיר לי דברים רעים ואני כועס עליו. אם היה מזכיר לי מי אני הייתי מנשק אותו ומודה לו. אני אומר תודה לכל מי שמוכיח אותי".

-היו עליך במשך שנים שמועות רעות.
"זה רק שמועות שרצות מפה לאוזן. כל אחד הוסיף משהו ונהייה סיפור, כלום לא נכון. לא נשים, לא הימורים, לא סמים. הכל שטויות. אם הייתי עושה סמים לא הייתי פה היום. אני משתמש בסם המצוות והתורה. יש לי יצר ענק לכל מה שאתה רק חולם ואני טעמתי הכל. הייתי קודם הולך עם בחורה ורק בסוף שואל איך קוראים לה בכלל. היום אני גיבור כי אני כובש את היצר. יצרי גדול ממני וככל שאני גדל בתורה היצר שלי גדל. לדתיים יש יותר יצר רע. חילוני כל היום חוטא אז אין לו יצר הרע. לדתיים יש".

-אתה עדיין מקבל הצעות מגונות ממעריצות?

"עשיתי מהלך שידעו שאני נשוי ונאמן לאשתי. מאוד נאמן, לא פוזל אפילו לרגע אחד. השם זיכה אותי באישה יפה. אמר לי, עופר היית רווק, עכשיו היה לך קשה, הנה קח אישה טובה, נקייה, בשלנית, אוהבת, מסורה, נאמנה ובוא נראה אותך שאתה לא פוזל. הוא כל הזמן מנסה אותנו. ואתה יודע, בורא עולם, לא פראייר. מי ששומר טהרת המשפחה קל וחומר שלא ישכב עם טמאות בחוץ. אשתו שבועיים לידו, שבועיים פסק זמן שבועיים כיף כף, מותר ליגוע רק כשהיא טהורה אז מתאפקים שבועיים. ומה אז, אעשה עברה בחוץ? אעשה כבר עבירה בבית. יש לי תאווה לטהור לא לטמא".

-אבל נולדת חילוני.
"כי כפו עלי בית ספר חילוני. אם היו נותנים לי לבחור הייתי הולך על התורה. החלום שלי זה שכולם מצדיעים לקדוש ברוך הוא, מברכים ושומרים תורה ומצוות. להיות אחרי שייגמרו החילונים. כנסת ישראל תהיה עם אנשים ישרים ותמים על פי דעת תורה. דיינים ידונו על פי דעת תורה. זה החלום הגדול לפני שיבוא משיח".

"אני זמר שבאים עד אלי, רוצים אותי. אני לא הולך לתקשורת"

-אם כולנו נהיה חרדים - מי יעבוד, מי יפרנס, מי ישרת בצבא?
"אברהם אבינו היה עשיר והיה חרדי. הקדוש ברוך הוא זן את כל העולם. מי שמר עלינו ארבעים שנה במדבר? הפיתרון למדינה שלנו הוא שצריך לשבת וללמוד תורה. לא גיאוגרפיה, משפטים או רפואה. תגיד לי, יש רופא יותר מהרמב"ם? כל מה שרופא אומר לך - תעשה ההפך, ייצא לך הרמב"ם. קופת חולים זה ההפך מהרמב"ם. היום מבלי לדעת הולכים שולל אחרי הרופאים. אם לילד בן שנה יש חום לא להשתולל. הילד מפתח חום כי הוא זקוק לחום. הגוף מפתח חום".

"בעניין הפרנסה, נראה לך שאני מפרנס את עצמי? הטלפון מצלצל ויש פקידה שסוגרת הופעות. לא עובדים קשה. היא לא יוזמת הם מתקשרים אלי. אני זמר שבאים עד אלי, רוצים אותי. אני לא הולך לתקשורת, לא רוצה תוכנית. אני תוכנית בפני עצמה, אמן אמיתי, ישראלי אמיתי. בוא תשמע אותי שר לא תרצה לקום. במקום שעה וחצי או ארבעים אני אתן שעתיים ורבע, וחצי. כשאני מסיים להופיע הקהל הולך. הופעתי באירוע בטירת הכרצל מול 25 אלף איש, אחרי היתה שירי מימון וכשאני סיימתי הקהל הלך ולא נשאר לראות אותה. בגלל זה זמרים לא רוצים להופיע אחרי או לפני. אבל תניחו לי אני רק בן אדם".

