אין תמונה
"אני לא אעשה את עצמי ראש ממשלה, לא ארוץ. אתם תרצו אותי ותעבדו בשבילי שאהיה לכם". עופר לוי

עופר לוי בתקופה טובה בקריירה ובחיים. הופעות יש, גם שירים חדשים, וקהל מעריץ בכמויות. יש לו אישה, אושרית, שהיא אהבת חייו ("אשתי האחרונה", הוא קורא לה), והאמונה שלו בבורא עולם רק הולכת ומתחזקת.

בחודשים האחרונים הוא הוציא כמה שירים חדשים, כמו "מוזיקת חיי", "אני עף", "בשבילי את הכל", "הכל היה שונה" וכמובן "אושרית" המוקדש לאשתו "וגבר הולך לאיבוד", הקאבר שלו לשלמה ארצי, שלוי רואה בו הזמר היחידי בישראל שיכול להשתוות אליו.

הפרויקט הבא שלו יהיה הקלטת אלבום בטורקיה עם תמיר גל משירי עבד אל חלים חאפז, אבל יש ללוי עבור גל תוכניות נוספות, בין היתר הקלטת דואט במסגרת מה שעופר לוי מכנה "בית הספר למוזיקה". "אני כמו 20 אמנים גדולים, עובד בכמה אולפנים עם רוב המעבדים. יש לי כל הזמן מילים של שירים ולחנים בראש ועיבודים", הוא אומר. "אני עובד עם יוסי בן דוד ופותח בית ספר למוזיקה שבו אני לוקח זמרים גדולים ומלמד אותם לשיר ומלמד מלחינים להלחין ומעבדים לעבד. בית הספר הוא מתפרש באולפנים וכל מי שרוצה בא, גם זמרים ענקים שיש לי עוד מה ללמד אותם".

-אילו זמרים?
"הרבה הרבה, בלי שמות. אני לא רוצה להקטין בהם כדי להגביה בי. הם גדולים ומפורסמים ונעשה מזה גם אלבום דואטים. כל מי שבא אני אומר לו איך לשיר. רק הפחדנים לא יגיעו, האמיצים יגיעו כדי ללמוד ואשמח לשיר איתם".

תמיר גל על אופנוע (צילום: טומי לי,  יחסי ציבור )
"הוא אחד מתוך כמה שאני מלמד לשיר". תמיר גל | צילום: טומי לי, יחסי ציבור

-גם תמיר גל?
"הוא אחד מתוך כמה. גם יובל טייב מירושלים ועוד הרבה שמות גדולים, שלומי דן. המון זמרים, גם אלי לוזון רוצה דואט. הרבה זמרים שאדריך אותם. גם את המעבדים אני אדריך מקצועית. הזמרים לא יודעים להגיש והמעבדים בקושי מנגנים. מי שמקליט זמר צריך להיות זמר ומי ששופט זמר יכול להיות זמר. יוסי בן דוד מחכה לי עכשיו באולפן אני מאחר לו שעה וחצי אבל אני אומר לו ולמעבד שלא יעיז לגעת בעיבודים כי אני אמחק מה שלא יהיה לטעמי".

-הוצאת כמה סינגלים, אתה עובד על אלבום?
"אני עובד עם יוסי בן דוד על אלבום, כותב, מלחינים יחד. אני אוציא כמה אלבומים. יהיה אלבום מבית הספר, אלבום דואטים עוד אלבום שלי. אני עובד, לא מתעצל יש לי סימפטיה לאולפן כמו לאוכל טעים כמו לאהבת בתי, אמי ואשתי. אמן ישמע את זה וישאל על מה הוא מדבר, הם לא מבינים. צריך ללמוד איך לאהוב. אשתי, בתי ואמא שלי שלושתן אהבות שונות עם אותה כמות של אהבה, כמו שאוהבים את הקדוש ברוך הוא, אותו אני הכי אוהב, הרבה יותר מאשתי, הבת ואמא, הוא מלך מלכי המלכים, האהבה הכי גדולה שיש לי בעולם. אני מצטער שאני לא דוס כמו שאני יכול להיות, אבל המוזיקה לוקחת הרבה שעות כי אני חייב לשמח אתכם".

