איתי לוי התפרסם בשלושת החודשים האחרונים עם הלהיט "כמעט שיר אהבה", שעשה חיל ברדיו, ביו טיוב וב"שטח". כעת הוא מוציא את שיר השני, "מה עובר עלייך", עם מילים ולחן של אופיר כהן, ועיבוד והפקה של תמיר צור.

"השיר הוא במקצב רומבה", אומר לוי, "אבל לא הרומבה הרגילה כמו ב'הפרויקט של רביבו'. תמיר צור הוא לקח את זה לכיוון של בלוז עם גיטרות. הקצב של השיר די נמוך, טמפו 98, כזה שהוא 'לייד בק' (מושך אחורה), אני אהב את זה, הוא מזכיר רומבות שקטות כמו 'סורו מני'".

-היית אמור להוציא שיר עם ציון ברוך.
"זה השיר הקצבי. העסק דינאמי, אנחנו עובדים עם הלב, השיר עם ציון ייצא בהמשך. כשהשיר הראשון יצא היו כמה שירים נוספים מוכנים בקנה וחיפשנו מה יכול לעקוב אחרי ההצלחה של הראשון. רצינו להוציא שיר קצבי, אבל השתנו הדברים. ביקשתי שיר מאופיר כהן והוא שלח לי כמה. אחד מהם היה החדש של אייל גולן, 'מבעד לדמעה'. שמעתי את 'מה עובר עליך' ואמרתי זה מה שאני רוצה. אופיר הסכים, שמחתי מאוד, ונסעתי לתמיר צור ובעצתו עשינו עיבוד".

איתי לוי (צילום: דור מלכה)
""נפרדתי מהחברה לא כי אני פרפר, אלא כי המקצוע דורש ממך מאה אחוז השקעה ורצינות". איתי לוי | צילום: דור מלכה

-יכולת לשיר את "מבעד לדמעה" של אייל גולן. אתה די מזכיר אותו.
"איך ידעתי שתגיד לי אתה זה. אתה יודע כמה אומרים לי שאני מזכיר את אייל? זו מחמאה גדולה מאוד. יום אחד נכנסתי לקנות משהו בחנות, אני אומר לבחור 'שלום, מישהו נמצא?'. ההוא רץ מקצה החנות ואומר לי 'תקשיב לי טוב, אם אני עוצם את העיניים זה אייל גולן'. היה לו חבר שחולה על אייל, הוא שכנע אותי להתקשר אליו ודיברתי איתו. ההוא חשב שאני אייל וכמעט התעלף".

שעריים על המפה

אייל גולן באשדוד (צילום: שרון רביבו)
"שנינו תימנים משעריים, אבל אין קשר משפחתי". אייל גולן | צילום: שרון רביבו

-שניכם משכונת שעריים ברחובות. שניכם ממוצא תימני, אולי יש קשר משפחתי?
"שנינו מרחובות ושנינו משעריים, אייל חצי תימני ואני תימני שלם, אבל אין קשר משפחתי. אומרים שיש דמיון קצת וזו מחמאה. כשהקלטתי את השיר החדש במקרה ראיתי אותו באולפן, ואמרתי לו: ' 25 שנה אני ברחובות, ראיתי אותך אולי חמש פעמים'. כי הוא אוהב את ביתו, קשה למצוא אותו מסתובב, אז הוא צחק".

-אתה מזכיר אותו גם בגישה. לפעמים ניהול נכון יותר חשוב להצלחה מהכישרון.
"תודה על המחמאה. אני יודע שניהול והתנהלות זה דבר חשוב מאוד בבניית קריירה. לא כל אחד רואה את הנולד. חברים אומרים לי 'תוציא סינגל, תעשה כסף, תחסוך'. אני כל חיי עבדתי. אמרתי, מה אני אוציא סינגל, ומה? יצאתי קינג? ומה אז? אמרתי שאוציא שיר רק אחרי שיהיו לי כמה שירים מוכנים. צריך להתגבש על משהו שזה אתה. זה לא רק להגיד יש לי סינגל בחוץ. לא שלח לחמך, אלא כל הזמן להסתכל, להקשיב, לבדוק מה התגובות ואם אוהבים, לא רק לסמן וי".

