הזמרת נסרין קדרי נמצאת בתקופת פריחה בקריירה. אלבום הבכורה שלה, שיצא לפני כחודש וחצי, זכה לתגובות טובות, היא מופיעה בלי הפסקה גם באירועים פרטיים וגם בקונצרטים עם תזמורת באולמות. לפני כשבוע שרה בבית הנשיא בירושלים במופע למען ילדי אקי"ם, אותו יזמה אשת הנשיא. לפני יומיים כיכבה באירוע חגיגות השנתיים ל"בית היוצר" של אקו"ם בנמל תל אביב, לצד זמרות כמו שירי מימון, דיקלה, איה כורם, מיקה קרני, אהובה עוזרי ומאיה אברהם.

"ההופעה היתה מעניינת, קהל אשכנזי במיוחד", אומרת נסרין. "מחאו כפיים, אבל לא רקדו, לא היתה חפלה. הם היו קצת בהלם ממני ששרתי בערבית, כאילו עב"מ נפל עליהם. ראיתי אנשים מסתכלים עלי כאילו לא יודעת מה קרה על הבמה. שרתי את 'חייאתי' ו'תעשה לי טוב'".

-לזמרת בישראל יותר קל או יותר קשה?
"הרבה יותר קשה לזמרות, לפחות בז'אנר שלי, האתני-ים תיכוני-מזרחי. זה קשה כי יש יותר זמרים. קשה להוכיח את עצמך. נראה לי שמהתוכנית של אייל גולן שבה זכיתי אני עושה את העבודה והמאמאץ להראות שיש לי מקום, ושיש לזמרות מקום".

-איך התקבל האלבום שהוצאת?
"בעקבות האלבום יש עכשיו יותר הופעות. לאיפה שאני הולכת אני מקבלת רק מחמאות. אנשים שומעים את השירים שלי בבתים ובמכוניות. אולי זה בגלל שהאלבם מגוון, לא רק מוזיקה ערבית קלאסית. הבאתי קצב בלאדי וכל מיני סגנונות, לתת טעימות מכל מיני דברים, וכמובן שירים בעברית, אני שרה בשתי השפות. אז התגובות טובות, ברוך השם. מבחינה אישית אני מאוד מתרגשת. חיכיתי לאלבום הזה הרבה מאוד, ואני מרגישה ניהנת ומסופקת כאשר אני שומעת מחמאות עלו. בכנות, זה מאוד מרגש. האלבום, השירים, הם משהו שלי, ששייך לי, ואם אנשים מתחברים אליו זה כיף גדול".

-איפה יותר מוכרת ומצליחה, אצל יהודים או ערבים?
"אני מופיעה אצל ערבים מוסלמים ונוצרים, יהודים, יהודים חרדים, לכל מקום שמזמינים אותי אני מגיעה. הקהל שלי למזלי הוא קהל משולב, לא קהל של רק כאלה או רק כאלה. לפני שבוע הופעתי לחיילים בצבא. אחרי זה הופעתי בחתונה של ערבים, אחרי זה בר מצווה של יהודים. אני מקבלת הזמנות להופעות מכל הציבורים, וזה כיף".

-עד כמה את מרגישה את המתח בין יהודים לערבים בימים אלה?
"המתח הזה הוא מלפני הרבה דורות אחורה. אני לא מדברת פוליטיקה, רק מוזיקה. לא מעניין אותי פוליטיקה, רק לעשות מוזיקה טובה. גם הקהל שלי, לא מעניין אותו מאיפה אני ולא מעניין אותו מה אני חושבת. מאתגר אותם ומעניין אותם שזמרת ערביה שרה להם. הם מתרגשים מהדבר הזה, שערביה מוסלמית עשתה משהו במדינת ישראל".

נסרין קדרי בהופעה
""לא קל לי בכלל. אני מנסה לעשות את המקסימום שיהיה טוב לשני הצדדים" | צילום: אורית פניני

-אבל בטוח יש לך תחושות, דעות.
"אני מתרחקת מהפולטיקה, כי זה רק ווג'ארס. אני רוצה לשמח אנשים. צאמין לי שמי שבא לראות אותי לא מעניין אותם הדברים האלה, אלא האדם שבי, וזה מה שחשוב. האדם יוצר את המוזיקה, והמוזיקה היא זו שמרגשת".

-מצער אותך לשמוע על מהומות בגליל, במשולש?
"כן, מצער אותי לשמוע על מהומות ובלגן. אני מנסה פשוט לא לדבר על זה כרגע. אני מנסה לעשות את הדבר הטוב, ולהתעלם מהדברים הרעים".

-קשה לך.
"לא קל לי בכלל. אני מנסה לעשות את המקסימום שיהיה טוב לשני הצדדים. אני רוצה שיחזור השקט, הלוואי.
אולי אני אעמוד בכנסת ואוכיח לאנשים שדרך המוזיקה שלי שאולי יהיה שלום, אולי אני צריכה לשיר שם למען השלום. אני שרה בערבית ובעברית, גם בהופעות וגם באלבום. הגעתי לבית הנשיא לשיר מול אשת הנשיא וזה ריגש אותי נורא. באמת. אתמול הייתי בגלי צה"ל בראיון. אלה דברים שלא חלמתי שאגיע אליהם. ברוך השם בזכות הכישרון הצלחתי. אני אשמור על המצב שלי בשיניים, והפוליטיקה לא תעמוד מולי. שום דבר לא יעמוד מולי".

-אולי תקליטי שיר למען השלום? אולי את "אין לי ארץ אחרת"?
"יש לנו אופציות לעשות דברים כאלה. אבל האלבום קוראים לו 'נסרין קדרי' כי אני רוצה שיכירו אותי לפני הכל. אנחנו חושבים על שירי שלום ואולי זה יעזור. אבל כרגע חושבת אך ורק איך לקדם את נסרין קדרי ולהגיע לעוד קהל. אחרי שיהיה לי הרבה קהל אוכל לשיר מה שאני רוצה".

נסרין קדרי בהופעה
"לפני שבוע הופעתי לחיילים בצבא. אחרי זה בחתונה של ערבים, אחרי זה בר מצווה של יהודים" | צילום: אורית פניני