-מי עוד מעורב באלבום?
"המעבד מומין ססלר מטורקיה. אני יושב לידי אחד היחידים שמבינים אותי ומדבר איתו מוזיקה. הוא מבין ישר, מנגן וכותב, מרכין ראש ואומר לי 'עופר יש עם מי לדבר מוזיקה בעולם הזה', כי אני מתקשה ללמד מוזיקה צעירים בדור החדש. יש להם כלי שנקרא קלידים והם חושבים שהוא יפתור להם את כל הבעיות. הנה אתה רואה יש לי ספר תורה בבית, כולו לבן, אני מעריץ אותו, מנשק אותו, את הספר, אוהב את הקדוש ברוך הוא, אוהב יהדות, מעריץ של עם ישראל, איזה עם נפלא ומיוחד בכל העולם אין דברים כאלה".

עופר לוי פרומו (צילום: סמי טהרני)
אני רוצה להיות ראש ממשלה יהודי, על פי דעת תורה בלבד וכל מה שהתורה אומרת קודש קודשים, לא לזוז" | צילום: סמי טהרני

-גם אותך אוהבים.
"אתה לא יודע כמה אוהבים אותי. הייתי בבר מצווה של הבן של הרב והיו שם בחורי ישיבות שהתגנבו לאולם והצטלמו איתי. הם באו לשמוע שירה ושכחו לרקוד. אמרתי לרב - הנה אני מראה לחרדים שהקהל שלי לא רוקד, הוא עומד, אני לא מרקיד מעורב. בהם אים לשמוע אותי. מי שעושה שמח לחתן וכלה רוקד. אבל כשאני עומד ושר הרחבה מפורקת, שוכחים לרקוד ואז החתן והכלה אומרים שעופר לוי לא עושה שמח במרכאות. אצלי הכי שמחים, אני לא אחראי למעשיהם, אבל הנה הוכחה שאני לא מרקיד מעורב, לא רוקדים. הרב אמר לי 'אתה לא יודע כמה קטרוגים מהשמיים ביטלת עליך'. גם היו שם חילונים בעל ואישה ולא רוקדים".

-הקהל שלך הוא עם ישראל. מה דעתך על המחאה החברתית?
"אחד החלומות שלי הוא להיות ראש ממשלה, בהתנדבות. אני לא צריך את הכסף, בהופעה אחת אני מביא את המשכורת שלו. אני רוצה להיות ראש ממשלה יהודי, על פי דעת תורה בלבד וכל מה שהתורה אומרת קודש קודשים, לא לזוז ימינה ושמאלה, מה שהיא אומרת".

-התורה אומרת לקבל את הגר בארצך. עכשיו מגרשים את הגרים.
"התורה אומרת לא להתערבב, שלא תהיה התבוללות. אסור ליהודי להיות עם גויה ולהביא ילדים גויים. יביא ילדים יהודים מיהודיה. הבן שלך לא יכול להתחתן עם גויה. אתה רוצה צאצאים גויים? תפדל, תן את הדין אחר כך".

עופר לוי - "מוזיקת חיי"

-ראית מה עשו אנשי תורה לנשים? הדרה, יריקות.
"התורה דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום. התורה היא חכמה, הוראות יצרן לבן אדם. אתה לא יכול לנהוג בג'יפ ולקפוץ איתו מצוק במדבר יהודה ולא יקרה לך כלום. ההג'יפ יישבר, יש הוראות יצרן. לא למדנו מספיק תורה, אין לה סוף ואין לה התחלה".

-תלוי מי מפרש אותה.
"רש"י הקדוש וחכמי הגמרא. והיום הנציגים של התורה הם הרב עובדיה, הרב אלישיב, הרב בניהו, הרב עופר שמשץ לא הבאבות, אלא זמיר כהן, דוד אבוחצירה, אלאה גדולי עולם. שב איתם, תדבר, תהנה. זה שיורק על אישה - זה נראה לך דרך תורה? לירוק על דתיה צנועה בגלל שבחצאית שלה חסר עוד סנטימטר? היה יורק על בתי הייתי חותך לו את הלשון. מגיע עד אליו. הוא צריך להשתחוות לאישה ולהגיד אשרייך. בזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצרים. ומה זה פיאות של הגברים? ההלכה אומרת אסור פאות על האזניים כי אוזן זה קדוש ופאה זה כינים לכן פאה אחרי האוזן אי אפשר לערבב. אז הוא מטיף לאישה? אם חילונית ברחוב הולכת פרוץ - שיירק הצידה. אסור לבלוע את הרוק כי אז הכנסת לנשמה וזה יהיה חקוק בנשמה ויבוא לך בתפילה בהרהורים אסורים. מי שמתפלל צריך להיות צח וטהור במחשבות. לירוק על אישה? אני רואה נבלה, כלב דרוס, זה מגעיל אותי, אני יורק הצידה. אסור בכלל לירוק ליד אדם. ההלכה אומרת שיריקה חייבים למעוך שלא ייגעלו".