"כל חיי שמעתי שרית חדד"

-מי המודל שלך להצלחה?
"אייל גולן מודל להצלחה, אבל שרית חדד בשבילי זה השיא. כל חיי שמעתי שרית. בבית שמענו עופר לוי, מדין ולינט, זוהר ארגוב, יואב יצחק, ישי לוי, ויווני, בועז טביב, חאריס אלכסיו. אני נמשכתי לשרית חדד. גם מאייל אי אפשר להתעלם. ומשה פרץ ודודו אהרון ושלומי שבת - כל מי שעושה דרך ונאמן לעצמו והוא מוכשר - הוא מודל, מודל למה שהיה ולמה שיהיה".

-"כמעט שיר אהבה" מתקרב ל-2.5 מליון צפיות.
"זה בגדר נס אמיתי. הופתעתי. האמנתי בשיר, שבא מכותב לא מוכר, אבל משהו בבטן זז לי. שמעתי בראש איך אנשים ישירו אותו ואמרתי שבעזרת השם הוא יגיע אולי ל-30 אלף צפיות. כשהוא יצא הייתי בחו"ל והופתעתי לטובה, זה נס גלוי".

-מתי הבנת שהוא הצליח?
"כשנכנסתי לפיצוציות, כשאני שומע אותו בכביש, ורואה סטטוסים בפייסבוק שכותבים ושומע צלצולים של טלפונים של אנשים עם השיר. אז הבנתי שקרה משהו".

"הופעתי בתימניאדה, הרג אותי שמשמיעים אותי בטיילת באילת"

-תוך שניה היה ברור שהשיר הוא להיט.
"היה ברור לכם, לא לי. שלחו לי סרטונים מהצבא ומבתי ספר שאנשים שרים אותו ולא התעסקתי בזה. לא חיפשתי את זה. הופעתי בתימניאדה ואמרו לי שמשמיעים אותי בטיילת. לא האמנתי, הלכתי לבדוק, ושמעתי באסטה אחרי באסטה. זה הרג אותי, מרגש אותי עד דמעות בעיניים. זה לא מובן מאליו וזו לא קלישאה. יש דור של מזמרים וכשרים וטובים, ולא מובן מאליו לצמוח ככה".

-אז איך השתנו החיים שלך בשלושה חודשים האחרונים?
"אני פחות מתעסק בטררם מסביב, אלא יותר בחומרים. אני רוצה שלא יראו אותי כמישהו שהוציא שיר והלך הביתה. להמציא את הגלגל זה בלתי אפשרי, אבל אפשר להוסיף בו שן, לעשות משהו קצת שונה, קצת אחר. אני מקליט המון, כל הזמן. שומע חומרים, סגנונות שונים, מתעסק בטקסטים. לא ביאליק ואברהם חלפי, אבל רוצה להביא משהו יותר עמוק. אבי אוחיון ואסף צרויה כתבו לי כמעט ארבעה שירים, סגיב כהן הלחין לי שיר. זה רב-גוני, אבל לא קיצוני. אני שמח ומתרגש מביקורות. אהבה וחום עושים לי טוב. צריך רגליים על הקרקע, להתעסק בתכלס".

איתי לוי (צילום: דור מלכה)
"אני לא בוחן הצלחה לפי שיר או שנה או שנתיים. אני חולם שכל חיי אזכה לרגש אנשים ולתת להם". איתי לוי | צילום: דור מלכה

-מה יש בך שאין באחרים?
"כולם טובים, ואני מאחל הצלחה לכולם. אני עובד קשה, מאמין במה שאני עושה. אני מנסה להיות קשוב לאנשים אחרים, לא לשמוע רק את עצמי. אני שומע ומתייעץ ובסוף הבטן מדברת. הכרתי הרבה אנשים טובים בדרך. מתקשרים אלי יוצרים כשהם כותבים שיר טוב וזה לא מובן מאליו, כי אני לא אלביס. אני נחשף להרבה דברים, מקשיב המון, ומקווה שמה אני עושה יצליח".

