ישי לוי, הופעה אייל גולן (צילום: שי פרג)
"הירקון זורם ונשפך לים, הזונות גם". ישי לוי שר מלנכולי | צילום: שי פרג

הפרויקט המוזיקלי "שני צדדים למטבע", שנועד לחבר את הרוק והפופ הישראלי עם המוזיקה המזרחית והים תיכונית, יוצא לדרך עם סינגל כפול. ישי לוי מבצע את השיר "מלנכולי", במקור של להקת "החברים של נטאשה", חיבור שנולד כשיוצר השיר ארקדי דוכין התארח בספיישל שנערך לכבוד לוי בערוץ 24.

השיר השני שיוצא היום מהפרויקט הוא ביצוע של מאור כהן עם להקת "בום פם" ללהיט קלאסי "גדליה רבע איש", שנכתב על ידי נתן אלתרמן והולחן על ידי משה וילנסקי כשיר היתולי, אבל הפך כאמור לשיר מנצח בביצועם של להקות "צלילי העוד" ו"צלילי הכרם".

עוד שמות שישתתפו בפרויקט ונחשפים הבוקר לראשונה: קרן פלס תשיר "מורה לחיים" של עמיר בניון באורגינל, וסגיב כהן יכסה את "לא טוב היות האדם לבדו" ששרה במקור יהודית רביץ. 

ישראלים פעולה סקס הופעה 6 (צילום: נועה מגר)
רבע איש. מאור כהן שר צלילי העוד והכרם | צילום: נועה מגר

הקאברים שכבר פורסמו שעתידים לצאת במסגרת "שני צדדים למטבע", אותו מפיק מוזיקלית נדב ביטון: שרית חדד תשיר את "אתה פה חסר לי" של נורית גלרון, אביהו מדינה ישיר את "כמו צמח בר" של חוה אלברשטיין, מיכה שטרית (מ"החברים של נטאשה") יבצע  את "לפעמים" אותו כתב לרון שובל (וארקדי דוכין מ"נטאשה" הלחין).

ארקדי דוכין עצמו יבצע את "אין לי אהבה" של שימי תבורי, שלומי שבת יבצע את "יום אחרון" של טל שגב, דויד ברוזה מבצע את "ריח מנטה" של מרגול, ומרגול את "אינתה עומרי" של מיכה שטרית, בקאבר שיסגור את השרשרת.

מהות הפרויקט, שייצא באלבום כפול בהפקת "מירו ומתנ הפקות" וחברת "אן.אמ.סי - יונייטד", היא כזכור ביצועים של זמרים ים תיכוניים לשירי רוק ופופ "אשכנזיים" מצד אחד של המטבע, וביצועים של זמרי פופ ורוק לשירים "מזרחיים" ו"ים תיכוניים" מצדו השני של המטבע, כשהמטרה היא לאחד שורות ולהצדיע למוזיקה הישראלית כולה.

הרעיון הוא לפשר בין המחנות, שבשנתיים האחרונות ידעו לא מעט התנגדויות וקנטרנות (יש שיאמרו "מלחמות") אחד כלפי השני, בעקבות הצלחתה הגדולה של המוזיקה הים תיכונית בהופעות גדולות ובתקשורת.

"הפרויקט בוחר לשים דגש על האיכות של מילים ולחן באמצעות אמנים שמצליחים לגעת ולבשר שאנו כאן כדי לעשות מוסיקה מצוינת, להוקיר אותה ולתת לכל אוזן להתרגש מהעולם המוזיקלי שלנו", אומרים המפיקים.

>> ואם כבר חיבורים: אפרת גוש במש-אפ עם סנופ דוג