בר צברי שחור לבן (צילום: יניב אדרי)
אלבום אוטוביוגרפי. בר צברי | צילום: יניב אדרי

הזמר בר צברי פרץ לחיינו לפני כשנה כאשר כיכב בתוכנית "אייל גולן קורא לך" בערוץ 24. צברי תפס את תשומת לב הצופים כאשר ביצע את השיר "עכשיו" , אותו כתב אחרי שאיבד את חברתו אור חיה שטרית ז"ל למחלת הסרטן. את השיר הפיק לו אייל גולן במסגרת התוכנית "אייל גולן קורא לך". הקלטת השיר תועדה בסרט מיוחד של צברי עם גולן.

בהמשך, אחרי שסיים את דרכו בתוכנית, פנה צברי לקריירה משל עצמו, הוציא את השיר "שוב", והתארח בהופעתו של דודו אהרון בחיפה. בהמשך סגר מעגל עם אייל גולן והתארח בהופעתו באמפי קיסריה. במקביל הוציא את השיר הקצבי "באושר מתאהב".

השבוע מוציא בר צברי את שירו הרביעי, "מאמי, למה כך" (מילים: עדי כבירי, לחן: יוסי בן דוד, עיבוד והפקה מוזיקאלית: אבי גוטמן). השיר לקוח מאלבום הבכורה של צברי, שצפוי לצאת בקרוב. האלבום יהיה אלבום אוטוביוגרפי, עם שירים הנוגעים לחייו האישיים, בדיוק כמו השיר החדש. "הלכתי ליוסי בן דוד והוא יצר את השיר עם עדי כבירי", אומר בר צברי. "בדרך כלל אני לא לוקח שירים מאחרים אבל הפעם ביקשתי מיוסי שיכתוב לי שיר עלי ספציפית, על מה שקורה איתי. אחרי ששמעתי מה שיצא לא יכולתי להגיד לו לא".

-איך השיר קשור אליך?
"הוא קשור למה שקורה איתי ביום יום. אני חושב המון על חברה שלי זכרונה לברכה, היא לא יוצאת לי מהראש. זו סגירת מעגל מבחינתי. לסגור מעגל ממש אי אפשר, אז יש שירים. רציתי שמישהו אחר יכתוב שיר על הסיפור".

-כמה זמן עבר מאז שהיא מתה?
"מעל לשנה. כשהיתה שנה הלכתי ליוסי. הוא כתב על ההתמודדות שלי. בכל השירים הבאים באלבום אני שותף בהם במילים ובלחן".

-וכל השירים על הנושא של אור ז"ל?
"לא רק. היה קשה לי בהתחלה לשיר שירים קצביים, אבל יצרתי כמה והשמעתי לאמנים מהתעשייה והם מאמינים במה שאני יוצר, וזה נותן לי כוח, כי זה אוזן מקצועית".

אין תמונה
"אני לא מופיע בשבת". בר צברי על הבמה בקיסריה עם אייל גולן

-קראת לשיר החדש "מאמי למה כך".
"אני שואל בו למה זה קורה לי, למה אני נמצא במצב הזה. אני חושב לבד, חושב רק מה איתך. במקום שהיא תהיה לידי. אבל זה שיר שמתאפיין להמון קשרים, לא רק עלי. אומרים שקלעתי בול למה שעוברים אנשים ביום יום".

-סלח לי, אבל זה נראה כאילו שאתה ממשיך ללעוס את הסיפור של החברה שלך.
"זה לא נכון. השיר השני שהוצאתי אחרי 'עכשיו' נקרא 'שוב' שנכתב על החיים עצמם, לא על הסיפור שלי. הוא לא קשור לחברה שלי. השיר הבא שהיה, 'באושר מתאהב' הוא שיר קצבי וכיפי. ובשיר החדש זה לא רק עלי. אני לא מתכחש למה שקורה איתי, אבל אני לא נשען רק על הסיפור ההוא. אני לא רוצה שיזכרו אותי כ'ההוא ששר על החברה שלו', אלא כזמר, כי אני עושה את זה מגיל צעיר. כל שיר אהבה שאני אוציא אוטומטית ישייכו את זה לסיפור שלה. אבל השירים הבאים הם על מה שקורה איתי ביום יום, סיפורים אחרים שגם מהם נולדים שירים".

-זה נראה כאילו שאתה לא משתחרר מזה, לא עובר הלאה.
"השיר הזה הוא לא רק עלי. כל אדם יכול להזדהות איתו. יש לי חבר שנפרד מחברה שלו ששמע את השיר והתחיל לבכות. הבנתי שהמטרה בשיר הזה הושגה. השירים הבאים הם לא רק על זה הם על דברים אחרים שקורים איתי. כתבתי שיר על בורא עולם שבעזרת השם ייצא. ויש לי שיר על דברים שקורים ביום יום שיצא ממש מקסים. אני מאמין שיש לי את הסגנון שלי בכתיבה ובלחנים. מקווה שהקהל יאהב את מה שאני עושה כמו עד עכשיו".

-ומה קורה איתך חוץ מזה?
"התחלתי ללמוד משחק אצל גלית רוזנשטיין שלימדה את קובי מימון וטל מוסרי ויהודה לוי. אני נמשך לזה, שיחקתי במגמת תיאטרון בכיתה יב'. אני מצלם שני פרויקטים - פיילוט לסדרה וסרט סטודנטים ושניהם עם שחקנים מפורסמים. פתחתי דלת לכיוון המשחק. מגיל קטן רציתי את זה, ועכשיו זה קורה".

"אני נוסע בשבת, אבל לא מופיע בשבת"

-איפה אתה מופיע?
"במועדוני לילה, חתונות ובר מצוות. בהתחלה היתה לי תדמית של ילד רגיש ושאלו איך אני אדע להרקיד אנשים. הופעתי לחתונה אחת, עשיתי נורא שמח ומשם נסגרו עוד חתונות. עכשיו ברוך השם אנחנו מופיעים כל הזמן, תודה לאל".

-אתה אומר כל הזמן "תודה לאל" ו"בעזרת השם", אתה דתי?
"מסורתי. זה צורת דיבור כזאת".

-אתה נוסע בשבת?
"כן, אבל אני לא מופיע בשבת. אני לא דתי ולא צדיק גדול, אבל יש דברים שאני לא עושה. אני יודע מה אני באמת. זה כמו שלא אכפת לי אם יגידו שאני נשען על הסיפור של החברה. אני עם רגליים על הקרקעץ בורא עולם זורק לנו מבחנים אבל צריך להמשיך הלאה ואין ברירה".