"שלמה ארצי חשב שאני אומר לו בציניות שבאתי ללמוד ממנו"

-למה הקלטת את "גבר הולך לאיבוד" של שלמה ארצי?
"אני מתוסכל מזה שאני שומע הרבה שירים יפים בעולם ואומר אם הוא רק היה שלי, הייתי מעבד ככה ומכין ככה ונותן גיטרות ככה ומעברים ופה נמוך וגבוה ופה שאגה, אבל השיר לא שלי ואז החלטתי שאני נוגע בו. שמעתי אותו באוטו של אשתי. אני אוהב לשמוע אותו בקיסריה יותר מאת עמיר בניון. ואת עמיר אני אוהב יותר בדיסק. זו השתפכות הנפש של אמן שהשקיע. בהופעה הוא לא דגדג, לא צמרר אותי. טחנתי מים. באתי להצטמרר, באתי ליהנות. וארצי מרגש אותי על הבמה.  מאיפה הוא מביא את זה? יש מה ללמוד. באתי אליו לפני שנה ואמרתי ב'אתי ללמוד ממך' והוא הסתכל עלי בחצי עין, חשב שאני אומר בציניות".

עמיר בניון קיסריה (צילום: שרון רביבו)
"לא הצטמררתי ממנו בקיסריה, אני מעדיף אותו בדיסק". עמיר בניון | צילום: שרון רביבו

-ועמיר בניון?
"אני לא מצפה ממנו לשום דבר. כל הכבוד שהוא עומד על במה עם נגנים ומביא 3000 איש. הוא שר יפה, זה הסגנון שלו. הוא אחד החזנים המרוקאיים הכי גדולים, פייטן אדיר, מנגן גדול בבית הכנסת. כחזן ישלמו לו בחו"ל מאתיים אלף דולר בלוס אנג'לס לראש השנה ואז הוא לא צריך לעבוד שנה שלמה, גוזר קופה. הוא גם מלחין אדיר. לא לחנים שאני הייתי מלחין. לא דומה זה לזה. אני לוי. הישראלי הכי מוכשר לא יתקרב ללוי. עמיר מוכשר, הפתיע אותי. טקסטים חכמים, אבל לעומת הדור הזה כולם גאונים".

-אתה רואה טלוויזיה?
"הייתי עכשיו ב'היכל התהילה' וכולם שם פתחו עלי עיניים מפרגנות. אני אוהב מאוד 'הישרדות'. הייתי הולך אם לא יצלמו בשבת ויתנו לי אוכל כשר. הייתי מנחה עם גיא זוארץ, זה יותר רייטינג, יותר צפייה. תנו לי אבן שמדליקה אש ואורז ומים מינרלים. ולא אוכל לא כשר. גם אם הייתי שורד זה היה עם אוכל כשר. לא תרנגולת עם גרזן כי זה טרף ולא מעיים של בהמות, לא מטמא את הנפש".

"הומאיות זה חולי ותורה זו התרופה"

-תגיד, אתה עדיין לא אוהב הומואים?
"תשמע, זה חולי שצריך לטפל בו. זה המצאות. מה שחילוני אומר - כתוב ההפך, וייצא לך דבר תורה. אין דבר כזה לא אוהב את המין השני, זה לא טבעי. זה חולי שיש לו תרופה, שזה התורה. מי שלומד דרך ארץ ומתקדש פותר עצמו מזה. אין יותר טמא מזה, אפילו בהמות לא הולכות זכר עם זכר. אז השפלות שלנו הגיעה יותר מבהמה? אם הגענו ליותר שפלות מבהמות אז הם בהמות על שתי רגליים. ואני מבקש סליחה אם אני פוגע במישהו".

-אתה פוגע.
"אתה יודע שלא היה קוף בגן עדן וגם לא בתיבת נוח? הקדוש ברוך הוא לקח את המנהיגים של מגדל בבל ובמקום להשמיד אותם הפך אותם לגורילות ואת השאר הפך לקופים. יש בעולם 70 סוגי קופים כנגד 70 אומות העולם ממגדל בבל. גם כושים לא היו אצל נוח בתיבה. נוח קילל את הנכד שלו העירום כי הוא שתה הרבה יין בלילה והיה שיכור וראה שהנכד מתלוצץ על הערווה וקילל אותו קללות נמרצות שיהיו לו אף רחב, שיער ליפה ושיהיו לנצח עבדים ועניים, זו הקללה של נוח עד היום. כושי, גמד, קוף ופיל וגורילה, שנאמר - ברוך משנה הבריות. ככה עשיתי בדרום אפריקה כשטיילתי עם אשתי. היינו בקייפטאון, דרבן, יוהנסבורג וכל שנייה אמרנו מה רבו מעשיך השם. כולם בחוכמה עשית. תראה שאתה עוד תבוא אלי עם התפילין, אל תשכח להתקשר אלי כשזה יקרה".

>> שרית חדד בבולגריה - צילומי קליפ בארמון הצאר