תמונה אייל גולן קיסריה 2012 (צילום: זהר צברי)
"אם אני אקליט אותו שורה שורה משפט משפט זה יהיה הכי יפה". אייל גולן | צילום: זהר צברי

-אז מה היית משנה?
"אני לא אעשה את עצמי ראש ממשלה, לא ארוץ. אתם תרצו אותי ותעבדו בשבילי שאהיה לכם. אתם עשיתם אותי זמר מספר אחד. אתם קבעתם עובדות. אני לא ביקשתי להיות זמר. אתם ביקשתם - בבתי הספר, בקיבוץ, בצבא אחרי הצבא, במועדוני לילה. מכריחים אותי ומאלצים אותי להיות זמר ומורה לכתיבה ומוזיקה. אשמח להיות ראש ממשלה בהתנדבות. אם תרצו ותבקשו אשמח להיות ראש ממשלה, ולתת לעניים בתים, לחפש להם מקומות עבודה, לשרת את המדינה ועם ישראל ובני ישראל. אנחנו העם הנבחר - שלנו יהיה עניים? עניי עירך קודמים. אתה רואה עניים ברחוב ואח שנזקק - תן לו, תעזור לו, אם הוא באמת נזקק. אם הוא בטלן ואתה נותן לו אתה גומר אותו, מקלקל אותו. שלח אותו ללמוד ולעבוד, תאיר את עיניו. תן לו הערה בונה. יש הורים שהורסים את הילדים שלהם. שמפנקים את הילדים, הורסים אותם. אבא שאוהב ילדים מוכיח אותם - שמאל מרחיקה ימין מקרבת. ילד שובב? לא לצעוק עליו. ללטף אותו, לדבר באוזן בנחת. להגיד לו אתה צדיק. אסור להגיד רשע, לא מוצלח או מפגר, צריך לרומם את הרוחניות של הילדים".

ישי לוי האנגר (צילום: שרון רביבו)
"אני אקליט אותם ואלמד אותם להגיש נכון". ישי לוי | צילום: שרון רביבו

-היית ילד שובב?
"אני רדפתי אמת. בחיים לא הייתי בבית ספר. בלי מחברות, בלי מבחנים. לא הבאתי תעודה. הכל היה בלתי מספיק חוץ מתנ"ך, גיאוגרפיה וספורט. הייתי אתלט מספר אחד. בכיתה ד' הייתי הכי מהיר. חיפשתי כבשים, פרות, אהבתי ללכת איתם למרעה עם המקל ועם הכלב כושי, רועה גרמני. גרתי בכפר אתא, שנת 64'. היום זה עיר, קרית אתא. הייתי עם נשמה גבוהה לא אכלתי מה שהאכילו אותי".

-מה שלום אשתך אושרית?
"אושרית אשתי הנוכחית, היקרה, החשובה, האחרונה. האישה המקסימה, כמו האמא שלי, כמו הבת שלי, החברה הכי טובה שלי, הבן אדם הכי נאמן לי, אוהבת אותי באמת, באמת מקשיבה לי. אני אתן לה את הכל".

שלמה ארצי אילת מיקרופון (צילום: שרון רביבו)
"אם נעשה יחד דואט זה ירסק את המדינה. איך הוא לא בא? מה, הוא גמר את הקריירה?" | צילום: שרון רביבו

-היא אשתך השנייה?
"עזוב שטויות, כמה חברות היו לך? אז ההבדל זה עם קידשתי או לא קידשתי. אני לא ידעתי מה זה אישה וזוגיות. אני מודה שנכשלתי, אבל למדתי מכל הכשלונות והיום אני הבעל הטוב ביותר במדינת ישראל, כי למדתי מהטעויות שלי".

-מה קורה כשבאה אליך מעריצה ורוצה אותך?
"זה לא עניין שלי, אני נשוי ונאמן לאשתי. הן תמיד מבקשות ורוצות ומעריצות כי אני חתיך מתמיד, נראה טוב, משתבח עם השנים, השיבה מחמיאה לי כמו שלמה ארצי. הוא מתבגר זה מילה עדינה, בן 60 פלוס ונראה יותר טוב, אומנם לא מתוח כמו פעם. אני לא מקבל גברים שעושים צבע בשיער והשתלות ולא מתיחות פנים. תאהב את הגיל שלך. אני אוהב את ההתבגרות, את עצמי, את השנים שעושות טוב. מעריצות יש יותר מתמיד ואני לא יודע אפילו כמה אוהבים אותי, כל פעם מגלה יותר מחדש. אתה אתה עיתונאי אשכנזי ואתה אוהב אותי. אני בטוח שאתה אוהב אותי. אני מאמין שכולם אוהבים אותי. תודה רבה לכם ולבורא עולם שאתם כאלה נחמדים וכיף שיש אתכם".

