מיכאל צידון (צילום: Bully)
"אני לא מאלה שיגידו שהצלחה נמדדת בחצי שנה, שנה או שנתיים". מיכאל צידון" | צילום: Bully

מיכאל צידון, יוצא התוכנית "אייל גולן קורא לך", הגיע בעונה השלישית למקום השישי, החלטה שגררה בעקבותיה גל מחאה גדול של מעריציו. תומכיו של צידון מילאו את הרשתות החברתיות בדברי מחאה נגד התוכנית והעומד בראשה - אייל גולן עצמו, עד שגולן התרעם וצידון נאלץ בעצמו לבקש מהם להירגע.

מאז עבר יותר מחודש וכעת מוציא צידון את שיר הבכורה שלו "חי למענך", סינגל ראשון מתוך אלבום בכורה. מדובר בטקסט שחיברו מוטי ראובן ושי שלום ללחן ערבי של השיר "Mithasbnish" אותו שרה במקור הזמרת שירין אדד אל ווהאב. לעיבוד של הגרסה בעברית אחראי אור כהן.

"זה שיר אהבה אבל הוא לא שיר אהבה קיטשי רגיל ששרים בחתונות", אומר צידון. "שמעתי אותו בפעם הראשונה וקרץ לי מאוד מה שאפשר לעשות עם הלחן והמקאמים שלו, משחקי ווירטואוזיה בקול, משהו מיוחד, כי ככה מכירים אותי מהתוכנית. הלכתי לתומר עג'ם, המנהל שלי מ'פליי מיוזיק', השמעתי לו את השיר והוא אמר שזה נשמע טוב".

ב-29 במאי הקרוב יהיה צידון בן 24. הוא נולד, גדל ומתגורר במבשרת ציון שבפאתי ירושלים, שר עוד מהיותו ילד. בגיל 15 התקבל לבית הספר לחזנות "רננות", שם למד את תורת המקאמים. שנה לאחר מכן החליט לפנות גם לקהל החילוני בז'אנר המזרחי-טורקח והחל להופיע באירועים, חפלות ושמחות.

צידון גדל בבית מסורתי שבו שומרים שבת, ולמרות זאת הוא עושה כעת מהלך מיוחד ומוציא את השיר החדש תוך כדי ספירת העומר, אחרי שזכה לקבל לכך אישור הלכתי מיוחד. "יש בעיה עם העומר, נהוג  לחכות לל"ג בעומר עם שיר חדש, אבל היה חשוב לי להוציא אותו לפני כן. אז עשיתי שאלת רב והרב אייל ימין ממבשרת אמר שבראש חודש אפשר להוציא את השיר. אני מתייעץ איתו בכל שאלה שאני חושב שהיא באמת חשובה אני שואל אותו. הוא איש טוב ותלמיד חכם".

-הוא עזר לך בהחלטה ללכת ל"אייל גולן קורא לך"?
"לא זה לא קשור, אבל הוא ידע שאני הולך ואמר לי תצליח ותלך ויהיה בסדר".

מיכאל צידון (צילום: Bully)
"עשיתי שאלת רב כדי להוציא את השיר בעומר". מיכאל צידון | צילום: Bully

-מה השתנה מאז הסערה שחוללה ההדחה שלך?
"מאז נפתחה דרך חדשה. השארתי את זה מאחורה. כל הכבוד. אני מריע לכל החמישה שעלו לגמר ולזוכה עדן אבוטבול. אני אדם שלא ישן ובאמת רוצה להצליח, לא נרדם אחרי התוכנית. המון הרי נעלמים ויוצאי ריאליטי חושבים שזה טוב, אבל זה לא טוב - מי שרוצה להצליח צריך לעבוד קשה, כי זו פתיחת דלת שמסתיימת וחולפת. אייל גולן פתח לי את הדלת, אני מודה לו מאוד ואני ממשיך מכאן, מה שהיה היה".

-מהן השאיפות שלך לזמן הקרוב?
"כמה שיותר להוציא להיטים טובים, שהקהל שלי מאוד יאהב, אשתדל כמיטב יכולתי להוציא את החומר שמבקשים, כי זה הקהל שיבוא להופעות וילך איתי. אני לא יודע כמה קהל יש לי היום, לא יודע במספרים, אבל כל יום אני מגלה אנשים חדשים שאומרים שהם אהבו אותי".

 "זמר חדש זה כמו כל עסק שנפתח וצריך הרבה סבלנות"

-לאן אתה יכול להגיע?
"אני רוצה לראות את עצמי זמר מצליח. את שלי בתוכנית עשיתי, היה לי מאוד כיף, חוויה שנהניתי ממנה, תודה רבה. החברה שבה חתמתי מחייבת כל מיני דברים בחוזה, ולבנות קריירה זה לא ביום יומיים. אני לא מאלה שיגידו שהצלחה נמדדת בחצי שנה, שנה או שנתיים. זמר חדש זה כמו כל עסק שנפתח וצריך הרבה סבלנות. אני בחור סבלני ויש לי סבלנות לזה".

-מי המודל שלך להצלחה?
"שלומי שבת ומשה פרץ שאני מאוד אוהב ומעריך אותם. אוהב את המוזיקה שלהם, מאוד מתחבר, הם ממש מוכשרים".

-ומה אתה מתכנן?
"כל אחד רוצה להגיע כמה שיותר גבוה ושיהיו לו מעריצים מכל הארץ ומכל עדה, לכן צריך לעשות כל מיני סגנונות. אני לא אשאר רק על מוזיקה ערבית וטורקית, אלך גם לספרדית ולטינית, דברים שעוד לא היו, כי למוזיקה אין סוף. לכן אני מוציא ערבי ועוד חודשיים שיר ספרדי, ואולי בשיר השני אצבור עוד קהל. עוד סגנון יבוא לידי ביטוי בהופעה ואז מי שלא התחבר אלי בשיר הראשון כן יאהב אותי, ככה זה עובד. מי שיש לו אמצעים ואוסף חומרים נכונים יכול להצליח. אתה יכול להפיק מעצמך יותר ממה שיתנו לך".