עופר לוי – נעלמה ברוח (צילום: סמי טהרני)
מעריציו באשקלון יאזינו לו מדיסקים. עופר לוי | צילום: סמי טהרני

הזמר עופר לוי, מגדולי הכשרונות הווקאליים בישראל, ידוע כבר שנים כמי שמנהל מערכת יחסים מורכבת עם כלי התקשורת. הפעם, יכול להיות שהוא הלך צעד אחד רחוק מדי. בתחנת הרדיו הדרומית "רדיו דרום 101.5" באשקלון, שמתמחה במוזיקה ים תיכונית ומזרחית, יודעים לספר שלוי הוא "מבריזן" סדרתי.

לאחרונה "הבריז" עופר לוי מאירוח באולפן עם השדר הותיק מינו בר, שמכיר אותו שנים ארוכות ונפגע ממנו אישית. בר הבטיח למאזינים במשך שבועיים שעופר לוי יגיע לאולפן לתוכנית מיוחדת בת שעתיים ("ספיישל"), אך לוי לא הגיע, ולא ענה לטלפונים. לא עזרו הפרומואים הרבים והמפרגנים שב"רדיו דרום" דאגו להריץ משך שבועיים ולא הכיבוד שהוכן באולפן - עופר לוי לא בא.

"תזכיר לי בבקשה מי אתה?"

במקרה אחר, לפני כמה חודשים, התראיין עופר לוי טלפונית אצל השדרן הפופולרי שרון סיאני, ובאמצע הראיון אמר לו: "תזכיר לי בבקשה מי אתה? איך קוראים לך". "זה לא היה בצחוק, אפילו לא ברמז, הוא באמת לא זכר עם מי הוא מדבר", אומר גורם בתחנה.

אבל הקש ששבר את הגב הוא ה"הברזה" של עופר לוי משידור של השדר חיים טרבלסי ביום רביעי האחרון. טרבלסי וצוותו ניסו להשיג את לוי בכל דרך אפשרית, אבל הוא לא ענה להם. גם אשת יחסי הציבור סיניה מזרחי, שחזרה לעבוד איתו לאחרונה, לא היתה זמינה לצוות התוכנית, וניתקה את הטלפון. בתחנת "רדיו דרום" האשקלונית תפסו עצבים גבוהים על לוי וחלק מהשדרנים והעורכים המוזיקליים החליטו להחרים אותו ואת שיריו, בגיבוי ההנהלה, כך מוסרים ל-mako גורמים בתחנה.

היחצנית של עופר לוי: "שכחתי להזכיר לו"

-סיניה מזרחי, היחצנית הישנה-חדשה של עופר לוי, מה קרה?
"קודם כל אני מתנצלת בשמו של עופר ובשמו של המנהל שלו יובל ניסני. אם קרו תקלות הן קרו בשגגה. לגבי הסיפור עם מינו בר, זה קרה לפני שחזרתי לעבוד עם עופר, אז לא ברור לי מה קרה שם ואני עוד מבררת. לגבי הסיפור עם חיים טרבלסי האחריות היא שלי - הייתי באולפן תת-קרקעי ללא קליטה סלולרית, כך שלא יכולתי לדבר, ושכחתי להזכיר לעופר שיש לו ראיון טלפוני. אני לוקחת את האשמה עלי, אבל מכאן ועד להחרים זמר - לדעתי הדרך ארוכה".

-אז למה לדעתך כועסים עליו?
"כועסים כי הוא לא היה זמין. ושוב אני מתנצלת. זה קורה גם לגדולים ביותר. לפי מה שהבנתי חיים טרבלסי רצה לשאול את עופר למה הוא חתום על הלחן בשיר האחרון שהוא הוציא 'נעלמה ברוח'. הם טוענים שזה לא לחן מקורי שלו, ושהוא מטעה את הקהל. למה הוא צריך להתמודד עם זה?".

-אז עופר לוי "הבריז" מהראיון במכוון?
"לא, ממש לא. עופר לא חושש מאף אחד, ויענה על כל שאלה הוגנת שישאלו אותו. אני אומרת שוב - שכחתי לתזכר אותו באותו יום שיש ראיון. אני לוקחת אחריות כיחצנית שלו".

"אנחנו לא מחרימים אותו, אבל לא נפרגן לו"

קרן אוזן, סמנכ"לית התוכן בתחנת "רדיו דרום", היחצנית של עופר לוי מתנצלת.
"אמן שלא מכבד את עצמו, אנחנו לא נכבד אותו. אם אמן מתאם אירוחים, הגעה לאולפן וראיונות ולא עונה ולא מגיע כשהכוונה שלנו לפרגן לו, כי אנחנו מאוד אוהבים את המוזיקה שלו, ושמים בצד לרגע את ההתנהלות הלא מקצועית שלו - אז יש לזה השלכות. אנחנו לא מחרימים אותו, אבל לא נפרגן לו. אני נגד החרמות. עד שהוא לא יבהיר לנו שהקשר בינינו רציני ושהוא מחוייב לנו כמו שאנחנו מחוייבים אליו".

-חיים טרבלסי רצה לשאול את לוי על הלחן הכביכול לא מקורי. אולי בגלל זה הוא לא עלה לשידור?
"זה לא פעם ראשונה שהוא לא עולה, זה לא סיפור נקודתי. אנחנו מתאמים איתו ראיונות והוא לא עונה לטלפון. הוא כנראה לא מאמין ברדיו. המוזיקה שלו כבדה, הוא צמח מהשטח, לא מרדיו. כי המוזיקה שלו לא מתאימה לכל הקהל העממי. הוא אמן חזק, שבנה עצמו מהשטח ואני מבינה מאיפה מגיע הזלזול שלו ברדיו. אם הוא לוקח יחצנית אז אולי באמת הגיע הזמן שילמד להתנהג".

"לעופר לוי יש בעיה בהתנהלות. הוא לא רואה ממטר"

-אבל סיניה מזרחי לוקחת אחריות. היא אומרת שהיא אשמה.
"לעופר לוי יש בעיה בהתנהלות. הוא לא רואה ממטר. יש לו שכרון כוח מסוים. הוא לא בונה את עצמו מאיתנו. יש מערכות יחסים שלמות של אמנים אחרים עם הרדיו, שנהיים חברים שלנו כמעט. עופר לוי זה מוזיקה 'שחורה', לא הרבה מנגנים אותו. יש לו קהל מהופעות, לא מרדיו. אבל אם כבר אתה עושה שינוי, אז תענה לטלפון. לא בא לך להתראיין על מי הלחין את השיר? אז תבקש שלא ישאלו אותך, ויכבדו את זה. יש לו התנהלות בעייתית, יהירה. באופן אישי הוא מזלזל. כולם יודעים מי הוא".

-עופר לוי הוא אמן ותיק ומנוסה, שקנה את מעמדו בעבודה קשה. אולי הוא לא רוצה שישתלחו בו?
"חיים טרבלסי מעריץ אותו באופן אישי, הוא הולך להופעות שלו, הוא היה אצלו בבית, עופר היה אצלו באירועים משפחתיים. הוא לא חיפש להשתלח. אנחנו לא תחנה ארצית, לא שולחים לאמן הביתה את כל הדיסקים שלו עם בלון. אבל ברגע שקובעים עם בן אדם והוא לא מכבד, אז לא נכבד חזרה. אנחנו לא נחרים אותו, השיקול פה הוא לא החרמה, אלא השיקול של הקהל. אם שיר שלו יהיה להיט, אז אנחנו נשמיע אותו, חד משמעית".