יואל כהן (צילום: אלון פורת)
"אני מאמין בשיר שלי וביכולות. לא מתאימות לי תוכניות ריטליטי מוזיקליות". יואל כהן | צילום: אלון פורת

יואל כהן, בן 20 מנתניה, מוציא את שיר הבכורה שלו "אל תוותרי", שיר אהבה לבחורה שרוצה לעזוב והוא מבקש ממנה להישאר, מתוך תקווה לבנות בית ביחד. את המילים והלחן יצרה מאיה גלאור, ואת העיבוד וההפקה המוזיקלית עשה ראובן חיון. "אל תוותרי" הוא סינגל ראשון של כהן, מתוך אלבום בכורה שצפוי לראות אור בשנה הבאה.

"השיר לא נכתב עלי, כי יש לי חברה", אומר יואל כהן. "אבל התחברתי אליו והחלטתי להקליט אותו. הרגש שבו דיבר אלי. הגעתי אל השיר בדרך הקשה. פניתי להרבה יוצרים ולקחתי סקיצות, חיפשתי משהו שבאמת ירגש אנשים. שיר שנוגע לבן אדם שיתחבר למילים ולסיטואציה, שיגיד שזה מזכיר לו את עצמו. כשהגעתי למאיה גלאור היא השמיעה לי הרבה שירים שהיא כתבה, עשיתי להם עשרות סקיצות, עד שהשיר הזה נכנס לי לאוזן. גם את המעבד שיגעתי".

-הולך חזק על הסינגל הראשון?
"אין ברירה. אם אתה לא נותן 'בום' בהתחלה אתה מפספס. לא רציתי סתם להוציא שיר שלא יקרה איתו כלום, כדי שלא תהיה אחר כך תחושת פספוס".

-למה לא הלכת לתוכנית כשרונות בטלוויזיה?
"כי צריך לבוא לשם עם סיפור אישי ולא הכישרון הוא מה שעושה את התוכנית. לכן אני מאמין שאצליח להצליח לבד, גם בלעדיהם, אם אתה טוב תצליח בכל הזדמנות".

-אתה מופיע?
"להופיע ממש לא יצא לי, רק מול המשפחה ובערבי קריוקי".

מחרדי שמן לחילוני רזה

בימים אלה משרת כהן כחייל בטירונות בבסיס ניצנים, ומיועד להיות נהג-בוס בצבא - התחלה לא ראה בהתחשב בכך שכמה מכוכבי המוזיקה הים תיכונית שירתו בתפקיד הזה בצה"ל. אבל הגורל של כהן היה יכול להיות אחר לגמרי. הוא גדל במשפחה חרדית והיה נער עם עודף משקל. "עשיתי את כל הדרך", הוא אומר. "הייתי נער חרדי ושמן, חזרתי בשאלה, הורדתי 27 קילו והתגייסתי לצבא. ממה שהייתי בדיוק הפוך".

יואל כהן בעבר (צילום: באדיבות יואל כהן)
יואל כהן לפני הדיאטה | צילום: באדיבות יואל כהן

-עד איזה גיל היית חרדי?
"נולדתי חרדי והייתי חרדי עד גיל 14. מגיל קטן למדתי לשיר חזנות והייתי מחזן בבית כנסת, שר פיוטים, משם התחלתי ללמוד לשיר, משם הבסיס שלי. כשעברתי מהמסלול החרדי שיניתי את תחום השירה, כי כחרדי זה לא מקובל לשיר שירים כאלה. עם החבר'ה בישיבה הייתי שר אייל גולן. היינו יושבים בשעות הפנאי, במקום סודי, שלא שומעים ולא רואים ושרים שירים שלו, ככה הכרתי את המוזיקה החילונית".

-עזבת את הדת. צריך הרבה כוחות להגיד להורים דבר כזה.
"מגיל קטן חשבתי כמה שנים קדימה. ראיתי שאחותי החרדית התחתנה ובעלה החרדי לא מקבל משכורת טובה אלא קטנה מאוד ואין להם כסף. בלי ההורים שלי הם לא יסגרו חודש. ההורים שלי משלמים להם על הדירה ועל טיטולים ומטרנות. ידעתי שאבא שלי לא יהיה איתי תמיד, והחלטתי לשנות מסלול. ההורים לקחו את זה קשה. עכשיו, אחרי 6 שנים, הם השלימו עם העניין ועוזרים לי במה שאני צריך".

-וגם עשית דיאטה.
"כן, עשיתי דיאטה. בגיל 18 רציתי לרדת במשקל, כי  אני לא אמור לשקול 97 ק"ג וחבל להרוס לי את החיים. אז הייתי שומר שבועיים שלושה ומפסיק, ככה כל הזמן. אמרתי לאמא שלי שהפעם אני חייב, והפעם באמת לקחתי את עצמי בידיים וקיבלתי פידבקים טובים שנתנו לי כוח. ככה ירדתי 27 קילוגרם. עד שהגעתי למצב שכמעט אושפזתי והייתי חייב לעלות חזרה 6-7 קילוגרם".

-מה השאיפות?
"אני מאמין בשיר הזה שיפתח לי את הדלת. זה הקהל שקובע בסוף. יש מקרים ששיר תופס בהפתעה ויש שירים שמאמינים בהם ולא מצליחים. אני את שלי עשיתי. אני בא מתוך אמונה ואם זה יתפוס ויצליח - רק הזמן יגיד את שלו".