-אתה גם נראה טוב.
"אני לא חושב ככה. אני לא חתיך. יש לי חיוך מקסים וחמוד, אבל אני לא בראד פיט. האמת שאני לא מתעסק בזה יותר מדי. אני נקי ומסודר, מתנהג יפה, מנסה לשמור על עצמי בדרך ארץ. אני לא מהמתייפייפים. אני עובד קשה ואעבוד קשה כל חיי. בשבילי המוזיקה הא דרך חיים, היא הנשמה שלי, ואני מקדיש לה את רוב שעות היום".

"החלפתי זמר, עליתי ב-23:30, ירדתי ב-2 וחצי, הבנתי שאני יכול"

שרית חדד פארק שרון (צילום: אולג חמלניץ)
"שרית חדד בשבילי זה השיא" | צילום: אולג חמלניץ

-מתי שרת בפעם הראשונה?
"בגיל 12 היה לי קול ציפציף, אבל העלו אותי לבמה בחתונה דודים לשיר עם להקה. שרתי 'שמע ישראל' של שרית חדד, שאני מעריץ ומעריך גדול שלה. זו היתה חתונה דתית והם אמרו לי להמשיך, אז שרתי את 'יאללה לך הביתה מוטי' והם חשבו שאני מופרע אבל רקדו. עשיתי בגרות מלאה בבית ספר, בצבא שירתי בבית ספר לצניחה, שלוש שנים וחצי כמעט, הייתי בקבע. מאוד נהניתי, היו לי מפקדים טובים. גם בצבא לא ידעו שאני שר. לקראת הסוף הייתי עושה הגברות בטקסים של כנפי צניחה וסיומי מסלול. בבלאנסים הייתי שר והמפקד שלי אמר לי תעשה עם זה משהו".

-למה לא הלכת ללהקה צבאית?
"כי לא כל כך ידעתי מתי הבחינות ובשלישות אמרו שפספסתי. בגיל 20 וחצי חזרתי ערב אחד מהצבא, וב-23:00 בלילה אמרו לי שזמר הבריז, בוא תגיע לשיר. הלכתי למרות שלא ידעתי כלום, ואמרו שיהיה בסדר. ביקשתי לחשוב על זה, והבן אדם אמר לי 'אני מתחת לבית, תבוא, או שאני עולה להוריד אותך'. התלבשתי, עליתי לבמה ב-23:30 ירדתי ב-2 וחצי. לא זוכר מה שרתי. פה הבנתי שזה אפשרי, שאני יכול לעשות משהו עם עצמי. התחלתי להופיע בחלטורות, התגלגלתי ולאט לאט התחברתי לכותבים מלחינים".

-מי משקיע בך?
"אני והמנהל עושים יחד ומקווים שהקב"ה יעזור".

"אני בקשר טוב עם החברה לשעבר"

-אתה מופיע הרבה?
"אני לא מופיע כל ערב, זה מאוד דינאמי. יחסית אני מופיע הרבה. כסף זה דבר חשוב מאוד, אבל הוא לא הראייה שלי, לא לשם אני פונה. באתי ממקום סוציו-אקונומי נמוך, אבל חשוב לי שיהיו חומרים טובים ובעזרת השם זה יגיע. גשם מטפטף על כולם, אחד מתרטב יותר ואחד פחות".

-מה עם חברה?
"היה לי קשר וכרגע אני לא יכול, כי אני לא רוצה לפגוע באף אחת. זה לא בגלל שאני פרפר, אלא בגלל שהמקצוע דורש מאה אחוז רצינות ועבודה. לכן אני פנוי כבר חצי שנה בערך. אבל אני בקשר טוב איתה, יש בינינו הבנה, היא איחלה לי בהצלחה בדרך שלי. היא לומדת מנהל עסקים וזה בסדר גמור מבחינתה שאני מצליח. בכלל אני משתדל לשמור בחיים שלי על קשרים טובים. בעזרת השם אולי אני אחזור אליה, היא בחורה מדהימה. יש לי חבר עורך דין, חבר רואה חשבון, חסרה לי מנהלת עסקים ואני מסודר (צוחק)".

-לאן אתה חולם להגיע?
"אני לא בוחן הצלחה לפי שיר או שנה או שנתיים. השאיפה שלי לא רגעית, אלא לשמח אנשים כל חיי, שיאהבו אותי. לגעת באנשים, לרגש, לשמח, שכל חיי אזכה רק לתת. זה החלום שלי".