שרית חדד האנגר (צילום: נועה מגר)
"שרית ענקית, אבל ליד לינט הטורקיה זה עולם אחר, זה כמו עופר לוי וזמר ישראלי" | צילום: נועה מגר

-השארת מאחוריך את מה שאמרת על זמרים אחרים?
"לפני כמה שנים שרתי שיר שהיה אמור להיות שלי, 'הוזה אותך מולי' והקדשתי אותו לאייל גולן. יש לו את הצבע הדק, הצלול, הקול התימני, כמו זוהר ונתי לוי, הקול הצלול של אייל גולן אני מאוד אוהב אישית לשמוע, רק שאין לו נמוכים וזה טון אחד, מקום אחד. אם אקליט אותו שירה כמפיק, בפאנצ'ים, שורה שורה, משפט משפט, כמו שאני מגיש שירים זה יהיה הדבר הכי יפה שארצה לשמוע. גם לשרית חדד אני מחמיא. שרית ענקית, אבל ליד לינט הטורקיה זה עולם אחר, זה כמו עופר לוי וזמר ישראלי שישירו יחד, זה שונה לגמרי, לא קרוב. שרית שרה יפה. דואט שלה עם ריטה והמדינה נופלת וואו. אייל גולן דואט עם ישי לוי וואו, אבל שאני אקליט אותם ואלמד אותם להגיש נכון. עדיין חסר לי שם משהו, כמו שצדי צרפתי אומר חסר שם משהו. גם אני לא מושלם, לומד כל הזמן".

עמיר בניון קיסריה (צילום: שרון רביבו)
"שומעים שהוא מרוקאי שגדל עלי, ועדיין חסרה לי אצלו הנשמה הכורדית". עמיר בניון | צילום: שרון רביבו

-עם מי אתה תקליט דואט?
"בבית הספר שלי אעשה דואט עם כולם. אייל גולן אמר שעופר לוי אחד הזמרים הגדולים במדינה. תודה רבה על המחמאה, אשמח מאוד לשיר עם זמרים שיש להם קול. אני לא דואג כי אני אקליט אותם לשביעות רצוני. אני בא להגביה בהם, אשיר איתם, על הכיפאק. אני מסתכל בזווית שונה על התעשיה. צריך לחבק את הטובים, את מי שיודע לשיר, שאפשר להוציא מהם עוד מה שאתם עדיין מצפים".

-עם מי אתה הכי רוצה לשיר - אייל גולן, שלמה ארצי או עמיר בניון?
"עם שלושתם. עמיר בניון שומעים שהוא מרוקאי שגדל עלי. הרי מי לא גדל עלי? ועל אריק וזוהר ושלמה. מי שגדל על עופר לוי זה כבר במקום אחר. בניון שומעים שהוא פרץ כשאני חזרתי בתשובה. עמיר בניון מאוד אוהב את הסגנון שלי. שומע שם את עופר לוי. עדיין חסר לי שם את הנשמה הכורדית לשלב עם המרוקאית וייצא וואו. אייל גולן זה לחבר את המרוקאי-תימני עם כורדי וסורי, אני אוהב את הקול שלו והאישיות.

"שלמה ארצי, אם נעשה יחד דואט זה ירסק את המדינה. איך הוא לא בא? מה, הוא גמר את הקריירה? הוא עוד ילד. שיחייך וימשיך. אני כולה 48. דואט עם שלמה עם הקול המחוספס היפה שלו., הוא יודע להגיש. אותו אני לא צריך להקליט שירה, הוא יקליט לבד, אני אקליט לבד, נחלק משפטים בטקסט. החלוקה תהיה מה שכל אחד שר, נערוך את הליין שירה, נוציא מיקס טוב ועיבוד ויהיה לכם מה לשמוע, שתהנו".

-ושרית?
"גם לשרית אין עם מי לעשות דואט בז'אנר הים תיכוני, כמו שאתה קורא לו, שאני קורא לו הז'אנר של עופר לוי. הכי טובה ואחרות לא מתקרבות אליה, חוץ מרינת בר שמאוד דומה לה, אחת בוכרית השניה גרוזינית, זה קרוב. אבל לינט הטורקיה בעברית - פה זה כבר רעידת אדמה, זה כמו להתקרב לעופר לוי וזה כבר סיפור אחר".

>> ליאור נרקיס בשיר "גונבת לי ת'לב"